Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cum arata bucsele alea?
Skip ads

  • alexe240

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Se afla pe caseta de directie stânga dreapata nu am poza ca sati arat cum arata.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:pe forum poate scrie si sa-si dea cu parerea oricine,dar trebuie sa fie bazat pe subiectu care se discuta,sau macar sa aibe ceva cunostinte,sa fi reparat singur,sau vazut la cineva ,sau documentat,este netu plin,trebuie doar sa cauti,si sa stii ce sa cauti
nu ma supar pe tine,cu toate ca tu ai sarit la gatu meu,mi se intampla des,si cand le dau replica isi cer scuze sau nu mai raspund
asa ca stimate coleg daca ai nevoie de vreun sfat nu ezita sa ma intrebi(mecanica,electrica)


No bine, ia sa te vedem si pe tine. Astept un raspuns de la tine, gasesti tu unde.
  • kla75

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
Am si eu o mica sau mare problema Smile
Am un opel corsa C din 2002 (modelul cu servodirectie electrica) si am schimbat axul volan.
Dupa schimbarea acestuia volanul nu mai revine la 0 dupa viraje si in mers ia putin mai greu virajul fata de cum mergea inainte de schimbarea axului buclucas. Ceva pareri. Am inteles ca la vw ar fi un surub reglabil in sensul acesta.....
Scuze daca am postat aiurea, dar sunt nou pe site Shocked
Skip ads

  • WarLike

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am citit mult pe tama casetei dar nu a spus nimeni daca se poate lua jocul dintre pinion si cremaliera (servo asistata electric) , daca misc ferm 1-2 cm dreapta, pacane , in stanga nu.... si asta face si cu virajul dat maxim stanga si maxim dreapta si de aici exclud uzura cremalierei pe pozitia de mijloc , cu rotile drepte. .In mers e ok . fara zgomote la viraje , merge usor .. SAU e un joc normal . ? Multumesc..
  • WarLike

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor , am mers la mecanic cu o bucsa facuta din duramid la cotele date mai anterior .Surpriza mare a fost ca nu exista nici o bucsa in dreapta casetei.Sa nu fi fost niciodata , nu prea as crede , doar ca a fost scoasa de cineva. Este ceva aproape de mijlocul casetei si imi pare rau ca nu m-am uitat atent sa ved daca ar fi vreo bucsa acolo , dar sa ajunga asa departe! Am pus bucsa facuta pe strung , interiorul a fost bun 22mm insa cand am virat stanga de volan a iesit afara pentru ca , zic eu , caseta nu are canal pentru a pune siguranta de alezaj , iar bucsele care se gasesc de cumparat au aripioare care fac ca in momentul introducerii bucsei sa se autoblocheze..Am facut alta bucsa care sa intre mai fest la exterior insa nu puteam vira , nu ii convenea ceva servei , mergea greu , in loc de o tura jumate stanga dreapta abia puteam una singura. La inceput de viraj se auzea o pocnitura , luminile din display isi mai pierdeau usor din intensitate .Am mai luat din interior sa mearga mai usor dar tot rau era ,serva nu mai revenea pe mijloc dupa viraje , asa ca am renuntat la ea.Insa mi-a luat un pic din jocul dintre pinion si cremaliara si asta a rezolvat 70-80 % din zgomotele pe drum de piatra.As cumpara o bucsa , cea alba din pozele anterioare vad ca are aripioare de clipsare in caseta dar ma tem sa nu se repete problema servei. Voi ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ai rupt in doua motorasul electric de la directie si cremaliera lui (cred ca e de plastic). cu inventiile astea te faci de o coloana noua.
  • WarLike

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
A fost doar o proba 2 , 3 kilometri , repet , am renuntat la ea.
Skip ads

  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat zilele trecut caseta de directie la corsa c cu servo electric. Piesa + manopera = 700 lei. Decat sa dau peste cap si axul, sau sa ma complic cu reconditonarea ei am scos din buzunar banii acestia + ca vechea caseta a ramas la mine nu a fost data la schimb.

Daca sunteti interesati imi dati PM si va indrum catre service-ul unde am schimbat-o
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O caseta noua pe ricambi este vreo 350 roni fara piesa la schimb.
Reconditioneaza caseta ta si pastreaza-o, vei avea nevoie de ea.
  • reallife242

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2013

  • Mesaj Privat
un filmulet scurt cu jocul de la caseta de directie corsa c
http://www.youtube.com/watch?v=9kFT6zQPCzM
  • pauls

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Poate cineva sa imi recomande un service la care a schimbat acea bucsa din kit-ul de reparatie?

Multumesc
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am terminat de schimbat kit-ul casetei de directie la CorsaBlue. Postez cateva idei si fotografii. Nu am avut nervi si ajutor pentru a realiza un tutorial adecvat, dar nu am foarte multe informatii care sa nu fi fost postate deja.
La un moment dat cu vreo 2 pagini in urma colegul nicunicu sustinea ca nu se pune siguranta seeger la bucsa cremalierei.
Se pune ca "de aia" exista in kit-ul de reparatie gm!

In interior bucsa se sprijina pe "umarul" casetei.

Alte foto cu kit-ul de reparatie de provenienta poloneza.

La demontare se apasa pe simeringul axului si cu o surubelnita fina se extrage fara a se distruge.
In caseta am bagat vaselina EP2.
Pentru alte informatii...
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se demonteazã calandrul pentru a da jos caseta?
Sunt ceva ``secrete`` la demontat?
Cat a durat toata operatia?
Urmeaza sa fac aceeasi operatiune ....am cumparat deja kit-ul....doar timpul liber ma tine pe loc...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corsablue a scos caseta pe sus
dupa ce a scos motorul...
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
catastefan a scris:Se demonteazã calandrul pentru a da jos caseta?

Da! Desfaci suruburile catre spate si de preferat desfaci si bieletele antiruliu, asa vei avea spatiu pe saturate. Nu uita de surubul de blocare de pe coloana volanului , in partea inferioara, in interior, sub pedale cu o inelara de 13. Nu necesita "contra" ca are blocare.
Daca ai si un "ucenic" in 3 ceasuri e gata.
Incepi cu simeringul de pe axul cremalierei, sub el gasesti un seeger si apoi ciocani cu lemn sau cauciuc si extragi axul cu rulmentul. De aici e floare la ureche...
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
corsablue a scris: .... Nu uita de surubul de blocare de pe coloana volanului , in partea inferioara, in interior, sub pedale cu o inelara de 13. Nu necesita "contra" ca are blocare.


Multumesc de raspuns!
Nu uit de surubul ala pentru ca l-am incercat daca este strans ......chiar si cel de la capatul celuilat ax cardanic de la coloana volan.
Rulmentul se schimba? Ce tip de rulment este?
Respect!
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La mine nu a fost nevoie de inlocuirea rulmentului. Rulmentul este un ceva mai deosebit capsulat pe o parte de provenienta poloneza.
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Schimba si rulmentul, costa undeva la 20 lei. Cand am acces la calc. o sa spun si codul.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc @scanx pentru info si astept codul.
Mai mult ca sigur o sa il schimb pentru ca nu umblu des acolo...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR