Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pe coloana directiei este un ansamblu telescopic cu 2 cruci cardanice in capat, una sau amandoua crucile au o pastila blocata si de aceea merge jumate de rotatie si jumate nu. Aceleasi simptome le-am avut si eu si acea piesa a foost vinovata.
Skip ads

  • Cosmin Kess

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
O daaaa!
Am gãsit problema și am rezolvat-o!
O scriu aici pt a putea gãsi și alții dacã se lovesc de ea!
Toatã beleaua era de la crucea cardanica de la volan! A fost înlocuitã și mașina merge perfect!

Multumesc încã o data Trami pt sfaturi și ajutor!
  • Beni AR

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2017

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare! am schimbat telescoape fata dar fara flanse si rulmenti si acuma se aude ceva bataie parca ambele parti cnd trec peste denivelari sau linii tramvai si cnd virez volan parca scartie ceva! a zis mecanicu ca bataia e de la bielete si le-am sch si alea dar tot se aude ceva zgomot infundat! pot fi rulmentii aia sa bata sau care ar putea fi cauza?
si inca ceva Very Happy zgomot fata in timpul mersului poate fi si de la cauciuc sau doar de la rulment?!am ridicat roata sus si am invartit de ea ,am miscat de ea si nu se aude nimic doar in mers dupa 60km/h...astept pareri...
Multu!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bucsile de la bara stabilizatoare le-ai schimbat?
Skip ads

  • Beni AR

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Nu am schimbat dar se aude doar de cnd am sch telescoapele.poate fi de la bucsile alea ?!
  • cristi9595

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 A17DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2017

  • Mesaj Privat
salut. am un opel astra h 1.7 cdti 101 cp 2005. acum cateva zile a dintro data la.roata stanga fata se aude un zgomot de zici ca mai are putin si imi cade roata (troncanit si bataie rau de tot) problema e ca accest sunet se aude doar cand trec peste denivelari gropi canale etc. in linie dreapta si cand soseaua e buna nu se aude nimic. am oprit pe dreapta crezand ca am facut pana. nu era pana. am dat cu piciorul in roata iar roata se misca de ziceai ca nici nu e prinsa in prezoane. mai.mult volanul sa inclinat putin si spre stanga. repet zgomotul ala infernal se aude doar cand trec.peste cv sau dau intro groapa oricat ar fi ea de mica in linie dreapta si sosea buna nu se aude nimic. cnv mia zis ca sigur sunt rulmenti...intrebarea mea este daca la astra h se pot schimba doar rulmenti sau e nevoie sa schimb rulmenti cu fuzete si asa mai departe ca tot persoana asta mia zis ca rulmenti vin cu totul nu separat... cnv a mai.avut problema asta imi.poate zice un.pret pt rulmenti sau ce ar putea fi altceva. multumesc😉😉😉
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E greu de zis, cu precizie, ce ar putea fi...Dupã descriere, ar putea fi rulmentul, dar acesta nu picã, deobicei, dintr-odatã, el dã semne timpurii, prin zgomotul specific produs, cã e pe ducã...Sau l-ai tratat cu indiferenþã...
Cu certitudine pot sã-þi spun cã nu ar mai trebui sã circuli deloc cu maºina fãrã sã faci o inspecþie minuþioasã a trenului de rulare faþã, existând pericolul real de a afecta grav ºi alte componente, nemaivorbind de siguranþa ta ºi a celorlalþi..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR