Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • chitimia ovidiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salut prieteni....ma confrunt cu o mare problema.am masina in service unde mi sau schimbat farurile desi constatorul de la asigurari mi adat ca la unu din faruri service-ul sa schimbe doar sticla din exterior iar acum se bat cap in cap....lamuritima si pe mine daca stiti.la modelul vectra A din 1992 se poate schimba doar sticla de la exterior sau trebuie schimbat tot farul?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Du-te la un magazin de piese auto (sau mai multe) cu talonul, si cere-le geam de far pentru masina ta. Pe feeling or sa iti zica ca nu este asa ceva, ca sunt doar faruri intregi (la Astra F, care e din aceeasi generatie, asa e... stiu, ca am spart 3 pana acum, la masinile de la firma Smile )
Dupa aceea du-te la agentul constator si intreaba-l de unde drakku sa cumperi doar geam de far, cand in comert nu sunt decat faruri intregi?

cred ca asta iti raspunde la intrebarea ta, care banui (din postul tau cam incoerent, sa nu iti fie cu suparare ca iti zic) ca este "cei de la asigurare nu vor sa imi deconteze farul schimbat de mecanic, deoarece ei au aprobat doar geam de far, nu far intreg. ce ma fac?"
Si, pe viitor, oricat de necajit si indignat si furios ai fi (cred ca oricine ar fi, in locul tau) gandeste-te ca, din formularea pe care tu o compui, trebuie sa inteleaga si altii problema, nu doar tu Wink
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Se schimba cu totul.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai probleme cu baietzii veseli de la asigurari cred ca ai ac de cojocul lor. Incearca aici:
https://www.clubopel.com/vie...sc&highlight=
Bafta!!!
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu, se poate schimba doar geamul!La mine asa e, acum vreo luna l-am dat jos, si se poate da jos numai geamul care e prins in vreo 8 cleme.Problema este ca nu stiu daca poti gasi numai geamul la magazin.Trebuie sa verifici, ptr ca si mie imi spusese cineva ca nu se poate decat inlocui.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la a mea se poate schimba doar geamul, dar e cu facelift. nu stiu exact cum e la modelul 1992.\
uita-te la far, daca geamul e prins cu niste clame si sus si jos, atunci se poate schimba doar el, fara restul farului. la mine sint niste clame de culoare inchisa, metalice.
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La Opel Vectra A incepand cu primul an de fabricatie 1988 si incheiand cu 1995 farurile sunt compuse din doua corpuri si anume:
sticla care este fixata in 6 cleme 3 sus si 3 jos pe corpul farului
corpul farului care este fixat de caroserie impreuna cu semnalizatorul
La semnalizator da, se schimba cu tot.
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat farul dreapta cu totul, cu unul SH (150 RON, cu lampile incluse). La cel vechi, dat jos si desfacut, am vazut ca se poate inlocui si sticla doar, insa...daca circuli cu sticla crapata dupa o vreme ti se dezlipeste si materialul reflectorizant din interior.
Nu cred ca o sa gasesti doar sticla la SH, ca si eu am cautat.
  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Se pote schimba si sticla si se gaseste si la magazin chiar daca nu pe comanda. Eu le-am schimbat pe amandoua si oglinziile le-am luat de la alte faruri mai bune. se pot demonta de tot farurile.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ca sa revenim la problema: omul se plange ca cei de la asigurari nu vor sa ii deconteze tot farul, ci numai sticla
eu zic asa:
daca cei de la asigurari nu pot sa demonstreze ca se gaseste in comert sticla separata (comert=magazine, nu ma intereseaza ce se gaseste la dezmembrari, sau in piata la Vitan), atunci ei sunt babtuti in cap. ori platesc farul, ori te duci la OPC. cu mana ta in gatul lor
daca cei de la asigurari POT sa demonstreze ca se gaseste sticla separata in comert, atunci vina e a mecanicului (cred ca i-ai dus hartia cu ce sa repare/schimbe)
in ambele situatii, nu platesti tu.
mai exista niste subvariatiuni, in care ai fi tu bun de plata....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR