Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • astra1.6

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Si cam cat ma duce sa fac chestia asta?
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asta nu stiu ... Discuta cu ei si cazi la o intelegere...
  • astra1.6

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2013

  • Mesaj Privat
mi zis unu 6 mil Smile) si altul 100€
  • costy1988

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
imi poate spune si mie cineva cat e taxa la un opel astra g din 2002 adus din germania este euro3 d4 are motor de 1598 pe penzina co2 171 mie mia iesti 1000 si ceva euro atat e sau nu am calculat eu bn
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@costy1988:


esti sigur ca CO2-ul e 171 g/km ? daca astea-ti sunt emisiile, atat ai de platit 1055 Euro. intreb ca mi se pare ciudat, eu la diesel, 1995 cmc, am 157 g/km (tot E3)..
  • costy1988

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
da sigur numai ca e euro 3 in germania in ro mio baga e2 si nu inteleg ce e cu d4
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
n-are cum sa ti-o treaca la RAR ca fiind Euro2 ... D4 nu se aplica in Romania
RAROM a scris:2. Norma de poluare D3/D4 din Germania este echivalentã cu Euro 3 în România ?

"D"-urile sunt norme fiscale germane ce nu au legãturã cu omologãrile europene realizate de cãtre autoritãþile competente în baza actelor de reglementare ale UE. Nu existã o corespondenþã directã ºi imediatã între aceste codificãri naþionale germane cu privire la poluare ºi “paºii” generic denumiþi “Euro” care atestã respectarea anumitor acte de reglementare europene (directive/regulamente).


verifica in documentul de mai jos codul motorului tau (pag. 16 e cu Opel)
http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf
  • costy1988

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ASTRA-G CC Z16SE 1598 62 180 5H
Skip ads

  • costy1988

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ASTRA-G CC Z16SE 1598 62 180 5H
  • costy1988

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
eu de fapt am una din 98 a fost E3 in germania in ro e E2 si acum am gasito pe asta din 2002 am fost sa o vad si scria ca e taxa 270euro si curios eu am calculato si mia dat peste 1000 euro si din cate stiu aici in ro scade un grad de poloare din E3 fac E2 si tot asa
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1. nu mai posta consecutiv ... poti edita mesajul anterior (timp de 1 ora dupa ce-ai postat - daca-mi aduc bine aminte)...
2. daca ti-ai gasit actuala masina in lista cu motoarele care-s Euro3, atat e... ca ti-a zis ala de ti-a vandut-o ca taxa e X euro si de fapt ea e Y euro, se numeste teapa si ti-ai luat-o daca deja ai luat masina... treaba cu scazutul normei de poluare e valabila in anumite conditii si in general doar din cauza tipului de motor, dar nu e regula valabila la toate motoarele...
concluzia ar fi: daca deja ai luat masina, ori platesti taxa care ti-o stabileste fiscul si-o inmatriculezi, ca mai apoi sa incerci s-o recuperezi in instanta, ori o vinzi neinmatriculata...
  • windhelp2011

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Astra 1.6 - la politie poti da declaratie cum ca masina a fost adusa pe platforma si nu ai numere. Deci cu asta ai rezolvat-o. Factura cred ca ti-o pot face si cei de la acte. Evil or Very Mad se practica. Mergi intai si verifica strict- la biroul de informatii al politie rutiere(inmatriculari) ce acte iti mai trebuie. S-ar putea sa ai surprize si sa zica ca nu iti mai trebuie nimic
Skip ads

  • windhelp2011

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
La politie poti da declaratie cum ca masina a fost adusa pe platforma si nu ai numere. Deci cu asta ai rezolvat-o. Factura cred ca ti-o pot face si cei de la acte. Evil or Very Mad se practica. Mergi intai si verifica strict- la biroul de informatii al politie rutiere(inmatriculari) ce acte iti mai trebuie. S-ar putea sa ai surprize si sa zica ca nu iti mai trebuie niCei de la RAR nu sunt interesati de modul cum ajunge masina la ei. Ei am fot cu ea tractata, desi nu este chiar OK. Am zis ca macar impresionez politistul si nu ma mai opreste1 Razz Mad
  • razvanvasi

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
buna! am luat un opel adus din Cehia si mia dat doar brif mare zicand ca in Cehia doar brif mare este. deci mia dat brif mare contractul de vanzare cumparare din Cehia si talonul de la numere de toli. certificat fiscal a zis ca nu trebuie si vreau sa imi fac programare la RAR ma poate ajuta cineva cu ce acte mai imi trebuie tinand cont de brif mic si certificat fiscal nu mia dat . contract intre mine si el am facut. multumesc.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Razvan pentru vizita la RAR ai nevoie de briefu mare,contractul de vanzare cumparare si talon(daca ai si declaratia de conformitate a masinii e bine sa le o arati) in original cat si un set tradus pentru fiecare in parte si copie dupa buletinu tau. Cand ajungi la RAR sa iei fisa de programare de la ghiseu si sa ai grija sa completezi corect seria masinii.
  • razvanvasi

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ok....mersii
  • windhelp2011

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
razvanvasi a scris:buna! am luat un opel adus din Cehia si mia dat doar brif mare zicand ca in Cehia doar brif mare este. deci mia dat brif mare contractul de vanzare cumparare din Cehia si talonul de la numere de toli. certificat fiscal a zis ca nu trebuie si vreau sa imi fac programare la RAR ma poate ajuta cineva cu ce acte mai imi trebuie tinand cont de brif mic si certificat fiscal nu mia dat . contract intre mine si el am facut. multumesc.
\


Mie la RAR nu mi-au cerut actele traduse!Am intrebat inainte la informatii RAR si mi s-a si confirmat la ei acolo. Ba mai mult, nici la politie. Am dat o caruta de bani pe traduceri si am ramas cu hartiile! Mai bine intreaba!
  • Mirel1234

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Am cumparat un opel astra din germania masina a fost adusa pe trailer fara numere si acum vreau s-o inmatriculez am fost la RAR , am facut toate actele dar la DRPCIV imi cer o declaratie ca masina a fost adusa pe trailer declaratia trebuie facuta de cel care a adus-o, dar nu am de unde sa-l iau pe ala cand am cumparat-o mia dat nr de trailer atat. Daca stie cineva ce pot sa fac as-mi spuna.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa o inmatriculezi linistit pe BG..Samsaru`nu iarta.Trebuia data declaratia la notar.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sau dai si tu o "ciucalata" la careva cu trailer sa declare ca ti-a adus-o el.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR