Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ar putea sa tina, depinde de model, de masina si de cum se merge cu masina. In ultima perioada anvelopele chiar tin mult. Eu as pune asa ceva doar pe o masina mica gen citroen C1 cu care nu se merge tare si cu care n-as pleca prin zapezi sau pe polei. Asa de frecus prin oras cu viteze regulamentare sunt ok, nu mai piersi timpul cu schimbatul rotilor.
In orice alt caz, cauciucuri bune de vara si de iarna.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pentru oras imi trebuie si mie, doar oras.
  • geoku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ce pare aveti despre http://www.viking-tyres.com...snowtech-ii.html?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt foarte apreciate prin canada, iar daca nici aia n-au iarna... Very Happy

Am facut o mica cercetare saptamanile trecute, cand cautam sa-mi iau anvelope de iarna. Cam asa ar sta situatia:
Ieftine si bunicele: sava eskimo, viking snowtech + altele care nu mi-au facut cu ochiul
Gama de mijloc: mi-au placut fulda montero 3 (am avut pe opel) si firestone winterhawk (le-am luat pt actuala masina).
Gama premium: stiti si voi, se poate discuta zile intregi.
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutari...ce parere aveti de bridgestone potenza dimensiunea 225/45/17 de vara ? am cumparat de curand un set de jante cu tot cu aceste cauciucuri pe aceasta dimensiune.ideea este ca unul dintre ele este un cauciuc in V goodrich.masina huruie foarte rau inca de la 40-50 km/h si suspectez acel cauciuc in V.cum vi se par bridgestone potenza la capitolul zgomot,deoarece de aderenta m-am lamurit si sunt foarte multumit(aproape ca nu am reusit sa fac abs-ul la intre la o frana de la 80-90 km/h).ideea este ca nu stiu ce sa fac.sa cumpar o anvelopa bridgestone potenza pentru a inlocui acel cauciuc in V(eventual chiar 2 anvelope) sau sa inlocuiesc toate anvelopele cu altceva.astept sfaturi.pana acum am folosit de vara bridgestone turanza 205/55/16 si am fost multumit de aderenta/rezistenta/zgomot.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In general cauciucurile cu profil in V au un zgomot de rulare mai pronuntat.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
acesta este si putin tocit stramb.oricum zgomotul este foarte mare.de la 40-50km/h se aude ca un rulment stricat.am niste cauciucuri de iarna hankook pe fata care sunt foarte zgomotoase de la 110-120 km/h in sus,dar pana in 100km/h sunt relativ ok,in schimb zgomotul din masina de acum este groaznic inca de la viteze mici.maine o sa pun in locul acelei roti cu cauciucul in V ,o roata cu un cauciuc de iarna si sa vad diferentele.totusi:ce parere aveti de bridgestone potenza?daca poate cineva sa mi le compare cu bridgestone turanza ar fi perfect
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu daca ajuta pe cineva dar tocmai am pus si eu cauciuri de iarna (resapate de la Real, 205/55/r16, fabricate 2013, anul cauciucului 2011, viteza maxima de functionare 150km, facute in Germania. 190lei/buc).

Au fost mai greu de echilibrat, 40-100g pe fiecare. In rest, nu huruie, cel putin nu mai tare ca cele vechi, am mers 150-160, nu bat si sunt destul de fiabile si pe ploaie. Au jumatate de profil in V.

Stiu ca multi sunt contra resapate dar eu sunt fericit de alegere, mai ales ca un cauciu nou, decent, pleaca de la 350lei.
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pai m-ar fi interesat parerea despre bridgestone potenza de vara.astazi m-am uitat mai atent si 2 cauciucuri sunt puse invers pe jante(cu sensul de rotatie invers).cred ca o sa ramaan pe potenza si voi inlocui decat cauciucul in V,iar la vara sa le pun cu sensul de rotatie cum trebuie.
  • geoku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre eticheta anveloper,despre consum mai ales....credeti k influenteaza prea mult?
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea. Dimensiunea insa influenteaza putin. Cu jante mai mari si cauciucuri mai late consumul creste putin, mai ales in oras.
  • Cosmin Kess

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!
Sunt proaspat posesor al unui Signum de 1,9 CDTI, 120 cp, fab. 2007.
Momentam pe masina am un set de jante de 17 inches cu anvelope all season de dimensiuni 215/60/17 dar sunt foarte uzate si vechi, drept pentru care intentionez sa le schimb.
Imi poate spune cineva (eventual posesor de Vectra C sau Signum) care sunt dimensiunile exacte pe care le pot pune pe jantele respective? Jantele sunt originale si foarte frumoase si nu as vrea sa le schimb.

Multumesc!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
225/45 R17
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR