Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salutare din nou...se pare ca am ramas singurul pe acest thread...
Revin cu noi simptome descoperite...sa le zic asa Smile
se aude acel huruit in treapta 1, 2, 3 si 4 DAR...DAR doar la 1800-2000RPM in acceleratie sau 2000-1800 in frana de motor. eu credeam ca este influentat huruitul de viteza de aceea ziceam mai sus ca la 20-30 km si 65-50 km/h, dar am descoperit ca este influentat de turatie.

Vreo idee? la intalnirea clubopel de joia trecuta un membru zicea ca s-ar putea sa nu am destul ulei in cutia de viteze, si de aceea m-am programat maine sa schimb uleiul...sa vedem, va tin la curent.

Asteptam sfaturi, cei cu aceasta problema.
  • Alexpry

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Si la mine era aceeasi problema, cand o lasam in frana de motor (in special a4-a si a5-a, la turatie pana in 1500) se auzea acea bataie similara cu zgomotul unei curele largi si am citit ce ati zis voi pe-aici dar totusi m-am gandit ca ultima data cand am umblat la prezoane a fost cu 3-4 luni in urma si de ce s-ar auzi tocmai acum..? S-a dovedit ca prezoanele de la ambele roti de pe fata nu erau stranse cu simt de raspundere deci va MULTUMESC! Very Happy
Aa si aceeasi chestie poate cauza si urmatoarele probleme:
- Trepidatii si/sau zgomote ciudate la franare (in special franarea mai brusca pe asfalt denivelat)
- Trepidatii si/sau zgomote ciudate la plecarea cu scartait de roti (pe asfalt uscat se simte)
- Trepidatii generoase ale volanului si/sau zgomote ciudate dupa 140km/h (depinde cat de mult sunt desfacute prezoanele)
Mentionez ca problemele enumerate mai sus le aveam de mai demult dar dadeam vina pe uzura cauciucurilor si toate s-au rezolvat prin strangerea prezoanelor.
Drumuri bune va doresc!
  • andrei.enache

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare colegi,
Am si eu un astra j 2013 1.7 cdti 110 cp. Aceeasi problema o am si eu de cateva zile, atunci cand accelerez pe la 2500 - 3000 si iau piciorul de pe acceleratie se aude acel huruit. Pana la urma care ar fi simptomele, preturile pentru eventualele reparatii? Multumesc.
  • MCalborean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2019

  • Mesaj Privat
goro89 a scris:
nika_xs a scris:Salutare...exact aceeasi problema o am si eu.... in frana de motor, dar nu mereu, adica daca am 80km/h n use aude, dar daca o las sa scada, pe la 50-60 km se aude acel huruit ciudat. Am fost si eu la verificat la serviceopel, am iesit intr-un test-drive iar cei de acolo mi-au zis ca ar fi rola intinzatoare de la cureaua de accesorii, si ca ar costa doar piesa 500 lei, iar daca nu ma deranjeaza zgomotul, sa fie ultima piesa pe care o schimb.
Mentionez ca din frana de motor, daca o las la liber NU mai face, la fel si daca apas ambreiajul. Aveti aceleasi simptome?



Si eu am simptomu acela, dar mie imi face mereu...si cand am 100 km/h si cand am 50km/h....numa la viteza mica imi face mai mult zgomot...daca o las pe liber sau apas ambreajul, sunetul dispare. ciudat, cand motoru e rece-rece, nu se aude deloc! am mers cu ea asa vre-o 10.000 de km...si inca nu am dat de cap. unii mecanici mi-o spus ca ar fi de la cutia de viteza, altii, ca ar fi de la rulmentul de presiune.


Si eu am aceasi problema la Insignia. Care a fost cauza?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR