Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Deci sfatul lui @nicunicu a fost bun! Ma bucur ca ai rezolvat problema si bine ai facut ca ne-ai spus si noua!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...p?p=278574#278574
Pentru BEHR (sper sa va ajute cat de cat.).

Prima si prima data se scoate suruburile de la Tavita scurgere condens.
Torx T20 dar este bine sa aveti si un torx T25 in caz ca se manca capul la cel din dreapta ta sau la amandoua cel din dreapta este nasol rau la scos (fara sa le scoti nu faci nimic pana la urma ma ajutat cineva cu torx T25 alfel acolo ramanea, de anul trecut vroiam sa schimb dar surubul din dreapta ma tinut mult timp pe loc.)


- Cum se scoate antigelul banuiesc ca stie fiecare.
- Ce este mai usor nu am mai facut poze suruburi etc.
- Ca sfat folositi toate sigurantele originale de pe masina din aluminiu alfel stricati radiatorul de incalzire cu celelate (din metal) daca nu sunt din aluminiu. (de metal va rupe aluminiu din radiator daca nu crezi fa proba daca ai bani)
- Ca sfat cand prindeti sigurantele pe masina folositi cheia franceza (capu care atinge capul sigurantei se pune o carpa in doua ca tampon (cu simt) si capul celalat in partea cealanta si strans cu simt (priviti de proba inainte de montare pana unde trebuie sa ajunga siguranta (bagati siguranta sa vedeti pana unde trebuie sa fie) si veti avea raspunsul) (la a doua siguranta la fel) alfel va chinuiti mult pana bagati sigurantele la montarea pe masina.
(eu ma tot uitam ca nu sunt intrate cum au intrat cele de pe calorifer am luat cheia fraceza si carpa cu grija am reusit sa le bag).


________________________________________________________________________








Cu un burete mic se scoate antigelul cat se poate.




Bafta! Si multa rabdare.
Cam 4-5 ore depinde cat esti de rapid.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Tavita scurgere condens. (am scos intr-un service cu canal, rampa, elevator) etc.
[a reusit sa-l scoata pe cel din dreapta (cu cap stricat) cu torx T25 (din spatele planetarei)

- Cheie cu clichet,
- Prelungitoare pana in spatele planetarei (este mult mai usor de desfacut.)
- Cap T20 si rezerva T25 daca se strica capul. (surubenita pentru tubulare pentru biti merge mai usor pentru desfacut ornamete)
- 1 Surubenita dreapta (potrivita) Pentru cleme si pentru scoaterea sigurantelor(coliere) la garnituri.
- 1 lighean ca acesta ca 5-6l (care sa incapa sub masina)
- O carpa curata pentru strecurarea antigelului.
- Cod suruburi (scurgere condens) [18 44 406, 90587881]

http://www.partsbase.org/parts/ope-1844406/

- Demotare Tavita scurgere condens (in service)
- Restul la iarba verde (scos antigel, demotare ornamete, radiator caldura, sigurante, remontare etc.).
- Remontare Tavita scurgere condens pe o rampa (canal, rampa, elevator) in zona.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR