Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut din nou,
azi am urcat cu Frontera din dotare, din orasul in care locuiesc, Petrosani, pana in zona turistica Parang, parcurgand o distanta de 12 km. Cand am ajuns la destinatie, am simtit un miros greu, de ars - incins; m-am uitat imprejurul masinii, si am observat ca iasa fum din partea rotilor din spate; cand am privit mai atent, acest fum venea de pe grupul din spate , probabil ca acesta s-a incins in urcare. Nu mi-am dat seama daca era uns cu ulei dar probabil ca acesta este sursa aparitiei fumului. Va intreb, o fi defect grupul, pierde ulei? Mentionez ca nu am urcat in 4x4, ci doar cu tractiunea spate. E normal sa se incalzeasca asa tare grupul? Cand merg pe drum drept nu apare aceasta problema.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Adevarul este dincolo de noi...poate ar trebui sa te bagi pe sub masina,sa vezi mai de-aproape ce se intampla.In prima faza poti verifica daca ai ulei in grup.dupa care te poti uita daca iti rasufla esapamentul spre punte/grup.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Grupul se incalzeste, dar in niciun caz sa iasa fum. Ai schimbat uleiul? Cum era nivelul?
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dacã ai ulei în grup, la drum întins nu încinge, tare aº bãnuii eºapamentul ºi ceva atins de el. Ai pus mâna pe grup, chiar sã se fi încins sã scoatã fum?
Skip ads

  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
masina o am de vreo 2 saptmani, nu am avut timp sa ajung cu ea la vreun control serios, adica la mecanic; nu cred ca are a face esapamentul deoarece, cand m-am uitat la roata din spate am urmarit traseul fumului si acesta se forma exact pe bila aia din metal din care iasa planetarele catre rotile din spate (grupul din spate). sa aibe vreo legatura faptul ca am pus si gpl pe masina si e mai puturoasa cand o conduc pe gaz?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
n-are nicio treaba cu gpl-ul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR