Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut.su stiu daca am incadrat acest post unde trebuie dar sper sa fie ok. am si eu o problema si poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat.am un opel astra caravan din 95 cu motor de 1.6 i . masina a fost adusa in tara in deccembrie 2001 si a venit cu cauciucuri pe 175 /65/r14 toate 4 rotile plus rezerva.in cartea masini sunt trecute dimesiunile urmatoare 155/ 80/ r13 si in talon imi scrie 175/70/ r13.ce-i de facut in situatia asta?se poate ca ele sa fi fost schimbate adica sa fie puse mai mari.ca am inteles ca acum cu noul cod rutier iti da 5 puncte si iti ia talonul daca nu respecta dimensiunile din talon. se pote modifica la RAR ca nu prea imi vine sa dau vro 10 mil sa imi iau cauciucuri si jenti pe 13 acum ca nu e dacie ca numai alea mai au roti pe 13.am uitat sa specific jentile sunt de tabla nu de aliaj.
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La mine masina am jenti aliaj cu '15 si dimensiunile sunt 185/65/15 si nu am probleme de loc si e imi place asa masina e mai inalta Wink.. poti sa pui dimensiuni cate vrei dar nu mai mari de 195/X/15 nu face bine pt masina. vezi garaju meu cum arata masina mea cu jenti! Arata super !
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut. foarte frumoasa masina si arata ff bbine cu jenti.acum sunt curios la tine in talon ce dimensiuni au cauciucurile? ma bate gandul si me mine sa-mi i-au niste jenti de aliaj dar probabil din primavara si pe astea din tabla sa le las ca roti de iarna pt ca si asa sunt echipate cu cauciucuri de iarna. dar acum vreau sa ma lamuresti si pe mine vad ca tu le ai pe 15" inainte cred ca erau pe 14" nu iti mareste acum viteza adica in loc de 60 km/h sa ai 65km/h sau ceva de genu'.eu ca sa evita aceasta problema ma gadneam sa le i-au pe 14"cu toate ca imi plac pe 15"si cat mai late Very Happy
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mersi pt urare Embarassed
Da arata foarte super daca sunt late.pe talon e 175/65 R 14. dar am pe masina 185/65/15 dar diferenta cu kilometraju nu este foarte mare,la mine am pe '15 si megr la 65km/h in realitate e 60km/h si daca am 135km/h in realitate e 130km/h pe mine nu ma supara deloc cu problema kilomertaju doar sa rata bine si sunt mai inalt Smile) am mai facut recent pozala si in curand o pun garaju meu .
Este foarte bine sa ai jenti cu cauciucuri pt iarna si este bine deoarecere sarea foarte putin ataca jentile cate asa am auzit eu.
Mai vorbim daca ai intrebari Wink
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
Se pun cauciucurile de iarna, la masina, daca nu este zapada, polei, gheata pe drum?
Oare nu se uzeaza circuland pe asfalt, chiar daca temperatura este sub 10 grade Celsius.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se uzeaza in functie de cit mergi...

Daca luam o statistica si vedem ca pe an se parcurg 20-30.000 km, iar un cauciuc rezista peste 50.000 de km, atunci, o iarna fara zapada timp de 4 luni ar toci cauciucurile s-ar toci in proportie de 6 %...

Dar nu cred ca se uzeaza nici atit, tinind cont ca anvelopele de iarna au in componeta mai mult silicon, facindu-le mai moi decit cele de vara, care sint mai dure...

Si nu cred eu ca exista iarna fara zapada timp de 4 luni...
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ioan Paul a scris:Salut,
Se pun cauciucurile de iarna, la masina, daca nu este zapada, polei, gheata pe drum?
Oare nu se uzeaza circuland pe asfalt, chiar daca temperatura este sub 10 grade Celsius.


salut.eu am caucuicuri de iarna pe masina momentan toate 4 rotile dar din mai circul cu cauciucuri de iarna pe rotile din fata. am mers cu ele toata vara si nu s-au tocit , nu vad urma de uzura pe ele, profilul e la fel de adanc ca si atunci cand le-am luat.daca s-or fi uzat dar putin.singura diferenta pe care am constatat-o io mergand cu ele vara este ca in curbe in care intri cu viteza mai mare fluiera ( acel fluierat de la frana) nu mai spun iar de o frana violenta si de plecari la fel. in rest nu au nimic si io am circulat in bucuresti pe caldura mare si nu au nimic. pana da caldura nici nu ma gandeasc sa le dau jos de pe masina
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut.

In legatura cu marimea cauciucurilor. Am pus o intrebare pe site-ul Politiei Rutiere, la sectiunea tehnice, si mi-au dat urmatorul raspuns prin mail:
La solicitarea dumneavoastra adresata prin e-mail Brigazii de politie rutiera inregistrata cu numarul 609887 / 2006 referitoare la montarea unor tipuri diferite de anvelope pe vehicul, va comunicam urmatoarele:

In cazul in care constructorul a prevazut posibilitatea dotarii vehiculului cu mai multe tipuri de anvelope si aceste dimensiuni se regasesc in specificatiile tehnice inscrise in Cartea de Identitate eliberata de Registrul Auto Roman, este legal a se monta aceste accesorii pe autoturismul dumneavoastra.

Daca in specificatiile tehnice nu este prevazuta dimensiunea de anvelopa dorita, urmeaza sa va adresati Registrului Auto Roman pentru modificarea Cartii de Identitate.


Mentionez ca masina are cauciucuri Falken Ziex 502 de 195/60 R14. In talon si cartea tehnica specifica numai 175/70 R14.
In schimb, GM-Opel specifica mai multe tipuri, printre care si cel de 195.
Ma gandesc oare cat o fi de dat "o mica atentie la RAR" ca sa-mi treaca si cele de 195, pentru ca nu doresc sa renunt la ele.
Skip ads

  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
MCL2k6 a scris:salut.

In legatura cu marimea cauciucurilor. Am pus o intrebare pe site-ul Politiei Rutiere, la sectiunea tehnice, si mi-au dat urmatorul raspuns prin mail:
La solicitarea dumneavoastra adresata prin e-mail Brigazii de politie rutiera inregistrata cu numarul 609887 / 2006 referitoare la montarea unor tipuri diferite de anvelope pe vehicul, va comunicam urmatoarele:

In cazul in care constructorul a prevazut posibilitatea dotarii vehiculului cu mai multe tipuri de anvelope si aceste dimensiuni se regasesc in specificatiile tehnice inscrise in Cartea de Identitate eliberata de Registrul Auto Roman, este legal a se monta aceste accesorii pe autoturismul dumneavoastra.

Daca in specificatiile tehnice nu este prevazuta dimensiunea de anvelopa dorita, urmeaza sa va adresati Registrului Auto Roman pentru modificarea Cartii de Identitate.


Mentionez ca masina are cauciucuri Falken Ziex 502 de 195/60 R14. In talon si cartea tehnica specifica numai 175/70 R14.
In schimb, GM-Opel specifica mai multe tipuri, printre care si cel de 195.
Ma gandesc oare cat o fi de dat "o mica atentie la RAR" ca sa-mi treaca si cele de 195, pentru ca nu doresc sa renunt la ele.


nu sti chiar nu am idee si ma gandeam daca RAR-ul este de acord sa faca asa ceva. si io as vrea sa-mi iau niste jentii de aliaj cu niste caucuri mai late maxim 195 dar la mine in cartea masini cea mai mare dimensiune este de 175.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
GM a omolagat pe un tip de masina mai multe dimendiuni de cauciucuri.Drept care intrebarea trebuie puisa la GM , si anume daca a omologat la RAR si acele tipuri de dimensiuni specificate de tine .
In mod normal toate dimensiunile trebuie trecute in cartea de identitate a masinii , dar am observat ca nu prea trecut decat in cazul masdinilor noi cumparate de la dealer.
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am o lamurire ca la mine pe talon e 175/65/14 si cred e gresit sa am la masina 185/65/15, am vazut undeva site despre calculul roti masini ar trebui sa fie 175/65/14 = 185/50/15 .... de asta ma gandeam si ma deranjeaza la viteze 110-120km/h vibreaza volanul am fost de multe ori la echilobrari si totul iesi Ok f bine aparatu arata zero,ma gandeam de asta e prea mare difernetta xxx/??/15 ... ce ziceti voi ??? sa imi iau mai bine cauciucuri de 185/50/15 sau e devina jentile Al??? astept propuneri
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pentru a omologa diferite tipuri de dimensiuni trebuie sa va adresati RAR si/sau ARR.
Un link de ajutor privind anvelopele si dimensiunile lor:
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html.
Eu am in C.I. si talon 175/70/14 si pe masina am 185/65/14, este aproape aceeasi dimensiune, diferentele sunt de ordinul centimetrilor.
175/70/14 = 1886.84 mm circumferinta
185/65/14 = 1872.70 mm
195/60/15 = 1932.08 mm
195/55/15 = 1870.82 mm
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Skywalker a scris:Pentru a omologa diferite tipuri de dimensiuni trebuie sa va adresati RAR si/sau ARR.
Un link de ajutor privind anvelopele si dimensiunile lor:
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html.
Eu am in C.I. si talon 175/70/14 si pe masina am 185/65/14, este aproape aceeasi dimensiune, diferentele sunt de ordinul centimetrilor.
175/70/14 = 1886.84 mm circumferinta
185/65/14 = 1872.70 mm
195/60/15 = 1932.08 mm
195/55/15 = 1870.82 mm

Mersi pt ajutor si am vazut undeva site calculul roti si ai dreptate.
Macar cineva sa imi spune care au masina ca al meu si folosesc xxx/65/15 si e vreo problema sau il merge bine ... asteptam propuneri!!
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La o anvelopa dimensiunile se citesc dupa cum urmeaza:
185 = latimea partii de rulare
65 = inaltimea balonului este procent din latime adica 65% din 185mm
15 = diametrul jentii, este in Inch sau toli (1 inch = 25mm sau 2,5cm)
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ce bine ca am gasit discutia asta...
acum ca imediat vine vara Laughing vreau sa imi cumpar un set de cauciucuri noi pt jantele de vara. am nevoie de 17". in talon am trecute 3 dimensiuni:195/65/14 (iarna), 205/55/15 (cele din fabrica) si 215/40/17 (omologarea celor puse ulterior)
ca idee, vreau sa imi cumpar modelul Goodyear eagle F1, care am vazut ca este disponibil cam in toate dimensiunile posibile. si de aici urmatoarea intrebare: ma gandeam sa imi cumpar pentru spate 225/45/17, iar pe fatza sa las 215/40/17 ca sa nu influentez viteza ce mi-o arata vitezometrul.
scopul acestei "modificari" este pur estetic, imi place cum arata mai "bombata" pe spate.
ce efecte negative ar fi (in afara ca nu e legal si eventuale probleme cu politia)? schimb in rau stabilitatea/manevrabilitatea masinii avand in vedere ca rotile de pe spate sunt si mai mari in diametru, si mai late?
10x
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire. Cand am cumparat Vectra-ul l-am luat cu 7 roti de 14. Doua cu anvelope 175/70 pe fata, doua cu 175/65 pe spate si inca 3 rezerve ca si cele de pe spate. Fostul proprietar mi-a zis ca cele de pe fata sunt mai mari decat cele din fabrica si din cauza asta vitezometrul indica cu 10-15kmh mai putin, asa ca le-am schimbat, deci am 175/65 pe toate rotile. Dar uitandu-ma prin diverse documentatii (manuale in germana,romana,engleza,diversi producatori de anvelope etc.) nu am gasit la Vectra A c16nz decat 2 dimensiuni pe 14 inch - 175/70 si 195/60. Cum as putea afla exact pentru ce dimensiune a fost proiectat modelul? Pentru ca vreau sa fie totul ca la carte, sa indice corect viteza, sa nu fie probleme cu suspensia, directia etc. Confused . Eventual daca este cineva cu o masina identica (Vectra A GL din 1992, sedan, c16nz, cu jante de 14, bord fara turometru cu codul w1083). Multumesc Wink

Ah da. De asemenea vorbind strict despre aspect mi se par oarecum mici rotile actuale in unele ipostaze. In prima poza sunt toate 175/65, iar in a doua sunt 175/70 pe fata si 175/65 pe spate.


  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Astra H caravan. Mi-am luat jante de 17 cu cauciucuri 225/45/r17 ce fac eu ca nu sunt trecute in cartea masinii (Romania) aceste dimensiuni? ce trebuie sa fac sa nu am neplaceri cu garda in privinta aceasta! Ca trebuie sa merg la RAR asta stiu dar cat o costa sa mi le treaca sau se poate sa le treaca? astept raspunsuri
  • raz

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1997 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cosmin_astra f....sfatul meu este sa te duci la rar sa-ti treaca mai multe serii ,io am si r13,r14,r15 trecute in carte.
Valabil si pt ceilalti.In mod normal nu ar trebui sa te coste mult,acum depinde de cine prinzi pe acolo.
  • Ioani

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Dimensiunea rotilor care tii se potrivesc (autodata)


  • Ioani

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Eu in talon am 175\70\14, momantan am pe fata 195\50\15 pe spate am 195\60\15
Vetaza f putin o influenteaza, 71,6 km\h si eu am numa 70 km\h. Cu roti mai late ii mai stabila masina pe sosea, si daca cauciucu are talie mai mica in curbe nu se inclina asa mult din cauciuc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR