Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • valyyy25

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Y26se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Sal. Am o problema cu masina...si nu ii dau de cap. Pe masina am avut initial motor de 2.0l benzina,dar din cauza unor defectiuni l-am schimbat cu x18xe. Acuma nu mai stiu exact...daca de atunci...sau la ceva timp dupa aia..nu mai imi indica bine benzina... Daca bag de 50 de lei de exemplu..urca pana la prima linie alba deasupra celor rosii. Dupa ce fac..fie 5 km..acul ajunge lipit de 0..si acolo ramane. Nu stiu ce sa ii fac..am desfacut acolo sub bancheta..am reusit sa scot plutitorul afara..am fost cu el la un electrician..si o masurat ceva..si el zice k merge.. L-am pus inapoi si tot asa...la fel..nu indica nimic.
Inca o problema...dupa ce am schimbat motorul...nu mai merge tempomatul... Adica este un fir care trebe agatat acolo langa acceleratie..si nu ii prins nicaieri. am incercat sa trag de el..sa fac ceva sa ajunga..dar nici o sansa.. Nici daca trag acceleratia la maxim...tot nu ajunge la cablul de la tempomat. Am pus o poza..se vede in ea motorul..si cablul ala..eventual mai fac una...si o atasez. Multumesc anticipat tuturor!

  • dereck

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aceasi problema e si la mine cu indicatorul de benzina.bag de pe rosu pana la 10-15 litri ,la primul viraj scade pana la 2-4 litri.nu am gasit problema ,astept si alte raspunsuri poate gasim ceva.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nici dupa ce se opreste motorul si masina sta ceva timp pe un loc drept?
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Rezervorul vostru are cam 0.8 metri lungime si cam 0,6 metri lungime cu aprox.0.2 inaltime.Fa un cubaj tot aproximativ,si vezi cam ce inaltime volumetrica o sa-ti dea cei 9 litri carburant.Acum inchipuie-ti ce se intampla cu respectivul carburant in momentul accelerarii ori franarii,viraj dreapta/stanga,in respectivul rezervor.Senzorul nivel este un plutitor efectiv,nu un sistem radar de detectie...Nu este vorba de cei 5 km parcursi,ci de faptul ca odata plecat de pe loc,carburantul "fuge "in spate,plutitorul coboara urmarind nivelul artificial scazut,de unde citirea "cazuta" rapid. Cei 9 litri,abea daca "manjesc" fundul rezervorului.Teoretic,banda rosie ar trebui sa-ti asigure un rulaj de aproximativ 50 km,pana sa moara motorul.Baga 20l si ai sa vezi ca eroarea de afisare este mai mica.
Plus ca ,un rezervor "obisnuit" mai in permanenta gol,atrage in interior apa provenita din condens,ori nici pompei de benzina nu-i prea place "conditia" asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR