Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • zahiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,am si eu niste intrebari daca nu va suparati in momentul in care se monteaza o alarma originala opel vectra trebuie pusa pe vreun tester ceva ,unde se mai poate pune sirena decat sub aripa fata stanga
Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu este nevoie(daca este montata corect cu toate legaturile, op-comul o sa o vada), vezi ca e un tutorial al lui Kasper despre cum este montata alarma originala, sirena(daca zici ca este originala) se monteaza sub grila de plastic din fata unde sunt stergatoarele.
  • zahiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua .Ma poate ajuta si pe mine cineva .Am montat modulul + componentele de alarma si nu functioneaza inchiderea centralizata cu cipul pe care l-am primit de la modulul pe care l-am cumparat cu alarma ,ce ma sfatuiti sa fac
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Spune ce marca este, posteaza schema si vei primi un raspuns de la colegi.
Skip ads

  • zahiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
La alarma nu am niciun fel de schema ,este montat pe un opel vectra B2 si este precablat din fabrica deoarece cu ajutorul colegilor am putut sa pun unele componente acolo unde le sunt locul ,numai ca nu gasesc firele de la senzori de la volum ( am cautat pe langa prag si scaune dar nimic). Daca nu va suparati imi puteti trimite si mie o schema cu instalatia la alarma opel vectra B2 si as mai dori daca ma puteti ajuta si cu raspunsul la intrebarea mai de sus
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca vorbesti de instalatia originala, sa stii ca unele masini au o parte din precablaj, iar altele nu, la mine am avut doar o parte, am montat contactul la capota, goarna sub grila de plastic si senzorii pe stalpii centrali, mai urmeaza sa cumpar modulul de alarma (se monteaza jos in partea dreapta la picioarele pasagerului sub aparatoarea de plastic) si sa trag firele de la senzorii de volum, aceste fire se gasesc sub ornamentul de plastic de pe praguri(de la senzorii de pe stalp firele coboara pana la baza stalpului unde ar trebui sa ai o mufa, iar de la acea mufa vin alte fire care intra in modulul de alarma, pe urma pus testerul ca sa verifici, vezi ca la alarma originala trebuie sa montezi si un buton in consola, este gravat cu un om care fuge. Cu stima Mircea V.
P.S. Schema o gasesti in Autodata.
  • zahiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult pentru indicatii
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cu placere. O zi buna.
Skip ads

  • zahiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua Domnu Mircea s-a ivit o problema , ma puteti ajuta si pe mine daca se poate .Am montat modulul de alarma si componentele( goarna tip clacson,butonul de la bord,intrerupatorul de la capota)exact unde mi-au spus colegii ca ar veni fiecare,dar problema este ca nu functioneaza nimic ,am probat modulul la alta masina si merge dar la a mea nu vrea de nicio culoare ce poate fi
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut.am si eu o problema,ma poate ajuta cineva?
Am un modul de inchidere centralizata GM 90356128 si nu am schema de legatura a firelor,adica ce face fiecare fir.
Mentionez ca-l am cu tot cu mufa cu firele originale deci pe culorile standard.Totodata am vazut ca in interior are si un integrat care nu stiu la ce foloseste.As vrea sa-l conectez la alarma masinii care are si optiune de inchidere si la care am facut eu modulul din 2 relee .
Schema de legatura la alarma de pe masina o stiu dar la inchidereea asta GM nu o am,ma poate ajuta cineva?
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dupa cum am mai zis fa rost de Autodata, identifica culorile firelor care duc la modulul de alarma, verifica continuitatea firelor pe segmente(exp. de la senzori la prima mufa dupa aia de la mufa la modul si pe urma de la senzori la modul), vezi daca goarna este buna, senzorii sunt buni, contactul de la capota, verifica daca mufele fac contact iar in cazul in care nu ii dai de cap apeleaza la un electrician, este destul de greu sa rezolvi, fara a vedea exact la fata locului.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pentru astraopel:
Vezi in Autodata exact unde duce fiecare fir si in functie de asta iti poti da seama ce face.
Skip ads

  • kill3r000

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor. Voi fi putin off-topic, dar nu am gasit ceva clar unde sa postez.
Am de ales intre o Eaglemaster E5 http://www.auto100.ro/auto-...ster-e5_2614.html si o Thunder CA205 http://www.auto100.ro/auto-...e-ca205_3051.html pentru masina din semnatura. Ma intereseaza mai mult pentru functiile de pager, in rest nimic special, ci doar pe viitor, poate, adaugare de senzor zona dubla (perimetru exterior). Care ar fi alegerea cea mai ok? Ce imi recomandati, ce e de stiut la montaj, etc.?
Multumesc anticipat!
  • zahiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua .Domnu Mircea se poate sa ma ajutati cu o schema de alarma pentru opel vectra b2 ca nu pot descarca acest program deoarece nu am suficienta memorie pe PC ,daca va rog se poate sa ma ajutati si pe mine pe adresa de I.D.szahiu@yahoo.com Se poate safie alta grafica de cablaj de la o masina la alta
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pt. Zahiu
Nu am cum sa te ajut cu schema dar cauta in linkul asta https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1549396 si ai sa gasesti cum se monteaza.
  • zahiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfat(Pt Mircea) cele mentionate la likul respectiv le-am facut dar nu detecteaza testarul modulu pe care l-am cumparat .Se poate sa fie alta configuratie la fire fata de celelalte, deoarece modulul pe care il am la masina il vede testarul dar cel cumparat nu il sesizeaza ( alarma pe care am cumparato am luat-o la proba si functiona pe auto vectra berlina) Dar ce nu am gasit in aripa din stanga mufa pentru sirena am montat decat goarna langa stergatoare
  • kill3r000

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am comandat Thunder CA205, sa vedem cum o fi, ce-o fi, etc. Fara risc nu se face treaba Razz
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pt. Zahiu
Ti-am trimis raspuns , repet mufa pentru goarna daca o ai, este amplasata sub grila stergatoarelor , daca nu, va trebui sa faci tu legaturile, nu cauta aiurea, iar in partea dreapta se afla doar claxonul masinii si din cate stiu, la unele masini este posibil sa fie doua .Cu stima Mircea V.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pt. Zahiu
Am trimis din nou pe mail ceea-ce mai rugat. Cu stima Mircea V.
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut,
ziceti-mu si mie va rog, unde se gaseste montata goarna alarmei originale la astra h ?
m-am tot uitat pe linga motor dar nu am gasit nici un loc mai adecvat ...
multumesc, mircea
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR