Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Andrusca

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca asta e varianta cea mai pesimista. Am fost la un mecanic care fara sa steie prea mult pe ganduri mi-a recomandat ceva similar, dar am zis pas si am inceput sa mai caut si alte explicatii.
Curios ca problema apare in special cand sunt temperaturi ceva mai joase.. deci aici trebuie sa fie cv.
Skip ads

  • korncata

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca ar trebui sa schimbi kitul, pana nu e necesar sa schimbi si volanta.
  • Andrusca

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
NU vreau sa fiu offtopic dar din cate stiu kitul de distributie este pe lant si asta nu se schimba... sa ma corectati daca gresesc, este vb despre Z13dtj
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Distributie:
curea ~ 80.000 km
lant ~ 120.000 km
Skip ads

  • Andrusca

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2012

  • Mesaj Privat
De la unul de la altul am aflat ca ar fi vorba de niste sincroane din cutia de viteza, asa sa fie ?
  • corsaklu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Andrusca a scris:Salutare,

Am o Corsa D, 1.3 CDTI din 2007, intampin o problema in momentul in care stationeza mai mult timp in parcare (2-3 zile) la schimbatorul de viteze in sensul ca nu pot sa o bag in viteza, trebuie sa misc schimbatorul pana isi da drumul. As vrea sa stiu daca ati mai avut astfel de probleme si cum le-ati remediat. Multumesc si La multi Ani!


daca nu ai rezolvato pana acum ........iti zic eu cum am facut
practic iti trebe un spray cu vaselina deschizi capota si pui pe cineva sa miste maneta pe liber si ai sa vezi acolo la motor ca se misca ceva ....pe fierul ala care se misca dai bine cu spray iar mai misti putin iar dai cu spray si nu o sa mai ai probleme acceiasi problema am avut si eu
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut! e cam inghesuit la cabluri acolo,cand le-ai uns ai dat poate jos bateria? e bun wd 40? stima
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
nu cred ca e bun wd40 . e degripant . nu va mentine ungerea pentru mult timp.
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut! pana la urma am dat cu ceva nemtesc si merge bine si acum dupa vreo 2-3 luni,wurth parca
  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Scuze ca reactivez topicul asta dar am si eu o problema asemanatoare.
De cand a venit frigul, pana se incalzeste masina (cam 20 de min) nu mai pot sa schimb vitezele decat liniar, inainte/inapoi, adica depinde in ce viteza ramane. Daca vreau sa mut schimbatorul in stanga sau dreapta nu merge deloc. Dupa ce merg cu masina putin, se deblocheaza si restul vitezelor. Ca fapt divers, pana acum nu am avut problema asta dar in vara cand am facut ultima revizie, mi-am schimbat caseta de directie (nu stiu daca are vreo legatura dar am zis ca este bine sa mentionez). Masina are acum cam 62k km. Ultima revizie a fost normala, nu specifica pentru 60/000 km.
S-a mai lovit cineva de problema asta?
Multumesc anticipat!
Razvan
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,476
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cand s-a lucrat la caseta de directie au umblat si la timonerie. Mergi la un atelier pentru reglaj.
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cand volanta este pe duca sau are un inceput de sfarsit apare o bataie in zona cutiei de viteze,
atunci cand apasati pedala de ambreiaj incet si la eliberarea acesteia veti auzi o baiate destul de pronuntata.
Am vazut o corsa 1.3 cdti 5 trepte masina scoala de soferi care a schimbat 2 volante din 2007 pina in 2013

Ca sa protejam cat de cat aceste volante cu masa dubla un mecanic a recomandat ca masina sa mearga cat mai putin in frana de motor si asta mai ales in oras.
Skip ads

  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si daca nu sunt reglajele bine facute ar fi logic sa-mi faca probleme doar la temperaturi scazute?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,476
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La temperaturi scazute uleiul din cutie este mai vascos, deci o reglare grosiera a timoneriei se resimte. Timoneria si cutia de viteze au niste "jocuri" care la rece sunt mai mici din cauza contractiei materialelor; la cald situatia se modifica. Nu se modifica foarte mult, dar scade sensibilitatea reglajelor pe masura ce creste temperatura..
Pe scurt: DA, la rece se simte altfel cutia si timoneria.
  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am sa ma interesez cu reglajele. Nu prea ma astept sa fie de la contractie. Dupa logica mea mai degraba imi facea probleme vara sau cand se incalzea, de la dilatatie, decat acum de la contractie. Oricum o sa schimb si uleiul. Merci de raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR