Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Zi-i codul motor ca sa stim daca e euro 3 sau 4
sau macar daca e benzina sau dizel
Legat de gumele de vara, nu e ok In 20 martie sigur nu e bine cu gume de vara. Du-te ori in 19, ori in 21, da' nu in 20!
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut masina ta va iesi euro 4 daca este z16xe tipul motor , in general astra dupa 2001, de 1.6 , 1.8, 1.4 ,1.2 sunt euro 4 asta daca este pe benzina , daca e diesel va fi euro 3 100% dar nu e neaparat o regula. Referitor la cauciucuri sa stii ca nu sunt curiosi de ele decat sa fie dimensiunea corecta pt masina ta.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pot fi curiosi de gumilastice daca afara e zapada.
Mai multe detalii gasesti in legislatie si in multitudinea de discutii care dezbat si detaliaza cand e obligatoriu sa ai incaltata masina cu sosoni de iarna, si cand poate fi doar in slapi de plaja.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
este vorba de un motor 1.6 16v. Codul motorului il caut de cateva zile si nu il gasesc.Am intors pe dos google ,mai ales imagini si tot ce am gasit concludent,o schita pt un motor diesel. Stanta batuta pe blocul motorului la etansarea cu cutia de viteze. Daca si la modelul asta este la fel,nu pot vedea de o multime de cabluri,mufe,si alte cele.
Problema gumelor este urmatoarea: in brief-ul nemtesc la capitolul anvelope scrie 185/65R14,iar cauciucurile pe care am luat masina sunt 195/60R15. Ar fi o problema asta la rar? As putea sa le pastrez pe 15?
Va rog ,vreau sa scap de emotiile unui euro 3. Ajutati-ma cu o schema sau un link pt seria motorului de mai sus. \Unde pot sa o gasec? Va multumesc!
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
codul motorului se afla in fata blocului motor spre stanga intre bloc motor si chiuloasa cum stai si deschizi capota trebuie sa ridici putin fortat de plasticul ala mare pe care scrie ecotec , ar trebui sa fie suficient sa desfaci busonul de ulei si se va ridica putin , daca ai rabdare dal jos e prins in vreo 4 suruburi torx, eventual daca e praf mizerie , ulei trebe sa cureti unpic sa vezi ca e stantat . Daca masina ta are fabricatie 2001 atunci e sigur ca e euro 4 , primele serii de masini euro 4 la opel pe benzina au aparut in 2000 luna a 6-a, deci in teorie nu are cum sa fie 3 , si sa nu te sperii dar la opel benzina nu exista euro 3 , doar euro 2 sau euro 4, euro 3 e doar pe diesel. codul da motor de care ziceam trebuie sa fie z16xe,

z= euro 4 ////////// Exemple= z16xe = motor 1.6 euro 4, ex: z12xe= euro 4 motor de 1.2 cm
y=euro3 /////////// y17dt = euro 3 motor 1.7 diesel , y20dth=motor 2.0 diesel , euro 3
x=euro2 ///////////// x18xe= euro 2 motor 1.8 benzina.

Binenteles is mai multe motoare la toate normele de poluare eu am scris cateva sa vezi ca de fapt e simplu ... o analogie simpla in care gasesti repede legatura.

Sper ca ai inteles Smile.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am facut intocmai cum mi ai spus. Am dat jos capacul motorului,chiar si capsula unde se afla filtrul de aer sa am mai mult loc de privit,insa m-a prins noaptea si tot ce am gasit ,sub capacul ecotec sunt urmatoarele valori : R90 400 si mai in dreapta un GMB 76124. Am facut si cateva poze. Poate daca nu m-am uitat unde trebuie,poti sa ma indrumi.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
codul motor e scris in brieful mare. Use google, sunt poze cu campul in care e scris.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca googlesc de zile bune si nu ma lamureste nimic.Am rupt in doua google translate,images si web. Atasez aici si brief-ul mare si mic. Unde e blestemata aia de serie?
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu te mai stresa este euro 4 ... nu ai cumva car pasul .. ? arata asa eu itzi pun un car pass de la o corsa ce o am de vanzare. cam asa trebui sa arate si al tau ... daca il mai ai binenteles vezi acolo unde scrie z12xe,la tine trebe sa fie z16xe cautal printre acte /carticele poate il mai ai.



ia vezi ca trebuie sa fie trecut codul motor acolo langa termostat undeva in stanga cum stai cu fata la masina uitate in jurul lui deasupra lui,sub el nici eu nu mai stiu exact unde e numai daca stau si vad motorul fata in fata...oricum itzi fac aici cu rosu daca mai ai chef sa cautzi oricum eu stiu din brief deja ca e euro 4. Daca vrei sa itzi calculezi taxa vezi ca pe brief cel putin ai trecute 171 de grame de co2/km s-ar putea la rar sa primesti mai putine Smile , eu am avut 219 pe brief si mi-a trecut 214 Smile.



daca bine vad masina ta este cu 2 usi , iar viteza maxima constructiva e de 188 de km pe ora...
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai duceti in eroare omul se vede clar in talon ca este euro 3 la RAR este sigur euro 3 trebuie sa scrie in talon E 4 dar la el scrie e 3 D4 care inseamna E3.
Ca sa te convingi mergi la RAR si intreaba ca sa nu dai pe taxa de timbru mai mult decat ai dat pe masina
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ma rog fiecare cu parerea lui e 100% euro 4 acuma mai exista posibiliatatea sa ai masina cu codul motor y16xe dar is sansele mici , oricum daca e asa nu iti va da euro 3 , ci euro 2 , dupa cum am spus mai sus nu exista la opel la benzina euro 3 , doar euro 4 sau euro 2 . Au existat mai demult cand nu era clara incadrarea lor gen 2000-2007 cand inca nu era bine pusa punct baza de date de la RAR, dar acuma e in regula , insa tot nu e 100% pt ca is multe masini in Germania incadrate d3 care este euro 3 de fapt la ei insa la noi is considerate doar euro 2, De exemplu in Germania acum totzi au plachete pe parbriz cu norma de poluare iar cei care au 3 sau sub 3 nu au voie in centrele oraselor cu ele, din nefericire sant multe masini cu plachete de euro 4 care is considerate euro 2 la noi in RO ... de ce nu stiu, chestia e ca la ei sant masurate emisiile si atat si in functie de emisii ei primesc aceste plachete, de ex orice masina pe benzina cu motor sub 1.4 la ei este cu placheta 4 ...fie ca e din 95,96,9x fie ca e pana in 2009 , apoi deja urmeaza cele cu plachete euro 5. De fapt aici ests si hotia la noi ei ne baga si norme de poluare si ani de incadrare vezi doamne pt calculul taxei , dar ei nu gandesc de fapt ca o masina ok din 98 de 1.4 litri chiar si de 1.6 (adica are TUV valabil = asta insemna ca e ok din toate punctele de vedere nu ca la noi la itp ca treci cu 50 de lei cu ulei curgand din masina si toba sparta si te miri ce vrajelei ...acolo in Germania nu exista asa ceva) de ex are emisii mai mici decat una din 2004 de ex care are motor de 2 litri...si uite asa ne fura bani din buzunar statul impreuna cu RAR-ul care is pe combinatie ... din pacate.

oricum deja suntem offtopic , mai bine asteptam de la "shoggy" sa mearga la RAR si sa ne confirme el ce norma a primit.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:Nu mai duceti in eroare omul se vede clar in talon ca este euro 3 la RAR este sigur euro 3 trebuie sa scrie in talon E 4 dar la el scrie e 3 D4 care inseamna E3.
Ca sa te convingi mergi la RAR si intreaba ca sa nu dai pe taxa de timbru mai mult decat ai dat pe masina


sa sti ca nu e regula sa itzi dea Rarul cu ce scrie in talon , eu am avut masina cu EURO 4 scris , nu E4 sau altcumva si mi-a dat EURO 3 respectiv o toyota corrola,
Am avut masina parintilor mei un opel zafira din 2000 de 1.8 benzina , Scria la fel ca la "shoggy" EURO 3 und d4 , si a dat euro 4 , fiind z18xe tipul motor. Cei de la Rar nu is curosi ce norma de poluare scrie pe brieful masinii eu o stabilesc dupa niste tabele de motorizari , ani in care s-au produs masinile , VIN, si tipul de catalizator ,si cutia de viteze echipata , vezi doamne cele automate consuma mai mult si atunci emisiile sunt mai mari (fiind consum mai mult de combustibil ) suna logic nu ? mai era ceva chestii dupa care le incadrau pe langa astea spuse de mine dar nu mai stiu ce... oricum is niste hotzi..dar m-am interesat si eu "cum stabilesc ei normele de poluare" , si mai is si flegmatici cu tine cand mergi la ei rar mai gasesti cate un angajat de treaba la rar..ultima oara cand am fost le-am spus ca au impresia ca se cred dumnezo si hristos pe pamant , s-au uitat urat la mine dupaia Smile).
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
e posibil la Buzau sa nu fie asa de stricti ca astia din Bucuresti la RAR,anul asta mi-am matriculat un BORA scria E 4 la mine nu am avut probleme m- am interesat inainte s-o cumpar, dar era un baiat langa mine suparat ca in brief la el scria E3 UND D4 si i-au scris in CIV E3 s-a certat cu cei de la RAR dar degeaba. sa speram ca colegul de la Buzau e mai norocos.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nicio isprava, M am uitat aproape peste tot. Am folosit chiar si o oglinda. Peste tot doar cifre si litere aiurea. Nici pomeneala de x y z. Asta este. Mai fac maine o incercare pe elevator la schimbul de ulei. Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari. Am intalnit un individ care avea un astra identic cu al meu,inclusiv anul,motorizarea chiar si culoarea si era inmatriculat cu euro 4. Asta ma face optimist. Va rog daca se poate sa ma lamuriti in privinta rotilor.in brief-ul nemtesc la capitolul anvelope scrie 185/65R14,iar cauciucurile pe care am luat masina sunt 195/60R15. Ar fi o problema asta la rar? As putea sa le pastrez pe 15?
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Stai limistit la rar iti mai trece si marimea asta in CIV.la motor nui-i intereseaza pe cei de la rar decat seria motorului .Norma euro se gaseste in acte cum am spus mai sus.atasez niste imagini cu brieful meu si cu cartea eliberata de rar
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
shoggy a scris:Nicio isprava, M am uitat aproape peste tot. Am folosit chiar si o oglinda. Peste tot doar cifre si litere aiurea. Nici pomeneala de x y z. Asta este. Mai fac maine o incercare pe elevator la schimbul de ulei. Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari. Am intalnit un individ care avea un astra identic cu al meu,inclusiv anul,motorizarea chiar si culoarea si era inmatriculat cu euro 4. Asta ma face optimist. Va rog daca se poate sa ma lamuriti in privinta rotilor.in brief-ul nemtesc la capitolul anvelope scrie 185/65R14,iar cauciucurile pe care am luat masina sunt 195/60R15. Ar fi o problema asta la rar? As putea sa le pastrez pe 15?


"shoggy" nu te mai stresa este euro 4 ... fix tu sa fi nimerit astra g cu y16xe nu se poate toate opelurile dupa 2000 luna a6-a sunt euro 4 (benzinarele) singura exceptie fiind acest y16 xe , pe carte de la RAR vei avea trecuta tipul motor , itzi atasez o poza cu cartea mea sa vezi cum va arata si a ta si unde este seria trecuta , bine la tine va fi trecut z16xe conform motorului pe care il ai.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Rezolvat. Dupa ceva emotii,a iesit cu euro 4. Motor Z16XE. Multumesc colegilor care m-au sustinut. Ca o chestie separata, pt forta majora pusesem o hartie de 100 ron in cartea tehnica a masinii pe scaunul din dreapta cu gandul ca daca va descoperii ceva nereguli,sa incerc sa ii fac sa se razgandeasca. S-a urcat in masina a luat noxele ,a urcat-o pe canal (e drept ca nu s-a uitat pe sub ea),mi a spus ca e ok. Cand sa pun cartea la locul ei si sa scot banii rasufland usurat ca nu a fost nevoie,ciuciu bani. Oricum nu-mi pare rau. Bine ca s-a terminat cu bine.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ti-am spus ca nu ai cum sa fi fix ala cu y16xe is f.f.f. rare ... succes in continuare la inmatriculare. Smile
  • ssdog

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am cumparat recent o masina din germania, insa numerele mi le-a luat altcineva. Sunt numere provizorii de berlin. Problema e ca acum masina e inregistrata pe persoana respectiva si vreau sa stiu daca e suficient sa inchei aici, in germania, un contract de vanzare(kaufvertrag) si sa ramana brief-urile si numerele pe numele respectivei persoane. O pot inmatricula daca procedez asa sau mai am nevoie de ceva?
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut.fa kaufvertrag de pe numele persoanei respective direct pe tine si e ok , atata timp cat respectivul nu a scos numere rosii de romania i potzi da inainte asa fara nici un stres.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR