Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
iar am o problema.
pierd lichid de frina pe la ciclindrul din roata din spate, dreapta (e cu tambur).
pina la dat tamburul jos ma descurc, dar mai departe ... sint o gramada de arcuri pe acolo si nu vreau sa stric ceva. la prima vedere nici nu ar trebui sa umblu la ele, cilindul pare sa fie accesibil direct.

poate cineva sa imi explice pas cu pas cum se face, va rog?
multumesc
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dupa ce dai tamburul jos, bineinteles ca frana de mana nu este trasa, departeaza capetele sabotilor de frana care se sprijina pe cilindru de franare. demonteaza de pe spate conducta care aduce lichid de frana de la pompa, si surubul care tine cilindrul de frana. inlocuiesti cilindrul, strangi surubul de sustinere de pe spatele platoului, montezi conducta, asezi capetele sabotilor pe pistonasele cilindrului, montezi la loc tamburul si apoi faci aerisirea sistemului de franare. daca umbli cu grija nu ar trebui sa deranjezi nici un arc din ansamblul sistemului de franare, mare grija totusi mai ales la autoreglajul franei de mana, mai ales la acel sistem rotita dintata - pinten, nu trebuie deranjat. daca totusi reusesti sa imprastii toate subansamblele acelea Embarassed ( cum am facut eu), le poti monta corect demontand si tamburul celalat si uitandu-te dupa cum sunt amplasate pe cealalta roata (asa am facut eu). spor la treaba!
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat


  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
multumesc pentru indicatii. am facut totusi programare la un service. oricum, e bine sa stiu si eu ce urmeaza sa ii faca.

mi-a ramas o singura nelamurire: cum se spala interiorul tamburului (si tot ce mai e pe acolo) de lichidul de frina curs? e o mizerie imensa acolo. banui ca trebuie totul curatat inainte de a putea sa circul cu ea din nou.
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
preferabil diluant, daca nu ai atunci poti spala si cu motorina dar apoi trebuie f bine sters cu o carpa uscata deoarece ramane o pelicula uleioasa care nu e de preferat sa o ai si cand vei incerca sa franezi Embarassed
  • DAN AIRINEI

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cum se inlocuiesc garniturile de la cilindru de frina pe spate agila 2001 cu tambur pe spate
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR