Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ALEX_titu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
va salut.am si eu o intrebare.mi-am cumparat jante de aliaj pe 16”si am inteles k trebuie sa schimb si prezoanele.mentionez k eu am pe masina jante de tabla pe15”.imi poate spune cineva ce dimensiuni ar trebui sa aiba prezoanele?eu am gasit sa-mi cumpar.dar vreau sa ma asigur ca o sa cumpar ce trebuie.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
titule, renunta la limbajul de chat. Noua nu ne place
Jantele de aliaj achizitionate sunt originale? Daca da, prezoanele de la jantele de tabla ti-s numai bune. Daca nu, depinde de jante. Diferente pot sa apara doar la lungimea prezonului. Filetul si pasul raman aceleasi, ca altfel nu le poti infileta, capul ar trebui sa fie sdandard, ca nu o sa umbli cu cheie de roti speciala....
  • ALEX_titu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
imi cer scuze.mesajele le-am scris de pe telefon....stiti cum este.jantele pe care le-am cumparat sunt originale,cineva mi-a spus ca prezoanele care eu le am acum cu jantele de tabla ar fi prea scurte si nu prind cum ar trebui jantele de aliaj.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu, nu stiu cum este. Mie imi iese sa scriu normal si de pe telefon. Probabil ai activat ceva kokalar spell check, si de acolo ti se trage

La jantele originale ar trebui sa iti fie "numa' bine" cu prezoanale pe care le ai acuma. poti, oricum, sa faci un test, pui janta si vezi cate spire infileteaza prezonul. Daca prinde doar 2-3-4 spire (rotatii de 360 grade) e bai. Daca prinde cum trebuie, e OK.
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daca jantele sunt originale opel iti merg 100% cele de la jantele de tabla
( de fapt sunt decat un singur tip de prezoane pentru jantele originale opel)
numai bine
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
off: vereee: De cat? Smile
on: Alex asa cum au scris si colegii in postarile anterioare indiferent ca jantele sunt aliaj sau tabla se folosesc aceleasi prezoane. Discutam pentru jantele GM punct!
  • ALEX_titu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult,pentru raspunsuri,am verificat si intradevar asa este,nu trebuie sa schimb prezoanele!
  • drasca

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Schimba prezoanele
LA cele de aliaj sunt prezoane cu lungime filet 30 mm'
La cele de tabla sunt prezoane cu lungime filet 27 mm'
Diferentele:
La cele lungi cand le folosesti la cele de tabla pot freca pe fuzeta (am patit eu)
La ce le scurte cand le foloseti la aliaj nu prind destule ture in disk. Mari sanse sa se desfaca in mers!
Ce pot face 3 mm diferenta Smile)
spor

PS Atat jentile de tabla cat si cele de aliaj sunt originale GM
Skip ads

  • Neb1

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2011

  • Mesaj Privat
As avea nevoie de o janta pe 15 in 4 prezoane de aluminiu ca si cea din imagine. Am avut un accident si am rupt o janta. Multumesc!
  • JaguarXF

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Va salut. la jante de aliaj si in general la orice jante este necesar un minim de 7 rotati. Daca prezonul tau nu face 7 rotati te sfatuiesc sa iti comanzi prezoanele speciale pentru masina ta.

Legat de janta ta ,nu vedem imaginea, daca ne spui ce marca este poate te pot ajuta, sau poate o gasesti pe situl cenzurat, ei aduc si la bucata.
  • boboc.marian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2013

  • Mesaj Privat
buna am si eu o intrebare referitor la prezoanele pt jante. vara am jante de aliaj pe 16 iar iarna jante de tabla tot pe 16. intrebarea este daca se potrivesc prezoanele care le am la astea de aliaj la cele de tabla
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca jantele de aliaj sunt originale, si daca prezoanele sunt de asemenea "originale" (nu ceva prezoane mai lungi) da, se potrivesc
Skip ads

  • AirborneSAS

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Vizavi de capitolul prezone, weekendul acesta am mers la vulcanizare sa imi echilibrez jantele de vara (aliaj originale GM 17" model de Tigra)

Cei de la vulcanizare mi-au atras atentia asupra faptului ca trebuie sa imi cumpar prezoane cu conicitate mai mare. Gaura este vizibil mai mare decat la geanta de 16.
La reprezentanta nu pot identifica decat "piesele cu care a fost echipata masina".
Am mai cititi si alte topicuri vizavi de prezone, in schimb concluzia pare, ca pentru Astra H exista un singur tip de prezoane, sau in cel mai rau caz difera cu 3 mm.

Sa ma risc sa circul cu cele care risca sa treaca prin gaura de la janta? Vara trecuta am facut 8000 km cu ele...
  • B7866

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: GT 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut , vin si eu cu o intrebare. Detin un GTC din 2006 si am pe el jante aftermarket R16 si as dorii sa le schimb cu altele R17 sau R18 o sa am nevoie de alte prezoane ? Si daca da cam ce dimensiuni trebuie sa aiba ?
  • AirborneSAS

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Circul de cativa ani cu prezoanele respective fara probleme. Nu cred ca iti trebuie altele
  • B7866

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: GT 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Da inteleg dar ma refer la lungime daca se potrivesc ca nu ma pricep..
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
la jantele aftermarket am primit si prezoanele aferente, sunt mai lungi decat cele dela jantele de tabla. Am cumparat si un set de prezoane antifurt (acelasi producator) care sunt la fel de lungi cu cele care echipeaza setul de jante aliaj si au aceeasi forma la asezarea pe scaunul alezat in janta. In principiu nu conteaza numai lungimea prezonului ci si tipul sau forma de frezare a capatului de prezon care se aseaza pe scaunul alezat in orificiul de strangere al jantei, orice alta forma putand deteriora acest scaun implicit si strangerea pe fuzeta datorita duritatii scazute a materialelor din constructia jantei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR