Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Scuzati confuzia creata: era vorba de 650mm lungime.

@gabriela: da, am observat si eu dara de apa, dar nu mi se pare deranjant atat timp cat nu scartie (cel putin pana acum sunt ok) si mai ales ca si la cele originale trebuia sa curat darele de apa ce reveneau pe parbriz (cu inca 1-2 actionari a manetei).

nu vreau sa creez o dezbatere daca Valeo sunt sau nu mai bune decat cele originale. eu sunt multumit de ele si asta este cel mai important Very Happy
Skip ads

  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru colegii care vor sa isi schimbe stergatoarele pe fata. Valeo Flexi VFB 65 cm, au promotie acum la Dedeman (nu fac reclama) 1 bucata = 35 lei.

De la BOSCH sunt doua modele care se potrivesc pe masinile noastre si am inteles de la cei care le-au folosit ca sunt ok, este vorba despre pachetul A585S si A540S, pe net am vazut preturi de 100 lei perechea.

Cele originale se pare ca sunt produse de BOSCH doar ca au sigla GM pe ele si costa 200-220 lei perechea Shocked

Conduceti cu grija si sa auzim de bine. Very Happy
  • Robert01

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Tot Bosch folosesc si eu 85RON setul, recomand cu incredere.
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
de unde le iei la pretul asta ? e foarte ok ... setul la 85 lei
Skip ads

  • Robert01

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Le-am luat din targul Autovit de aproximativ 1 an de pe la baietii cu tarabe, sterg foarte bine fiind din silicon si foarte moi.
  • calinbulzan2000

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2015

  • Mesaj Privat
nu inteleg cum cumparati voi stergatoare ieftine aftermarket si va functioneaza. am incercat champion despre care se vorbea aici pe site si se rasucesc in timp ce functioneaza !! am incercat bosch aerotwin de la unix pe care si scrie ca se potrivesc la astra j si nici vorba.se potriveste dar sterge atat de prost incat am preferat sa il tin pe cel vechi. a costat 100 lei o bucata.in final am luat originale de la reprezentanta 280 ron setul. o sa va spun dupa o ploaie cat sunt de bune.azi 25 aprilie mai au reducere 24 % la piese.
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salut, imi poate spune cineva cum doamna iarta-ma pui stergatoarele bottari rain flex pe masina asta? au sistem diferit de prindere, m-am uitat pe net si nu am gasit decat cum se monteaza pe cele care au carlig. Ale mele au o treaba dreptunghiulara cu un spatiu in mijloc sa poti apasa si scoate stergatorul, nu carlig. A scris un coleg pe prima pagina ca le-a pus deci presupun ca merg....
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu folosi bottari rain flex, o sa-ti zgarie geamul.Sunt niste prostii.
Ca idee eu cand le-am cumparat aveau si adaptor de J.
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cea mai ieftina si buna solutie e sa schimbi lamele.
Cumperi doua stergatoare de dimensiunile necesare(60 si 65 de cm ),le desfaci,le iei lamele si le pui in locul lamelor originale. Operatiunea este extrem de simpla.Eu asa am facut si sterg excelent(de 2 luni le am pe masina).
Costuri :50 de lei (nu am luat cele msi ieftine stergatoare,dar pretul poate scadea pana la 20 de lei,in functie de ce stergatosre cumperi)
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@mihnea _ alex
Cum ai desfãcut lamelele,eu nu reusesc sã scot capacele de pe capetele stergatorului?
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
n-am reusit sa le pun, cu tot cu adaptoarele vietii. am vrea 3 piese mai mici dar tot nu-i dau de cap. cred ca o sa incerc treaba cu schimbatul lamelelor pana la urma. De scos capacele de pe capetele stergatoarelor trebuie sa apesi pe butoanele alea 2 cu o surubeltnita (usor cat sa nu se rupa) si cica o sa iasa, mi-a zis un coleg care a mai facut.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut.
Le-am scos cu o surubelnita. Bagi surubelnita pe sub ele si tragi usor. Nu se rup ,cel putin la mine sunt flexibile si nu s.a rupt niciunul. Dupa scoti cele doua plastice,ornamente care acopera lama ,iar dupa scoti lama si o inlocuiesti cu cea de la stergatoarele noi. Capacele mici din capat le pui inapoi prin impingere si stau exact ca inainte.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
Cand am achizitionat masina, am luat un set nou parbriz/luneta, original GM, de la reprezentanta opel ( aprox 180 lei parbriza si vreo 50 lei luneta )
Si-au facut treaba cat de cat, dar la viteza mai mare incepeau sa haraie destul de tare. Nu faceau neaparat tot timpul, asa ca am cam ignorat pb. Dar dupa cateva luni, au inceput sa haraie tot mai tare, iar azi de exemplu inclusiv stand cu masina pe loc, haraiau pe parbriza ca niste stergatoare de 2 lei luate second din piata, ca la o dacie din 1900 toamna.
Cand le-am dat jos, se vedea pe lamela ca era stramba ( ca si cum tija stergatorului ar apasa prea tare pe parbriz, si in timp s-ar fi deformat )
Am fost la Opel azi dimineata, unde am constatat aceleasi lucruri, ca sunt deformate. Am inteles de la ei ca nu se poate regla forta de apasare a tijei stergatorului.
Am mai luat un set nou de stergatoare parbriz GM, care cel putin in prima faza sterg impecabil.
Sa vad cat tin. Daca dupa cateva luni incep s-o ia razna, incerc si eu BOSCH.
Pentru Astra H, care am avut-o anterior, am folosit 8 ani doar stergatoare GM originale cu care nu am avut nicio pb.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu sunt la al 2-lea set, primul fiind cele originale. Dupa 2 ani de utilizare nu foarte intensa cele Bosch au inceput sa haraie destul de rau, in special daca fluxul de aer cald e directionat catre parbriz.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dupã 6 ani am schimbat pe fata ambele stergatoare originale gm cu valeao first de la dedeman.Le-am prins în oferta 29 de Ron buc.Am pus de 700 mm pe partea soferului respectiv 650 în dreapta se potrivesc perfect chiar dacã sunt mai lungi ca originalele.
Sunt multumit cu nici 60 de Ron sterg fãrã zgomote deocamdatã,180ron pt niste stergatoare este aberant.
Atentie aceleasi stergatoare în carrefour 45 Ron buc.
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
De cateva zile am observant ca nu se mai uda luneta din spate atunci cand actionez stergatorul. Acesta merge dar, pe uscat. In fata n-am probleme, uda parbrizul e OK. Ce ar putea sa fie ? Am lichid de iarna deci exclusa inghetarea (azi nici n-a fost frig in Craiova). De infundat nu cred, am pus lichid numai prin sita, se aude bazaind pompa dar nu ajunge la duza de pe luneta din spate ... Rog sugestii, poate au mai patit-o si altii ..
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
am patit si eu la fel acum vreo 2 ani...era infundata duza/stropitoare ! folosisem lichid de parbriz concentrat ( bidonas de 300 ml. care se dilueaza cu apa ) si cred ca asta a fost cauza !
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Eu am folosit diluat ... Oricum, cum ai desfundat ?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Poate a inghetat, ceva similar am patit si eu in dimineata asta. Cand am pus acum cateva zile lichid de iarna nu l-am folosit complet pe cel de vara si am turnat de iarna peste. Conductele fiind mai lungi pana la luneta, probabil ca mai ramasese din acela de vara pe traseu si a facut dop.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Madyy a scris:Eu am folosit diluat ... Oricum, cum ai desfundat ?


te duci la o vulcanizare/benzinarie si foloseste furtunul cu aer comprimat !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR