Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Anvelopele de iarna trebuiesc sa fie mai late sau mai subtiri decat cele de vara? Jantele sunt pe 15, iar anvelopele de vara pe care le am sunt 195 cu 60.
ce marimi ma sfatuiti sa aleg?
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:Anvelopele de iarna trebuiesc sa fie mai late sau mai subtiri decat cele de vara? Jantele sunt pe 15, iar anvelopele de vara pe care le am sunt 195 cu 60.
ce marimi ma sfatuiti sa aleg?

Anvelopele de iarna trebuie sa fie mai inguste si mai inalte decat cele de vara pentru a ''sapa'' mai repede prin zapada pana la stratul solid pentru a capata aderenta... Smile
Si eu am aceeasi dimensiune ca si tine (195/60/R15), iar in CIV am trecute ca dimensiuni pentru iarna 185/65/R15...sunt mai inguste si mai inalte si vin perfect pe jentile care le ai...si eu imi voi cumpara pentru iarna care vine anvelope pe 185/65/R15... Very Happy
Plus ca sunt un picut mai ieftine pe 185/65 decat cele pe 195/60...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mersi mult pt sfat sfat!
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
All4Opel a scris:
Gabello a scris:Anvelopele de iarna trebuiesc sa fie mai late sau mai subtiri decat cele de vara? Jantele sunt pe 15, iar anvelopele de vara pe care le am sunt 195 cu 60.
ce marimi ma sfatuiti sa aleg?

Anvelopele de iarna trebuie sa fie mai inguste si mai inalte decat cele de vara pentru a ''sapa'' mai repede prin zapada pana la stratul solid pentru a capata aderenta... Smile
Si eu am aceeasi dimensiune ca si tine (195/60/R15), iar in CIV am trecute ca dimensiuni pentru iarna 185/65/R15...sunt mai inguste si mai inalte si vin perfect pe jentile care le ai...si eu imi voi cumpara pentru iarna care vine anvelope pe 185/65/R15... Very Happy
Plus ca sunt un picut mai ieftine pe 185/65 decat cele pe 195/60...

Eu m-am uitat in CIV si am trecute ca amvelope 195/65R15 sau 185/70R14 dar nu specifica nimic care sunt de iarna sau de vara. In brief scria ca pentru vara se folosec 185/70R14, iar pentru iarna 175/70R14 M+S. Mai jos scria ceva de 195/65R15, dar nu stiu germana.Probabil alte anvelope care se mai pot folosi. Sa inteleg ca pentru iarna le pot folosi pe oricare din cele doua?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pt iarna poti folosi oricare din dimensiunile trecute in CIV (chiar si cele 195/65) ... dar e recomandat ca iarna sa se foloseasca cele mai inguste ... motivul l-a dat All4Opel ...

eu am trecute in CIV 185/65/R15, 195/60/R15 si inca una pe 16 ... si de iarna si de vara am 195/60 (aveam 2 de iarna de la neamt marimea asta si am mai luat 2 aceeasi dimensiune)
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:....
In ceea ce priveste productia Michelin are fabrici peste tot in lume.In ultima vreme au mai inchis in vreo cateva in zona Asiei.Oricum nu cred ca ai sa gasesti ceva facut de Michelin la noi pe piata din afara europei.


Am cumparat eu Michelin Pilot HXMXM fabricate in SUA , anul trecut de la un magazin din Bucuresti Wink .
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:pt iarna poti folosi oricare din dimensiunile trecute in CIV (chiar si cele 195/65) ... dar e recomandat ca iarna sa se foloseasca cele mai inguste ... motivul l-a dat All4Opel ...

eu am trecute in CIV 185/65/R15, 195/60/R15 si inca una pe 16 ... si de iarna si de vara am 195/60 (aveam 2 de iarna de la neamt marimea asta si am mai luat 2 aceeasi dimensiune)

eu in CIV am trecute 2 dimensiuni: 185/65r15 si 175/70r14, dar eu pe masina am 195/60r15. asa a venit din DE...
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca pun 2 cauciucuri de marca diferita pe fata e o problema?
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu se recomanda montarea pe aceeasi osie de anvelope cu marca, forma, marime si aspect diferite... Idea
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Cind cumperi sa ne spui ce ai luat.

Am comandat de pe vanzarianvelope.ro 4 anvelope Michelin Alpin A4 la pretul de 337 lei per bucata. Saptamana aceasta imi vin acasa...sunt produse anul acesta, deci este un produs nou in domeniul anvelopelor de iarna...sper sa merite toti banii Rolling Eyes
Asa arata anvelopele pe net (cand vor sosi voi face si poze cu ele in realitate si le voi afisa aici):

Si cam asta se spune despre ele: http://anvelopetop.ro/compo...-4-profi-nou.html
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mi-au sosit anvelopele! Arata super! Smile
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Foarte buna alegere ai facut.Sa le rulezi cu placere Smile
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ceva recomandari de magazine online? vreau sa-mi cumpar si eu 4 bucati (Dunlop WinterSport 3D sau GoodYear UG7+) inca sunt nehotarat Smile
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:ceva recomandari de magazine online? vreau sa-mi cumpar si eu 4 bucati (Dunlop WinterSport 3D sau GoodYear UG7+) inca sunt nehotarat Smile

Nu pot sa-ti dau detalii aici pentru ca s-ar considera publicitate, insa scrie pe google ''anvelope de iarna'' si vei vedea ca vei gasi o gramada de site-uri care comercializeaza asa ceva... Smile
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
All4Opel a scris:
Nirolf1986 a scris:ceva recomandari de magazine online? vreau sa-mi cumpar si eu 4 bucati (Dunlop WinterSport 3D sau GoodYear UG7+) inca sunt nehotarat Smile

Nu pot sa-ti dau detalii aici pentru ca s-ar considera publicitate, insa scrie pe google ''anvelope de iarna'' si vei vedea ca vei gasi o gramada de site-uri care comercializeaza asa ceva... Smile


ah... chiar. Am cautat si am gasit o gramada, dar nu stiu care sunt de treaba Smile
  • CEZAR82

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Combo 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Un mic ajutor.Daca scriu unde nu trebuie ,atunci scuze.Am un opel combo cu jenti pe 14,cu ET 49.De curand am primit jenti pe 15 prindere 4*100 la fel ca si jentile pe 14'',dar ET 39.Exista vreo problema daca le montez pe masina cu cauciucuri 185/65/15?
  • CEZAR82

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Combo 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
All4Opel a scris:
Dariescu Claudiu a scris:Cind cumperi sa ne spui ce ai luat.

Am comandat de pe vanzarianvelope.ro 4 anvelope Michelin Alpin A4 la pretul de 337 lei per bucata. Saptamana aceasta imi vin acasa...sunt produse anul acesta, deci este un produs nou in domeniul anvelopelor de iarna...sper sa merite toti banii Rolling Eyes
Asa arata anvelopele pe net (cand vor sosi voi face si poze cu ele in realitate si le voi afisa aici):

Si cam asta se spune despre ele: http://anvelopetop.ro/compo...-4-profi-nou.html


Ce dimensiuni ai comandat?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
195/60/R15
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca te uiti bine la designul pneurilor pe care le-ai luat (Michelin Alpin) , sunt cam la fel cu GoodYear UG7+ , si cred ca au cam copiat designul cei de la Michelin datorita faptului ca UG7 sunt foarte performante conform celor de la ADAC. Asa ca eu as alege GoodYear pentru ca au testat de mai multi ani modelul decit Michelin si sunt si ceva mai ieftine. Asta e parerea mea si nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, fiecare isi alege ce pneuri doreste si dupa bugetul disponibil
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am de iarna Michelin Alpin si sunt foarte bune (mai ales pe zapada afanata). Anul urmator o sa incerc UG7+ intr-adevar.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR