Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si eu aveam asa ceva la o aripa din spate si s-a vopsit doar portiunea aia de aripa care iese mai in exterior si merge pana sub roata.
Skip ads

  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da am vorbit acum cateva zile cu un tinichigeriu si mi-a spus acelasi lucru, urmeaza sa o vopsesc vara asta Smile
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Codul piesei este GM 163860
  • madalin1289

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2013

  • Mesaj Privat
madalin8 cat te-a costat toata operatiunea ?
Skip ads

  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu am reusit inca sa ajung la service cu ea, sper ca pana la sfarsitul verii. Smile
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@madalin8 , din ceea ce am vãzut în poze, treaba n-ar fi aºa de gravã ºi o poþi rezolva chiar ºi tu cu un pic de DIY (Do it yourself) .
În primul rând izolezi zona, încerci sã ºlefuieºti locul cu niºte ºmirghel de granulaþie potrivitã - 400-600, aplici feruginol, aºtepþi sã se fosfateze suprafaþa (se va face gri), la final speli cu apã, dupã care vii cu ceva material de protecþie care-þi va permite sã vopseºti peste.
Vei lua codul culorii (de la uºa pasagerului din faþã) ºi vei merge la un magazin specializat ºi poþi cere prepararea culorii/nuanþei respective - 100 ml vor fi suficienþi ºi ceri îmbutelierea în dozã de spray (sã nu fie nevoie de un alt vopsitor). Fiind o zonã puþin vizibilã, poþi face toate astea chiar tu ºi ar fi pãcat sã le dai altora bani.

Din ceea ce am vãzut în poze, zgaibele ar fi apãrut de la griblurã.

Spor la treabã! Smile
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca este o problema generala asta cu rugina la aripile spate pt ca am si eu , nu stiu la cheder dar o sa caut sa vad.
Multumesc pt solutia oferita de colegul andi_cimpean. Si eu ma gandeam tot la o rezolvare diy dar nu stiam de feruginol. In plus eu mai am cateva puncte pe suportul care tine toba de esapament si sub porbagaj.
Ce inseamna material de protectie, cumva antifon ...acea vopsea neagra si groasa?
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Mersi pentru sfat andi_cimpean il puneam in aplicare insa eu trebuie sa-mi vopsesc si bara spate, o am putin atinsa, si daca tot ajung la service am zis sa-mi faca si aripile, ca tot il cunosc pe tinichigeriu Razz
Skip ads

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ionapostol a scris:Se pare ca este o problema generala asta cu rugina la aripile spate pt ca am si eu , nu stiu la cheder dar o sa caut sa vad.
Multumesc pt solutia oferita de colegul andi_cimpean. Si eu ma gandeam tot la o rezolvare diy dar nu stiam de feruginol. In plus eu mai am cateva puncte pe suportul care tine toba de esapament si sub porbagaj.
Ce inseamna material de protectie, cumva antifon ...acea vopsea neagra si groasa?


Ar fi ok antifonul dar chestia este cã nu va arãta prea comercial odatã ce doreºti sã aplici vopsea pe el.
Mai repede aplici un grund mai de calitate, vii cu spritzkit ºi la final vii cu vopseaua.

Antifonul/underbody protection este bun pentru dedesubtul maºinii.
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ok , multumesc.
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In sfarsit am reusit sa adun toate celenecesare pt a trata rugina de la aripile spate si anume :
1 litru Kelfos (converteste rugina in ceva stabil) ~ 75 lei
1 sparay vopsea + 1 spray grund + 1 spray lac ~ 100 ei
2 litri (cutie mai mica nu avea) antifon 24lei
Am curatat rugina (ce era mai mare si gros) cu o surubelnita lata dupa care am sters cu diluant si am aplicat 1 strat de Kelfos...lasat ~10 ore dupa care aplicat inca un strat .Am lasat sa se usuce/actioneze dupa care am aplicat un strat antifon lasat sa se usuce si aplicat al doilea strat.
Aplicat grund...uscare....vopsea....uscare....vopsea din nou....uscare...lac.
Am gresit cand am aplicat grundul pe antifon dupa cum se vede in poza (s-a crapat) si a trebuit sa sterg antifonul de pe fata aripii apoi sa aplic din nou grund. Din graba am sarit o etapa si anume chitul pt a egaliza zonele unde am curatat vopseaua cu cele cu vopsea si dupa cum se vede a iesit denivelat dar nu ma deranjeaza prea tare mai ales ca nu se vede decat daca te apleci foarte aproape de aripa. Data viitoare va fii mai bine. Smile
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
A ieºit ok.
Ca idee, ai putea s-o mai iei la un ºmirghel potrivit ºi la final sã-i mai aplici o mânã de vopsea la spray.
Cred cã va ieºi mai bine.
Skip ads

  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
de curiozitate crezi ca in continuare la zona in care ai slefuit tu nu mai este rugina sub vopsea? ma refer la partea spre exteriorul aripei?
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca mai este deoarece am razuit cu surubelnita si se vedea numai tabla noua, ce se vede denivelat este stratul gros de vopsea din fabrica.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
O sa iasa cu siguranta:P, candva . O piatra e de ajuns sa sparga stratul izolator si incepe rugina . Nu ai ce ii face. Trebuia sa cureti bine cu smirghel si sa ii aplici straturi de grund pana ajungeai la nivel cu vopseaua ( sau chiar chit de fibra pentru ca e mai rezistent) .
  • Ionut231986

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Curatat si fibra de sticla si asa moare ...acum depinde cum o cureti ....cand ajungi in Bucuresti dami un telefon 0765 417 212 si se rezolva
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din cauza aripilor din spate, a catorva puncte in capota si multe zgarieturi, am decis sa vopsesc toata masina. Inca este in lucru dar cred ca v-a iesi foarte ok.
Poze in timpul lucrarii:

Pregatire:

[img]https://lh4.googleusercontent.com/-bGHCKD4szK8/VSVLP-mWiMI/AAAAAAAAOQc/zsRXkzjx7YI/w737-h553-no/IMG_20150402_133745.jpg[/img]
[img]https://lh4.googleusercontent.com/-di9-Bt9fTbk/VSVK8aVQjyI/AAAAAAAAOQc/QBbLvoS5Qoc/w737-h553-no/IMG_20150402_133933.jpg[/img]

Curatare/Matuire:

[img]https://lh4.googleusercontent.com/-xwcCglcGxj0/VSVLZRYwN-I/AAAAAAAAOQc/XuWvlDGCiyg/w737-h553-no/IMG_20150406_110507.jpg[/img]

[img]https://lh4.googleusercontent.com/-6MWgTC8lSRk/VSVLTtyyYyI/AAAAAAAAOQc/gDsmYcIPFPc/w737-h553-no/IMG_20150406_110706.jpg[/img]

[img]https://lh4.googleusercontent.com/-6LqKGnbQwbU/VSVLZaclvdI/AAAAAAAAOQc/GBxfFOgx19U/w737-h553-no/IMG_20150406_110455.jpg[/img]

[img]https://lh4.googleusercontent.com/-av4-mRXxmj4/VSVLZS1OlUI/AAAAAAAAOQc/XazHxnGlfVE/w737-h553-no/IMG_20150406_110715.jpg[/img]


Urmeaza pozele cu lucrarea finala. Maine o sa iasa din service, dupa ce schimb si franele (discuri, placute, tamburi, saboti)
  • ovicu06

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 z 16 se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Uineva si-a schimbat chederul respectiv ? E ruginit bine si la mine si se tot desprinde. Odata nu am stiut ce se aude in mers in partea dreapta. Am oprit si vazand ca e desprins mi-am dat seama ca el e de vina. Link-ul pus mai sus nu mai merge
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Din cate stiu,bara pe spate este din plastic. Oare sa fiu singurul caruia ii rugineste aceasta bara? Shocked
Am un astra G din 2001 1.6 16v,iar pe bara din spate au aparut mii de puncte de rugina. Nu inteleg de ce? Cum scap de ele? Smile
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Clasic: smirghel+chit+vopsea. Esti sigur ca e rugina?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR