Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
codul Opel 1940757.

Eu am pus Castrol 75W90 si nu sunt multumit, parca este mai gros decit originalul si nu a fost chiar frig iarna asta. Urmeaza sa cumpar impreuna cu Robert 5l original si sa schimbam.
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dan,

Dupa acel cod poti cumpara ulei doar de la Opel. Acel Castrol l-ai cumparat de la Opel?

Eu am pus de la Mobil 75w90. Dar la mine ce sa spun ca nu sesizez mare dif...Dimineata cand e rece intra mai greu in a 2-a. Dar dupa ce se incalzeste n-am probleme. Singura chestie e ca inca vajie...Inca n-am desfacut-o sa vad carei baiul...Si probabil va mai dura putin...dar cand o desfac fac poze...
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ok , merci. Cum vajaie? in toate vitezele sau doar la o anumita treapta de vitezza? la mine se aude un vajait sau nu stiu cum sa-i zic doar in a 4-a.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La mine se aude la turatii mai mari...nu e motoru SIGUR. Stiu cum a mers inainte. Nevasta-mea zice ca-s obsedat ca ea nu aude nimic Very Happy... cel mai bine se aude diferenta cand iei piciorul de pe acceleratie foarte fin sau il iei complet si accelerezi din nou. se aude ceva frecare la rotile alea dintate...macar stiu de ce...am mers fara ulei. la mine se aude cam in toate vitezele dar cel mai bine la a 3-a. dar de cand cu buba am facut ceva km. Acum sunt 5000: perioada in care am schimbat de 2 ori uleiul. am pus teflon in amestec...
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ok merci am inteles 75W90. Cati litri se pun in cutie dupa ce-l scoti pe cel vechi? La ce pret te duce toata operatiunea ulei+schimbare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei original Opel este cam 100lei/l. Eu am pus Castrol TAF-X si este gros chiar daca e 75W90. Cum l-am schimbat am observat ca se schimba mai greu viteza si abia dupa multi km si ore de mers se incalzeste si intra usor. La Z10XE/Z12XE... este cutie F12.
Un producator german (Manol parca) este singurul care face ulei pentru modelul asta de cutie, am sa caut si va spun si de el.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Joi 06 Mar, 2008 10:55 am
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Extra Getriebeoel SAE 75W-90 API GL 5
Asta este singurul care l-am gasit recomandat in afara de cel original Opel 1 940 757 (9 196 089).
Despre Mannol aveti aici : http://www.mannol.de/
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dan,

Dupa codul respectiv poti cumpara doar de la Opel? Sau dc merg la un alt comerciant de piese si ii dau codul respetic stie ce sa-mi aduca? Nu prea inteleg cu e cu codurile astea...

Multumesc
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut all. Azi am schimbat uleiul la cutia de viteze. NU am pus 75w90 si am pus unul original opel special pt opel agila. Deci , vreau sa zic ca dupa schimabre am facut cu ea 15km si sincer chiar se simte diferenta la schimbarea vitezei.Cel vechi era super murdar, cred ca nu a fost schimbat niciodata. Asta nou este incolor.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat afacerea?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
claudiuflorin de obicei ala de cutie original Opel stiam din auzite ca e rosu. La mine cind am schimbat era maro deci nu imi dau seama care era culoarea originala. Ai o poza cu bidonul sa vedem cum arata ? Mai sap putin dupa un pret bun si daca nu gasesc am sa cumpar la 100ron/l. Nu vreu sa ma complic cu Mannol, pun original si asta pe care am aruncat 150ron consider ca a fost de spalare Sad .
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu ce era nu am bidoanele. mi-au intrat 2 litri erau doua bidoane de un litru. am fost la niste mecanici de opel si le-am cerut parerea. cunosteau ce trebuie pus si e ok. vreau sa zic ca se simte acum dupa schimbare
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca ai prea putin ulei. 2.2l zice cartea...sa nu patesti ca mine. Baga cat trebe. Uleiul dc a fost scurs tot trebuie sa intre exact 2,2l. Verifici nivelul pe la busonul din dreapta. Dc e pana la buson e ok. DC nu mai baga pana incepe sa dea afara pe la buson...mare grija. Prea putin ulei duce la uzura...si cutia incepe sa vajaie...parca-i avion Very Happy
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pe la care buson sa-l verific, unde prin dreapta. Ei l-au verificat dupa ce au pus si era la nivelum maxim. dar pe la care buson sa-l vericif?
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vezi prima poza de la dancuciureanu unde descrie cum a schimbat el uleiul. Ala e busonul pe unde poti verifica nivelul. Dc curge cand il desfaci e ok. Dc nu clar mai trebuie adaugat. Dc mergi la un service deobicei ei pe acolo si baga uleiul pana da afara. Altfel nu vad cum si unde poti verifica nivelul uleiului. Eu am desfacut busonul sapt trecuta cand am facut si schimbul de ulei de la motor si a fost la nivel...nu stiu de cat e cheia resp... e patrata dar nu stiu de cat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cheie (minerul cu clicket) de 10, medie daca tot nu stii...
Se toarna pe sus, pe la furtunul negru cu capacel.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ce pot eu sa va spun este ca am schimbat uleiul la un service si s-a procedat in felul urmator: s-a dat drumul la ulei pe la busonul de jos(este paralel cu busonul de la motor). Umplerea s-a facut pe la busonul lateral si nu pe la furtunul acela pe care il vezi cum ridici capota. Tot pe la busonul lateral poti vedea si cat este nivelul de ulei in cutie. Au intrat exact 2,2l si am facut operatia deja de 2 ori. In curand o sa o desfac...dc e ceva dus sper sa gasesc piese...
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul care la-m pus a fost 75W90 de la Mobil...si sunt destul de multumit...Cand este f frig intri ceva mai greu in a doua insa dupa ce se incalzeste merge extraordinar de usor.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa va spun ca ieri a fost desfacuta cutia si supriza: totul este ok. Pinionele sunt ok, rulmentii sunt ok, totul e in regula. Laughing In tot acest timp m-am stresat degeaba, cutia nu are nimic chiar dc am mers aprox 200km fara ulei...Ceea ce mi-as psus totusi mecanicul este ca acel vazait poate sa vina de la distributie. Dc lantul e prea intins...poate ar fi si cazul sa-l schimb. O sa merg sapt viitoare din nou cu ea sa vedem ce se poate face si de unde vine vajaitul respectiv. Va tin la curent.
  • Horatiu83h

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Am achizitionat recent un opel agila 1,2 16v si am probleme cu cutia in sensul ca mi se auzeau niste rulmenti si am dus cutia la mecanic mi-a desfacut-o, mi-a schimbat rulmentii din ea erau rulmenti japonezi cei de la vitezele 1,2,3,4 si marele ghinion o piesa ciobita de la viteza a 5 sau mai bine zis Crabotul de a 5 sau piesa numarul 8 din desenul detailiat al cutiei.Stie careva unde pot primi piesa ca in Timisoara am dat comanda la Promotor si nu au gasit zic ei in toata germania piesa respectiva...Poate stie cineva in Tm un magazin de piese auto unde pot gasi piesa sau pe la un shrot pe undeva .......

Vreau sa mai precizez ca motorul este de tip: Z12 XE tipul cutiei reiese ca ar fi F12 facuta de Suzuki cel putin asa am vazut la reprezentanta ca pe cutie nu scrie nimic pe ea ......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR