Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor,

Va rog sa ma ajutati in legatura cu o problema estetica care ma macina de cand am cumparat masina.
Mai exact trimurile din interior care imita lemnul si care nu imi plac deloc. Caut la dezmembrari unele de model Cosmo normal de un an aproape si nu gasesc.
Ce alta solutie am? Ma gandeam sa le dau jos sa le vopsesc in piano black ca si bordul. Desi eu mi-as dori sa fie argintii.
Stiti cumva cum se dau jos?




Uploaded with ImageShack.us

Multumesc mult
Skip ads

  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cel mai usor e sa le colantezi. apropo masina e gtc diesel cumparat din ploiesti? ca tare seama cu una pe care am vrut s-o cumpar eu.
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
presupun ca sunt prinse cu cleme...chiar sunt curios ca si pe mine ma intereseaza cum se demonteaza mai ales acela de la blocul de lumini.....cele dupa usa cu siguranta sunt in cleme....astepta, pe cineva care le-a desfacut sa ne lumineze
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
bog15dan a scris:cel mai usor e sa le colantezi. apropo masina e gtc diesel cumparat din ploiesti? ca tare seama cu una pe care am vrut s-o cumpar eu.


Ma gandeam initial la colantare, dar dupa ce m-am inetersat, am vazut ca doar in folie de carbon se pot colanta, care nu mi se pare ca se potriveste deloc.
Masina e luata din Bucuresti si este benzina.
Skip ads

  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mileacla a scris:presupun ca sunt prinse cu cleme...chiar sunt curios ca si pe mine ma intereseaza cum se demonteaza mai ales acela de la blocul de lumini.....cele dupa usa cu siguranta sunt in cleme....astepta, pe cineva care le-a desfacut sa ne lumineze


Asta astept si eu Very Happy
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.

Cea din stanga pica cu tot cu blocul de lumini. Pentru cea din dreapta trebuie sa desfaci acea rama (piano black) de pe mijloc, si vei vedea cum este prins acel ornament.

Comutatorul blocului de lumini pe pozitia 0(zero). Apesi pe el si rasucesti spre dreapta pana simti ca s-a eliberat blocul de lumini si se detaseaza de bord. Scoti mufele si desfactu partea din drepta. Rama de pe consola centrala nu am desfacut-o si nu stiu cum se face. Dar sigur daca o dai jos, vei vedea sistemul de prindere al ornamentului. Ai aici un tutorial in engleza cum scoti radio si unitatea comanda AC. Dupa aceea e simplu Smile.

Bafta
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de tot.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ca sa poti demonta trimul din dreapta trebuie demontata consola centrala. in dreapta sus sup consola trimul e prins cu un surub iar pe mijloc si in dreapta lui are clipsuri de fixare.
Poti izola bordul cu folie si scoch de hartie si vopsesti cu spray primer apoi cu spray la culoarea dorita . succes.

.


Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sincer mie chiar imi plac astea ale tale....Pe langa faptul ca se potrivesc cu tapiteria ii mai da si un aer de eleganta!Daca erau zgariate sau exfoliate intelegeam,dar asa....Ma rog,fiecare cu "pasaricile" lui!
Legat de colantare,poti sa le colantezi cu orice folie de colantat,nu doar carbon.Folia si un pistol cu aer cald sa ai ca in rest...
DAR,acelasi lucru l-am facut si eu la fosta masina,un bmw.Prima data le-am colantat,cu carbon ce e drept pentru ca era la moda acum cativa ani si imi si placea.Apoi cand le-am vazut cum au iesit nu mi-a mai placut.Tehnic iesisera bine facute,dar culoarea aia carbon combinata cu tapiteria si bordul se vedea ca naiba si intr-o sapt m-am hotarat sa le schimb iar,dar de data asta sa le fac definitiv si sa le vopsesc.
Asa ca am cumparat un smirger de 2500,un spary primer pentru plastic,vopsea (argintiu metalizat luasem eu) si un lac.Stii cum au iesit?Ziceai ca sunt de fabrica!Atata doar ca muncesti un pic mai mult fata de colantare!
Deci sfatul meu,daca vrei sa le faci definitiv,vopseste-le,dar nu face prostia sa le vopsesti pe masina.Apare gazarea si cine stie ce mai stropesti sau patezi!
Oricum,bafta si sa pui si poze cu rezultatul!
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
dar mai bine cauta si fa schimb cu cineva care are modelul dorit de tine....cu siguranta vei gasii pe careva care ii place modelul tau(mie unu imi place foarte mult...cum a zis si colegul mai sus da un aer de eleganta,rafinament)....asta numai daca tu ai vrea
  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi.
Nu pare chiar asa usor de deomntat, nu am facut niciodata asa ceva...
Mie nu mi-au placut de la inceput, dar eram destul de impacat cu ele. Acum mi s-a pus pata destul de rau Smile)

As fi vrut sa fac schimb cu cineva iti dai seama, dar nu cred ca ar vrea cineva culoarea asta. Sa zicem ca la mine se mai potrivesc cu ceva, dar la tapiterie neagra, nu prea merg.
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
mie imi plac foarte mult si imi pare rau ca nu se potrivesc deoarece modelul meu nu are pe usi si am exact argintiul cel care te intereseaza Sad(
Skip ads

  • kskdoru

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Si cele de pe usi sunt prinse doar in clipsuri oare?
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La ce foloseste chestia aia de deasupra airbag-ului? Nu am mai vazut.


  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
folosesc la rabatarea scaunelor fata pentru a avea acces la locurile din spate. sunt doar pe gtc si tt (twin top)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR