Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • emilvoda

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
motorul are momente cind nu se tureaza si scoate mult fum asta dupa ce a fost reparat calculatorul de injectie tipul motorului este y17dt an 2000
  • aurikalex

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut aceiasi problema o am si eu la o astra din 2000(20dth)cand depasesc cu a 3a 3200 de turatii ,cu a 4 a 2800 de turatii iar la a 5 a la 2500 de turatii deja mi se aprinde un bec in bord(am inteles ca e senzorul la motor)si imi taie pur si simplu acceleratia dar daca iau picioru de pe acceleratie se stinge iar daca o accelerez apoi incet merge.am verificat turbina si merge.va rog ajutor
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@emil - pune masina pe tester si vezi ce eroare stocata ai (cand iti face figurile ar trebui sa se aprinda si martor in bord)
@aurika - la tine ar putea sa fie din EGR dar asta o afli sigur dupa ce faci o diagnoza sa vezi ce cod de eroare ai. (daca este EGR este P0400). Succes
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
aurikalex a scris:salut aceiasi problema o am si eu la o astra din 2000(20dth)cand depasesc cu a 3a 3200 de turatii ,cu a 4 a 2800 de turatii iar la a 5 a la 2500 de turatii deja mi se aprinde un bec in bord(am inteles ca e senzorul la motor)si imi taie pur si simplu acceleratia dar daca iau picioru de pe acceleratie se stinge iar daca o accelerez apoi incet merge.am verificat turbina si merge.va rog ajutor


Atunci cand se stinge martorul din bord (check engine) calca ambreiajul si tureaza motorul cat se poate. Daca, undeva pe la 3000 rotatii, scoate fum, curata sorbul din rezervor si schimba filtrul de motorina. Nu ar strica o solutie pentru curatarea sistemului de alimentare.

Stai linistit ca nu e grav dar trebuie sa faci aceasta operatie urgent.
detalii:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • aurikalex

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
da exact asa mi se intampla daca se aprinde si apas ambreaju nu se tureaza mai mult de 3000 3500 si tremura tot motoru
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR