Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@vasea77 nu te supara, dar consumul asta il ai doar daca cobori un deal.
Skip ads

  • Alesanko

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2012

  • Mesaj Privat
5% sa zicem ca e cam putin ...totusi masina e mare. Dar un 6% daca mergi omeneste ii scoti. Yo unul i-am scos.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
etraurban, 110-120 km/h consum de 5... Constatat si aprobat si de mine.Wink
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Eu am avut o vectra b 1,8 si reuseam fara prea mare efort sa scot 5% extraurban.

Opelul in general este recunoscut pentru consumul foarte mic, uimitor de mic.
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Consum de 5 litri/100 la z16xe scoti la 80 la ora in viteza a 5 a, fara accelerari bruste si fara franari deloc ( adica mers constant ) si pe drum drept, fara dealuri sau vai . Testat de mine pe autostrada, Insa repet, tre sa mergi prea prea ca sa scoti astfel de consum
  • Alesanko

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Este cunoscut si dupa consumul mic , dar si dupa consumul exagerat de mare ! Acuma nu stiu depinde de noroc. Inainte de vectra care o am acum (z16xe) 2001, am avut un astra g 1.6 simplu , care sa moara fetele mele de nu ma scotea din sarite cu consumul in oras. Ma dispera, oricum mergea sub 11-12 % nu putea sa o duc. In schimb cu Vectra , daca merg ca omul linistit prin oras , 7,5% , 8,5 %. Maxim 10 % daca ma dau la ea , mai fac vreo depasire si o mai smucesc . Eu personal sunt foarte multumit de masina mea , desi am vazut comentarii la vectra b , dupa ce am luat-o , in legatura cu consumul ridicat , cu ''mancatul'' uleiului si tot asa. Masina se prezinta super bine. Ori sunt norocos , ori sunt altii ghinionisti. Doamne Ajuta !
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
In general, vectra b este perceputa ca fiind o masina foarte buna, cu un consum foarte mic. Putini sunt cei care au probleme cu masina sau inregistreaza consumuri mari.
  • michell

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu cum scoateti voi consum de 5 la un motor 1.6 16v dar in fine. mie unu daca merg intre 80-110 km/h imi ia undeva in jur de 6% dar mai rar merg asa ca nu ma pot abtine sa nu o fugaresc. multi cred ca daca merg subturat si merg linistit si nu o tureaza mai mult de 2500rpm consuma mai putin. eu unu cred ca e mai bn sati pape cu un 1 l mai mult decat sa ai probleme mai tarziu cu motorul. eu uneori cu primele 2-3 trepte de viteze o mai turez pana pe 5-6000 sa se simta si ea bn. mie unu mi se pare cam maricel consumul la vectra ta probabil e din cauza filtrelor. ce dimensiuni de anvelope ai pe masina?
Skip ads

  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Taicamiu are vectra b si a scos 5.6 de la mine de aici pana in Timisoara si inapoi si a mers destul de tare, eu la Tigra am scos pe acelasi drum 6,5, diferenta e ca eu am 4000 de ture la 120 si el 3000. In oras consuma ambele cat curge pe furtun. Laughing
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
michell a scris:nu stiu cum scoateti voi consum de 5 la un motor 1.6 16v


Daca nu stii sa conduci, ce sa-ti fac! Mr. Green
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@vasea77 nu te supara, dar spune cinstit cati ani aiEu am peste 200.000km cu vectra b, deci stiu cu ce se mananca acest motor pana la ultima saiba.Cu 5 persoane am scos consum de 7.2% pe 4.00okm la un drum de Germania anul asta.Sub 6.5% eu nu cred ca poti scoate medie exteroir cu acest motor.PAREREA MEA.
Orisice consum ati avea eu va doresc un an nou numai cu fericire si bucurii.
Numai bine.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu am scos un 5.9 extraurban dar nu am trecut de 100km/h si 95% am folosit tempomatul. In rest 6.5 e consumul real al acestui motor in afara localitatilor la un mers normal.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
3 persoane in masina, bagaje pana la refuz, spania-romania consum de 5,5 cu viteze de pana la 180 km/h, mers doar pe autostrada. Am doar 50.000 km cu vectra, vreo 300.000 cu o alfa, 150.000 cu un logan, 30.000 cu nissan.... Depinde de drum, be nzina, filtre, ulei, sofer...
  • michell

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ce vectra ai u de mergi cu 180 si ai consum de 5,5? orice vectra dupa ce o calci mai mult de 110 incepe sa inghita. ce zice ovidiu e f adevarat sub 6.5 slabe sanse.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bine bine, cum vreti voi e, nah.Am zis cu viteze pana la 180, nu constant 180, da? Am o vectra ingrijita si arata ca si cand a iesit din fabrica Wink
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
la 180 km/h ( probabil ai ~ 6000 de ture ) treci de 15 litri pe suta de kilimetri.

@ovidiuvuia: poate ai pus benzina mai slaba. Eu de exemplu daca pun benzina de la moldoveni, imi creste consumul cu ~ 0.5 / 100 km/h . Un consum de 7.2 la drum lung cu benzina de calitate la z16xe este o idee cam mult ( ar fi bine sa verfici parametri / diagnoza etc), asta daca probabil pe autostrada sub 140 nu ai scazut.
  • michell

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
florine poate tie tia luat mai putin ca ai alimentat din spania si poate e mai de calitate benzina acolo. nah vb ta depinde de drum si de carburant de exemplu si mie anul trecut in vara am plecat in bulgaria si am facut plinul din iasi si cat mam mai ratacit prin bucuresti ca trebuia sa mai iau pe cineva mam dus la peco si am facut iar plinul si mia intrat 28 litri si facusem 497km. acum ca e mai frig cu un plin am mers iasi-bucuresti-iasi si pe la 830km mi sa aprins becul.
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Alesanko a scris:Schimba urmatoarele filtre : ulei , aer , polen , benzina + schimbul de ulei ! Apoi fa un drum si vezi daca se imbunatateste ceva . Yo am vectra la fel ca a ta , la drum lung , mers batraneste cu maxim 100 km/h am scos un consum , de 5.5-6 l %. La drum lung teoretic nu ar trebui sa ia mai mult de 7%. Stima !

Ce treaba are filtrul de polen cu, si anume, consumul? Smile) Daca stau bine si ma gandesc nici cel de ulei nu are treaba, si nici schimbul de ulei.Daca nu e asa, argumentati !
florinianc a scris:3 persoane in masina, bagaje pana la refuz, spania-romania consum de 5,5 cu viteze de pana la 180 km/h, mers doar pe autostrada. Am doar 50.000 km cu vectra, vreo 300.000 cu o alfa, 150.000 cu un logan, 30.000 cu nissan.... Depinde de drum, be nzina, filtre, ulei, sofer...

"florinianc Ocupatie: student" =)) ai triliarde de kilometrii ba' baiatule. Mai lasa minciunile. Iar consumul ala nici eu nu il am la 2.0 dti daca merg cu vitezele alea.
Una peste alta eu la 2.0 dti am un consum de aproximativ 5 % daca merg linistit, fara sa trec de 100 km/h si am cuplu dublu fata de un benzinar de 1.6 la vitezele alea. Trageti concluziile si mai calculati-va odata consumurile!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
"ba baiatule", ia vezi tu si iti pune un ham la gura inainte sa te iei de cineva. In primul rand nu am facut pe nimeni mincinos, in al doilea rand nu mai sunt student, iar in al treilea rand nu stiu care dintre noi e mai in varsta. Probabil tu, avand asa mare grija ce scoti pe gura (taste). Am lucrat in diferite domenii, iar unul din domenii ma obliga sa umblu mult cu masina. Am fost si pe tir dar viata de tirist nu e de mine, asa ca a ramas in urma asta. Am intrat aici ca sa ii sustin spusele lui vasea77, intrucat e printre putinii care stiu sa conduca o masina sa ii iasa consum mic. Ar mai fi tatal meu, dar el nu mai are mentalitatea de a se contrazice atat pe baza unor lucruri atat de neimportante.
Daca stai bine sa te gandesti, nu iti schimba deloc uleiul, ca oricum poate nu tii masina aia mai mult de 2-3 ani, si oricum o sa crape la cel care o va cumpara de la tine, nu? Colegul Alesanko a scris de filtre in general, si nu a facut referire doar la filtrul de polen! Iar eu nu am zis ca la 180 am consum de 5! Am zis clar cu reprize de pana la 180. Sau nu mai stii nici sa citesti? Sau ai vazul selectiv si prinzi doar ceea ce place ochiului sau creierului tau. Sunt curios de treaba asta : niciunul din cunoscutii mei nu a vrut sa puna pariu cu mine ca merg doar cu consumul declarat...
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
florinianc a scris: ii sustin spusele lui vasea77, intrucat e printre putinii care stiu sa conduca o masina


multumesc, florine! Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR