Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • b0gdyvl

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,,

Va rog frumos sa ma ajutati cum as putea activa esp pentru un opel astra h 1.3 cdti. Am inteles ca se poate activa cu opcom , dar nu stiu cum. Un mecanic mi-a spus ca daca are abs se poate activa si esp.

Va multumesc frumos
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Unde gasiti mecanicii astia atat de priceputi?
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Se poate monta ESP dupa dar trebuie:
- unitate ABS cu functie de ESP, este diferita de ce ai tu pe masina la momentul actual;
- senzor de rotatie(yorate senzor);
- CIM;
- ccablaje.
E posibil sa fi omis cateva din repere dar ca sa faci modificarea iti trebuie un mecanic cu reale veleitati de electrician care stie cu ce se mananca o astfel de operatiune.
  • b0gdyvl

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
nu exista nicio posibilitate ca el sa fie in acest moment pe masina si sa nu functioneze?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nici una Exclamation
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
b0gdyvl a scris:nu exista nicio posibilitate ca el sa fie in acest moment pe masina si sa nu functioneze?
Opel nu face cadouri!Nici Mos Craciun,dar unii simt nevoia sa creada in ceva...Nu spun ca e rau,dar nici ca e bine...(liberul arbitru).
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
e diferenta de aparatura intre abs simplu si abs cu esp!
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ce amuzant, dar la ce iti treabuie esp pe masina in primul rand, cat timp iti vezi de condus in limtele masinii, nu ai nevoie de esp, poate doar daca aveai tractiune spate! Sau daca vrei tu sa te simti mai bine stiind ca ai esp, vinde masina, si ia alta!
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Functia ESP este foarte folositoare , pentru viata ta atunci cand ai situatii ca in filmuletul de la sf mesajului ! De ce acum toti producatorii de automobile sunt obligati sa monteze ESP pe noile masini? http://www.youtube.com/watch?v=T9Y6z7cXxEE
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce inveti ABC-ul sistemului ESP,si ai ocazia sa conduci in situatii critice o masina cu ESP si apoi,pe acelasi traseu una fara,esti in masura sa apreciezi eficienta sistemului.Altfel,discutia este,in necunostinta de cauza...
  • kozhmen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
fara ESP iarna daca e polei sau zapata batatorita de duci in sant,daca ai ESP mergi ca si cu un tanc
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mergi pe dracu! masina merge pe unde o duci ca sofer! daca soferu e prost intra in sant indiferent de ce sisiteme are pe masina!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu alex haiducu. Daca un sofer nu e in stare sa conduca cum trebuie o masina, sistemele aflate pe masina nu ii vor prelua sarcinile...
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut un interviu luat lui Titi Aur,o persoana in stare(zic eu) sa conduca cum trebuie o masina,ce avea ca subiect performantele sistemelor ABS si ESP.El spunea ca recomanda sa sofeze fara aceste sisteme,doar celor ce doresc adrenalina,caz in care masina nu te lasa sa faci ceea ce vrei tu,inclusiv nebunii...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Titi Aur este pilot de raliuri...sau era, sa-l lasam pe el sa descopere limitele unei masini...eu unul nu sunt deloc curios care sunt limitele unde masina mea incepe sa faca pe nebuna. Problemele sunt la sofer, mai ales la cei care se cred Titi Aur ca si-au luat masina straina, nu la masina fara ESP...are dreptate @alexhaiducu.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Comentari amuzante, nu stiu ce varsta aveti, nici nu ma intereseaza, dar probabil multi veniti de pe vechile dacii, ce nu avea nici un sistem de genul asta! Mai amuzant este un tip ce a comentat mai sus, ce are un motoras de 1,3, adica o putere enorma si un cuplu imens ca nu poate controla masinuta pe un traseu fara esp, ca el vede diferenta ce sa-i faci! E bine sa-l ai, daca e sa vorbim de opel, avand un 1,9cdti de 150 cai, dar la 1,3 si 90 de cai, plus inca 3 pasageri, cred ca de esp ai nevoie..
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@seftaka ca sa ajungi sa-i testezi limitele acestui sistem nu-ti tebuie motor de 1.9 si n-spee cai. Ai nevoie de ,,indemanare''. Cei 90 de cp dati de 1.3 sunt suficienti sa te alerge cu 190 km/h, deci ai toate sasele sa zbori prin copaci. Un exemplu simplu ar fi un traseu cu serpentine, pe coborare sansele sa parsesti carosabilul sunt in egala masura aceleasi pentru ambele tipuri de motorizari. Asadar, totul nu se rezuma la cati cai ai sub capota ci l-a cum stii sa-i strunesti.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca discutia are o tenta de "credinciosi contra atei",si e mai bine sa-i punem punct deoarece chiar si argumentele au valoare zero,atunci cind nu sunt acceptate...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR