Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bubu03

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am un GTG model 2012 si din pacate ieri dupa ce am spalat masina am observat condens foarte mult in far (farurile sunt bi xenon).
E cumva ceva normal? Voi ati patit?

Mie sincer nu mi se pare normal.. interiorul farului ar trebui sa fie un mediu uscat; un mediu umed dauneaza becurilor.
O sa ma duc la garantie cu ea si o sa le cer inlocuirea farurilor.

Am pus si 2 poze.

Multumesc
Andrei


Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mi s-a mai intamplat si mie dupa spalatorie sa fie putin aburite proiectoarele, nu intotdeauna, dar la tine vad ca e grav.
  • bubu03

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
hmm la proiectoare nici nu m-am uitat..sper sa nu fie la fel...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Verifica sa fie farul etans.Apoi scoate in capac de la un bec si incalzeste farul.Si gata.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In acest caz, acel far sigur are vreo fisura sau nu e bine etansat la partile ce au contact cu exteriorul. Din cate stiu, unele faruri au un fel de aerisire in spatele lor, iar cand aceasta ajunge sa se infunde, farul face condens.
Nu este si nu va fi normal ca intr-un far sa ajunga condens, cu exceptia cazului in care folosesti masina pe post de submarin Laughing ! Condensul ala duce la o luminare mai slaba a farului, la o imbatranire mai rapida a oglinzii din far si a becurilor.
Uita-te si la alte masini si vezi, cate au condens in far? La tine fiind vorba de o masina relativ noua, tind sa cred ca acel far are vicii de productie, deci neaparat sa ti-l schimbe.
  • bubu03

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
la asta m-am gandit si eu, e un defect din fabrica... ciudat e ca ambele au probleme.
masina e cumparata in noiembrie...

ma duc maine cu ea la garantie.

ms
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu vor inlocui nimic pe garantie. Scrie si in cartea masinii ca poate sa apara condens in interiorul farului. Incearca sa le usuci cu capacul desfacut si vezi daca mai apare.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
bubu03, ceva noutati? Eu am luat masina din fabrica cu plasticul din dreptul DRL-urilor murdar pe interior (e plin de zoaie, ca si cum s-ar fi uscat niste apa murdara acolo).
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@poseidon06 la fel este si la mine, parcã le-au spãlat cu apã cu sãpun aaa se vãd...Sad
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Exact, lucio. Ala din dreapta, mai putin, dar ala din stanga arata oribil. Am mai vazut si la alta masina in service, dar ale lor din showroom au farul luna pe interior.
Eu le-am zis celor de la DiBas sa scrie la Opel si sa ii intrebe daca mi le schimba pe garantie (plus chederele fata care au adancituri, adica mai au putin si se crapa). Au raspuns aia ca nu fac obiectul garantiei.
O sa revin eu sa vb cu ei, sa le spun de ceva cu protectia consumatorului si produsul cumparat nu e conform celui expus, sa vedem ce raspuns mai dau. Va tin la curent, sa imi fac doar timp sa fac poze si sa le trimit la Opel Romania.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai rezolva cat mai repede, fa-ti timp si fa poze pana este foarte aburit si nu se usuca si mergi calare pe ei cu scandal ca esti in prima treime de garantie si daca ai mai mult de 2-3 observatii care fac obiectul garantiei poti ajunge sa iti schimbe produsul... bate fierul pana-i cald cum se spune
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mikyboy, daca te referi la problema mea, farul este murdar, nu aburit, pe interior, si poate sa fie orice ca nu dispare murdaria de pe el. In Bucuresti ploua, astept sa treaca ploaia ca sa nu spuna ca e pe afara, fac poze si le trimit, dupa care ii sun.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca e poza bine facuta si stergi bine exteriorul se vede ca e pe interior... oricum nu amana prea mult ca e in avantajul tau...
  • bubu03

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am fost cu masina la service, nu au vrut sa se uite la poze.. au zis ca trebuie sa vada ei cu ochii lor cum sta treaba
evident ca dimineata cand am fost cu ea farurile erau curate si nici urma de apa.. se uscase.
mi-au spalat-o la service dar tot nu a aparut nimic.. (de atunci problema evident ca a mai aparut..)

mi-au zis sa ma duc cu masina cand sunt aburite farurile ca sa constate ei problema si cica le schimba pe garantie..
inca nu am ajuns cu ea in service cu farurile aburite.. o sa-mi fac timp si o sa va zic ce am facut

apropo m-am uitat in cartea masinii si se pomeneste de problema asta.. ei zic ca pot sa se abureasca usor.. la mine s-au aburit exagerat de mult; sper sa mi le schimbe, dar daca si cele noi vor fi tot asa degeaba.
Lentilele farurilor aburite
Blocurile farurilor se pot aburi uºor la interior în condiþii de umezealã ºi frig, ploaie puternicã sau dupã spãlare.
Condensul dispare rapid de la sine; pentru a accelera procesul, aprindeþi farurile.

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Du-te imediat ce constaþi o problema fãrã ivitatii speciale sau programãri. Te duci direct s constate defectul. Aºa am pãþit ºi eu cu o eroare de pe bc. Am fãcut programare ºi nu au gãsit nimic cãci dispãrea eroarea ºi apãrea când vrea. M-am dus direct urmãtoarea datã când mi-a apãrut. Baftã!
  • johnny1997333

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut!Acum am dat de topical acesta si as dori sa stiu ce solutie ati gasit in legatura cu acele pete de la DRL-uri.Multumesc!
  • CyPrY80

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu un astra h din 2005 cu faruri xenon si nu am avut nici o problemã cu farurile pana acu 2 zile , mi se abureste farul drept foarte tare , lam verificat asa cât am putut fãrã sãl demontez , iam verificat toate garniturile de la becuri si par a fi ok , nu stiu ce sãi mai fac , disper când îl vãd asa . Stie cineva ce as putea sa fac sa nu se mai abureascã? Ms.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca trebuie sa aiba un mic stut (un tub mic de cauciuc plasat intr-o parte a farului) si care la unii se mai infunda sau chiar isi fac tot felul de paianjeni culcusul si astfel nu mai circula aerul si se abureste...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa nu se mai abureasca, scoate capacul de la faza scurta, parcheaza masina cu botul la soare si las-o asa cateva ore.
Pui capacul la loc si ai sa vezi ca nu se mai abureste...
  • CyPrY80

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2016

  • Mesaj Privat
O sa verific faza cu tubul , ms ,am am parcat mașina cu fata la soare cu , capacul de la far scos , într-adevãr sa uscat, dar a doua zi era din nou aburit .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR