Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • ury
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 06 Nov 2012
  • Frontera 1996 2.8TDI
  • Neamt
  • ury

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Frontera 1996 2.8TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare !
Este cineva care are trecut in carte AUTOUTILITARA in loc de autoturism ? Se poate modifica? Question Shocked
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da trebuie facuta o noua omologare la RAR care costa vreo 700 de ron.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pe scurt: la un atelier agreat de RAR ( nu orice atelier are dreptu de a face transformarea in autoutilitara) se efectueaza modificarile necesare (scoaterea banchetelor/demontarea centurilor spate si suportilor/montarea unui panou despartitor in habitaclu intre scaunele fata si restu/montarea unei bucati de tabla in locul geamurilor sau unei folii ne-transparente pe geamuri, renuntarea la usile spate etc), apoi cu factura de la atelierul respectiv si un atestat care sa " ateste" modificarea facuta de ei se merge la RAR, unde se formuleaza o cerere in vederea omologarii modificarilor respective. In plus iti mai trebuie o hartie data de reprezentanta Opel care sa ateste ca modelu tau a fost fabricat si ca autoutilitara ( hartia asta s-ar putea sa nu o ceara toti, depinde de noroc).
La RAR nu e obligatoriu sa iti accepte aceasta modificare, chiar daca e facuta " ca la carte" ( sunt masini venite din alte tari, special Olanda, care sunt facute autoutilitare acolo si recunoscute evident, iar aici RARu nu prea accepta, cu scuza ca la noi in tara nu au fost comercializate acele masini sub forma de autoutilitara ( da, statu roman are 3 c***e)...
Sunt firme specializate in asa ceva, care de multe ori se ocupa si de dosar sa iti rezolve cu RARu.
Bafta!
  • ury
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 06 Nov 2012
  • Frontera 1996 2.8TDI
  • Neamt
  • ury

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Frontera 1996 2.8TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Da astazi am sunat si eu la RAR si cam acelasi lucru au spus ca nu au fost construite autoutilitare desi intradevar sunt firme specializate . Problema e ca nu asi renunta la scaune .....mama ei de legislatie
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
http://opel.anunturi-auto.4...100-11067734.html
Asta e direct autoutilitara,de fabrica.Am un prieten si-a facut una scurta,autoutilitara,caz concret-1700 ron taxa +100 eur spaga.E si din aceea lunga,am vazut eu la BG,cu grilaj metalic in spate.
  • vergu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1996 2.8 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe forum si as fi interesat sa imi transform Frontera in autoutilitara , cum as putea sa iau legatura cu prietenul tau cu autoutilitara.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
A venit utilitara de afara,dar aici nu i-au recunoscut-o initial.Mi se pare ca nu era nici in acte,era doar transformata artizanal,in DE.
De-abia dupa ce a umblat la portofel s-a facut lumina.La noi,odata inmatriculata,nu poti sa o transformi din autoturism in autoutilitara.Poti sa-l suni pt.detalii la 0722 476 145-Sebi
PS-Sper ca nu-l suni la ora asta..incearca in cursul zilei de maine..
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
http://suchen.mobile.de/aut...ount=FOUR_OR_FIVE
Mai utilitara ca asta nu exista...
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da, faina, dar dupa noua lege o sa-ti trebuiasca atestat sa o conduci ...
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:...La noi,odata inmatriculata,nu poti sa o transformi din autoturism in autoutilitara...


NU este adevarat. Transformarea se poate face. Nu stiu exact procedura dar stiu ca lucrarile trebuie sa fie executate de o firma agreata RAR.
uite aici o lista de firme agreate.
Am sa revin cu detalii.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asa cum am promis revin cu detalii. A fost destul de simplu si cei de la RAR au fost prompti. Cu un simplu mesaj pe siteul celor de la RAR am primit urmatorul mesaj:
"Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca incadrarea unui vehicul in categoria de folosinta se face in functie de configuratia in care vehiculul este prezentat la RAR tinand insa cont de omologarea de tip a modelului respectiv de vehicul. IN cazul dvs, daca vehiculul este amenajat corespunzator unei autoutilitare furgon si daca aveti o programare la una din reprezentantele noastre, reprezentantii nostri vor omologa vehiculul si vor schimba categoria de folosinta a acestuia.Modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante RAR sau la adresa http://www.rarom.ro/RO/arti...e_folie--298.html"

P.S. Spor la treaba!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
na belea... http://www.autovit.ro/opel-...ra-C29339365.html
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da, e de cateva zile la vanzare, doar ca asta e cu 2 locuri. Eu am actele la RAR depuse sa transform un B lung(5 usi) turism in auto mixt, adica 5+marfa. Sper sa si reusesc.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si, daca reusesti, spune-ne si noua ce taxe si impozite o sa platesti pentru el...
Si daca se poate, costurile transformarii...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ia uite inca una..Frumoasa rau..
http://www.cars.bg/c376249
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR