Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • pitiku

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2006

  • Mesaj Privat
posesor de opel corsa, 1,4 16 V, 90CP, 1996 am inlocuit jentile originale de pe corsa mea, cu unele mai mari BBS din magneziu si automat , cauciucuri mai late 195/45/16 schimbarea asta am facut-o acum o saptamana si am constatat ca parca se misca mai greu masina in demaraj si plus ca akum la 100-120 km/h imi tremura volanu inainte sa schimb jentile la 170 de km /h nu se misca volanu, stie cineva care ar putea fii cauza ??? si am facut si unghiul de fuga ca am crezut ca e devina unghi astept un rasp de la voi
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pitik,corsa 1.4 nu e omega,tu ai pus genti mai late da la frecarea cu asfaltul te-ai gandit,sau la aerodinamica,asta ar fi una.a 2 e legata de echilibrarea gentilor,da o fuga la vulcanizare si vezi ce zic aparatele
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
In primu rand sunt prea mari cum a zis si colegul meu. Puteai sa pui cu incredere jante de 15" si aveai si stabilitate si aspect.
In legatura cu problema ta, echilibreaza-le bine apoi vezi ca jantele after market nu au niste inele de centrare si sunt mai mari, adik nu vin fix pe butucul jantei. Mai mult ca sigur problema ta este 90% de aici, asa am patit si eu. Inele poti gasi in targ in Vitan daca esti din bucuresti, daca nu cauta pe forum si ia dimensiunile apoi fa-ti unele Wink
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pitiku a scris:posesor de opel corsa, 1,4 16 V, 90CP, 1996 am inlocuit jentile originale de pe corsa mea, cu unele mai mari BBS din magneziu si automat , cauciucuri mai late 195/45/16 schimbarea asta am facut-o acum o saptamana si am constatat ca parca se misca mai greu masina in demaraj si plus ca akum la 100-120 km/h imi tremura volanu inainte sa schimb jentile la 170 de km /h nu se misca volanu, stie cineva care ar putea fii cauza ??? si am facut si unghiul de fuga ca am crezut ca e devina unghi astept un rasp de la voi


si eu am aceeasi priblema cu tremuratul...in primul rand verifik dak ai distantiere...k asta e problema..iar dak nu reusesti sa rezolvi problema iti zic eu ..tine tare d volan k la peste 130 se stabilizeaza si nu mai tremura...
Skip ads

  • pitiku

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2006

  • Mesaj Privat
de echilibrat am echilibrat rotile , logic mam gandit si eu inainte sa le schimb , dar nu stiu despre inelele ale cum arata si unde trebuiesc puse Embarassed
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pitiku a scris:de echilibrat am echilibrat rotile , logic mam gandit si eu inainte sa le schimb , dar nu stiu despre inelele ale cum arata si unde trebuiesc puse Embarassed


se gasesc deobicei la service uri mari...si sincer crd k e o intr retorica cum arata niste inele..
arata k niste inele de dimensiunile butucului de la roate...si se montaza p spatele jentii intre discul d frana si janta...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Presupun ca la cei 90 de CP dunt "un pic prea mari" insa este chestie de gustibus, eu unul as monta cat mai mari numai sa nu fie nevoie sa modific caroseria Smile
Atentie !!! dezavanajul care se resimte la demaraj poate fi pus in balans cu potentialul castig obtinut prin ridicarea plafonului vitezei maxime Wink asta casa nu luam in considerare raspunsul mai prompt la schimbarea directiei de mers sau stabilitatea pe care o confera o portiune de rulare marita...
Un minus l-as vedea referitor la capacitatea discurilor/tamburilor de a prelua sarcinile suplimentare la franare...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR