Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Se desfac 2 suruburi metric 10 cu hexagon de 19 de pe cadrul motor, undeva intre cadru si pedalier si eventual demontezi capetele de bara din brate sau desfaci bieletele de directie de pe caseta cu o fixa de 24 subtire. Apoi trebuie sa acorzi ceva atentie la fixarea axului coloanei de directie in caseta, are ceva protectii de cauciuc. Acum ai caseta de directie demontata. La remontare faci operatiunile in sens invers.
Asteptam fotografii, detalii, eventual tutorial. Spor la treaba!
Skip ads

  • dj_popica

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dsalut la toti colegii, azi am terminat de facut o revizie mai ampla la o corsa c din 2004 ,motor 1 l benzina, am schimbat urmatoarele: discuri +,placute, bielete antiruliu(,una am tras_o afara cu mana ) amortizoare cu tot cu arcuri flanse,rulmenti respectivi second hand acestea luate de pe o tigra b si cea mai importanta piesa este caseta de directie care nu ma lasa sa dorm noaptea SmileSmileSmileSmileSmile ; simtomele au fost urmatoarele. cand trageam incet stanga dreapta mi se ridica articulatia de sub volan cu tot cu axul care duce in caseta , am dat _o jos,am desfacuto axul putin ruginit ,arcul respectiv nu il am eu si nu stiu ce rol are , pe acul respectiv este un rulment care trebuie sa stea fix dar aceste se plimba circa 5 mn , l am dat la un strungar care la incarcat cu sudura si la rectificat la cota rulmentului , de pe forumuri am luat cotele pt o bucsa care se pune in capat , eu am pus 2 sa fiu sigur SmileSmileSmile, dupa ce am montat totul inapoi sa prind articulatia de caseta ,are putin joc se simte la mana dar nu se aude absolut nimic DECI CONCLUZIE daca se aude ceva nasol uitati_va la caseta in primul rand bucsa aia face minuni.... o seara placuta si va stau la dispozitie pt nelamuriri.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dj_popica
cum ai pus tu 2 bucsi de caseta?
vezi ca pe forum mai sunt si mecanici si te cam faci de ras
  • dj_popica

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dap am pus 2 bucse in loc de una ce este rau de asta avand in vedere ca au intrat fortat deci nu au unde sa iasa afara....in interior are o buza unde nu ii permite sa inainteze bucsa respectiva si la exterior este pana in buca respectiva si.nu deranjeaza cu nimic, bieleta de directie intra pana unde ii este permis in caseta ,am analizat problema foarte mult timp pana sa fac asta,deci nu vad nici un risc.....
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cu o sarma si un patent romanu este cel mai bun inventator,mai fac si eu,,artificii,,,dar nu la directie si frane
cu timpu bucsa a-2-a se va tasa/largi si va iesi din caseta si la un moment dat nu vei mai putea vira maxim dreapta,si nu vei sti de ce
  • dj_popica

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
astea sunt presupuneri sau sti sigur? depinde.din ce material este confectionata etc s.a
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cat m-am straduit si eu la dacia 1310 sa bag 2 bucsi dar n-am reusit ! Adica reuseam daca nu trebuia sa fixez si siguranta ca bucsa sa nu iasa afara .....
Ma indoiesc ca cei de la Opel au lasat in caseta un spatiu atat de generos incat fiecare isi pune cite bucsi doreste. Mai degraba @dj_popica sa nu-ti lipseasca tie ceva de pe acolo.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dj_popica
poate daca ai facut bucsile din otel,DA,nu vei avea probleme cu iesitu bucsii din caseta,se stie ca unele metate mai dure,gen otel,ne se taseaza,cum fac majoritatea materialelor plastice,chiar si teflonu(nu cel care se da pe tigai)si duramitu,care este considerat cel mai tare plastic tot de taseaza cu timpu
asa ca stimate coleg cauta pe altu pe care sa incerci sa-l prostesti cu<2 bucsi pe caseta>
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nicu nu te contra inutil!
Pe caseta TREBUIE puse 2 sigurante seger, una inainte de bucsa, in interior, a doua dupa bucsa. Daca nu le pui incap 2 bucse. Nu vor sta acolo, in timp vor iesi, dar INCAP.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
corsablue
cate casete de corsa C ai reparat?sau ai vazut desfacute?
zilele astea am schimbat o bucsa de caseta la o corsa,inclusiv bielete si capete de bara,si culmea nu am gasit nici o siguranta zegher in caseta,caseta era neumblata in ia
si nu este prima caseta de corsa reparata,am pus pe una bucsa de caseta de dacia la care a trebuit sa pun siguranta zegher,dar cum se stie nu a tinut prea mult timp si a trebuit so inlocuiesc cu astea care sunt pe fundal rosu,cea singura in poza este bucsa originala,si se vede in alta poza cum arata o caseta in interior cu canalu unde se clipseaza bucsa originala sau aftermarchet
am dreptate corsablue nu confunda dacia cu opelu

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu am spus ca nu ai dreptate!
Am spus altceva.
Nu stiam ca doar cei care au desfacut multe casete pot sa scrie aici.
Am gresit si-mi cer scuze.
In alta ordine de idei daca colegul nostru vrea 2... nu te contra inutil. El oricum le-a montat deja!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pe forum poate scrie si sa-si dea cu parerea oricine,dar trebuie sa fie bazat pe subiectu care se discuta,sau macar sa aibe ceva cunostinte,sa fi reparat singur,sau vazut la cineva ,sau documentat,este netu plin,trebuie doar sa cauti,si sa stii ce sa cauti
nu ma supar pe tine,cu toate ca tu ai sarit la gatu meu,mi se intampla des,si cand le dau replica isi cer scuze sau nu mai raspund
asa ca stimate coleg daca ai nevoie de vreun sfat nu ezita sa ma intrebi(mecanica,electrica)
in legatura cu colegu cu 2 bucsi pe caseta sa speram ca nu-l vom vedea la tv cu masina lovita,bucsa aia poate iesii oricand si bloca directia,daia iam zis,,,bine ca nu stai in bucuresti,,,
si sa nu ai probleme cu caseta,se da destul de greu jos de pe masina,si sa schimbi bucsa aia trebuie sa ai o caruta plina cu injuraturi,pe masina este al naibii de greu so schimbi,nu prea ai loc,chiar daca masina este pe elevator
asa ca drumuri bune si fara probleme
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imi poate da cineva codul pentru kit-ul de reparatie GM al casetei?
Eu ce am gasit sunt modelul cu bucsa neagra iar din ce am vazut pe forum acolo e bucsa alba care si ea este de doua modele.
Care model este cel bun, sunt confuz?


  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cum scrie mai sus ,in poza pe fundal rosu
ce ai pus tu,poza de jos,este originalu dar nu cred ca-l vei gasii asa usor
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles, si cea neagra de unde este? pentru ca pe net se gaseste in kitul original.
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara!

Am si eu o problema corsa c 2004 1,4 16v in 2 usi.Am schimbat totul pe fata, suspensie, bielete, piotul din dreapta...problema este ca volanul a mers cam greu prima data, acum merge ceva mai usor insa tot merge greu in comparatie cu vechea suspensie( bielete) etc.Mecanicul a zis ca pana se mai uzeaza sau se mai aseaza masina( s-a facut cu ea max 40 de km) am facut geometria.. Masina are ESP.
Va intreb daca este normal?Sau posibil sa aibe probleme la ESP.
Multumesc
  • emilvef

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Poate EPC si da poate sa nu actioneze servo motorasul...
  • alexandru.iulian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu este ca tine si nici ca mine.Scuze am incurcat lietere ma refer la EPS ( Electronic Power Steering ).
Multumesc.Dar inca mai astept pareri.
  • WarLike

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Acum o saptamana am schimbat bieletele antiruliu , cea din stanga era uzata , aveam un zgomot metalic la ea si tot atunci mecanicul a verificat si restul bucselor prin tragere de roti ,si cu o ranga mica si a spus ca nu am nici un fel de joc.Saptamana asta am observat ca la viteze mici pe drum cu denivelari se aude un zdranganit enervant la roti(chiar si fara sa virez).La viteza mai mare nu se aude asa de tare. .Fara sa ridic masina pe cric am tras astazi de roata stanga dreapta (ora 9 si ora 3)si surpriza , se aude un pacanit , la ambele roti.Daca suspend roata nu se mai aude nimic.Am fost la el , i-am aratat , si a zis ca am joc pe cremaliera din caseta.Este posibil?Cand virez nu am nici un fel de simptom , volanul merge frumos , se vireaza bine si usor , masina isi tine directia , la drum lung cu asfalt bun merge impecabil !.Nu stiu ce sa zic .Va rog pareri daca aveti sau ati patit asa..De la ce ar mai putea fi pacanitul acela? Corsa C 2003 Z12XE servo asistat electric
  • alexe240

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut este vorba de bucsele de prindere ale casetei de directie de caroserie iar aste sunt cam greu de schimbat ...Si eu ma chinui cu aceiasi problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR