Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Daniel (hd)

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Uricani
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pot spune ca am un Opel Agila de 1.00, si sint foarte multumit , are spatiu suficient in interior, se comporta bine la drum , pot spune ca mai mult de 120km/h nu merge , dar nu tre sa merg cu mai mult , sint super multumit.
Skip ads

  • VectraDriver

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 1.6 16V 101 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bravo sa o stapanesti sanatos.... Razz asteptam si poze Very Happy
  • NT-26-LEX

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 z10Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daniel (hd) a scris:Pot spune ca am un Opel Agila de 1.00, si sint foarte multumit , are spatiu suficient in interior, se comporta bine la drum , pot spune ca mai mult de 120km/h nu merge , dar nu tre sa merg cu mai mult , sint super multumit.


nu-i normal sa merga doar cu 120 am codus agila de 1l si cu 145
  • Piemonte

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea! Doresc sa/mi iau o masinuta second/hand si m/am oprit asupra unui Opel AGILA!!!! Ce ar trebui sa stiu despre ea? Se intretine greu? Am cateva date despre masinuta asta, imi place foarte mult cum arata....La ce trebe sa fiu atent atunci cand o cumpar? Mentionez ca inca sunt in perioada de informare, si acum conduc o DACIE din 1981 de care sunt multumit, dar as vrea altceva! Multumesc anticipat!
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut.
Bine ai venit printre noi, chiar daca fara Agila pe care ti-o doresti, deocamdata.
Ce trebuie sa stii despre masina: citeste posturile din aceasta sectiune cu atentie si vei stii mai mult decat multi care o au si nu au ajuns inca pe forum.
Daca ai alte probleme/intrebari decat cele discutate deja, deschide un topic nou.
O zi buna
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ar fi interesant de citit pe linga continutul acestei sectiuni (citesti TOT! ca vei gasi foarte multe) si aici :
https://www.clubopel.com/vie...ght=cum++verifica
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7541
Citeste si la Corsa ca doua motoare sunt identice, la fel si EPS. Corsa arata mai a masina dar ceva mai multe probleme se pare ca au. Oricum nu se pot compara. Daca esti din Iasi te pot ajuta in rest vezi dupa locatie.
Deci citeste ATENT, vezi de martori care se aprind, cum trebuie sa se aprinda, vezi poze cum arata sau trebuie sa arate diverse lucruri.
Succes,
Dan


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Vin 16 Feb, 2007 4:31 pm
  • Piemonte

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multam de raspunsuri! Eh deocamdata caut, da se pare ca dupa 1 ianuarie 2007 va fi dificila inscrierea unei masini din strainatate in Romania, dpdv financiar. Dar eu tot sper... Oricum, asta e masinuta care o voi cumpara, E CLAR! Am auzit ca la AGILA si CORSA nu se POATE da ('Shocked')kilometrajul inapoi...??? Pe bune? Nu-mi vine a crede.........
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Piemonte a scris:Am auzit ca la AGILA si CORSA nu se POATE da kilojavascript:emoticon('Shocked')metrajul inapoi............??????????? Pe bune? Nu/mi vine a crede.........


Asa am auzit si eu, dar am vazut niste jafuri din 2000-2002 cu 50000 Km si parca nu mai cred treaba cu inviolabilitatea kilometrajului !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multe din masinile aduse sunt aranjate, cam 95%, de asta si preturile mici. Eu stiu una care a fost rasturnata si proprietarul nici acum nu stie ce teapa a luat. Masina a fost facuta perfect, nu se vede mai nimic in afara de radiator care este Daewoo.

Km se dau inapoi fara problema dar unele piese au pe ele scris cit s-a rulat si cum, pe unde, ce fel de sofer, la ce a fost folosita masina.....
-de preferat sub 100,000km si neaparat sa nu fie vopsita !
-poate fi rulata in tara daca a fost intretinuta si s-a facut service de calitate la ea
-ca intretinere, costuri foarte convenabil
-piese se gasesc si nu sunt scumpe ca la alti producatori
-poate fi dusa la tester dar nu stiu cit se pricep respectivii sa citeasca parametrii, codurile de eroare se sterg si fara computer
-un test de noxe spune multe despre motor, in primul rind teva de esapament sa fie curata perfect ca noua !
-cele cu motor de 1l cam vibreaza motorul si tacane de parca ar fi diesel, este normal. Consumul la a mea este foarte bun de asta nici nu am vrut de 1.2l.

Incearca sa vezi cit mai multe si sa faci comparatie :
-uzura pedale, comenzi, incuietori, yale, chei - de preferat sa fie 2
-uzura disc frina
-te uiti la motor si vezi daca are modificari - prin comparatie cu altele macar
-bagi capul sub bord sa te uiti cit praf este, daca se cunosc urme de animal, tras de fire
-te uiti in colturi ascunse
-o urci pe o rampa si casti ochii bine, peste tot
-te uiti la busonul de scurgere ulei motor, dupa cit este de uzat iti dai seama cite schimburi a avut, la fel si cel de baie-la asta sa nu se vada urme ca a fost desfacut
-te uiti la toate capetele de surub ca sa stii unde s-a umblat

Firmele care se ocupa cu adusul de masini cam trag teapa, parerea mea...
Poti gasi oameni care se ocupa cu asa ceva
Cind te duci sa vezi masina iei cu tine 1-2 persoane care se pricep tinichigiu/mecanic
Daca lasa repede la pret, pleci
Daca nu te lasa sa o scotocesti, pleci
Verifici atent actele, toate!, din Germania si din tara, carte service cu seriile de motor si sasiu, vama, identificare
Intra pe auto.de sa vezi preturi in Germania, iti faci o idee buna

Am unit si subiectul cu preturile ca tot despre asa ceva se vorbeste. Voi continua cu modificarile de structura.
Dan

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie socotita Agila ca masina de oras. Eu am facut Iasi-Halkidiki cu o pauza de 3-4 ore in Giurgiu ca am asteptat pe ceilalti din Bucuresti. In rest drum fara pauze. La intoarcere am stat numai in vama ca era coada, in rest tot fara oprire. Cind am coborit de la volan nu eram obosit. La capitolul viteza am avut si 160 si asta cu motor de 1l. Consum 4,7 si in Bulgaria ca am alergat-o nu gluma plus muntii 6.2. In Grecia m-am plimbat inca vreo mie de km ca benzina era mai ieftina ca la noi si pentru 50 euro nu merita sa stau pe loc.
Avantaj la ea este consumul. Dezavantaj este demarajul, m-am tinut cu greu de restul care aveau motoare si cai putere.
Stabilitate foarte buna in curbe, sincer nici eu nu credeam.
Un alt avantaj mare este la taxe, impozite, asigurari. Imi place Zafira dar cind vezi cit te ard astia la buzunar iti trece.
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Ma gindesc sa-mi achizitionez o astfel de masina desi multi afirma ca arata ca o cutie de chibrituri.
Deoarece inca nu o am as dori sa primesc citeva sfaturi de la cei mai initiati decit mine cu aceasta masina, mai ales ca doresc sa o iau la SH si de la noi din tara.
Va multumesc anticipat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incerca sa vezi structura acestui forum si citeste TOT ce s-a scris la sectiunea Agila. Dar TOT !
Am vazut ca esti din Iasi. Daca vrei te pot ajuta la cumparare ca sa nu ai surprize pe urma, inclusiv negociere... Cunosc masina bine si nu ma poate pacali usor nimeni Very Happy . La fel, dupa achizitie pot sa te ajut si indrum cu ce trebuie facut la ea (consumabile etc.).
Pentru detalii foloseste pm.
Dan


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Vin 16 Feb, 2007 4:32 pm
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La Zafira adauga confortul si scade consumul la avantaje facand comparatie fata de Agila!
  • racorazvi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea.

Tocmai m-am intors din Germania cu o frumoasa Opel Agila din 2001, cu toate dotarile, AC, ABS, ESP... cu 52.000 km la bord. Pretul a fost de 4400 Eur, plus taxa de prima inmatriculare de 906 Ron . Deci ajung undeva la 5.000 EUR cu ea. Am gasit-o pe mobile.de, nu avea poza, o saptamana mai tarziu am fost acolo si am luat-o. Eu unul sunt multumit de ea, la pretul asta nu aveam ce altceva sa imi iau , plus ca taxa de prima inmatriculare e super OK. Omul vanduse numai anul acesta 5 Opel Agila pentru Romania. Si ca o comparare, am fost in Arad dar am gasit una cu aceleasi dotari la 6.300 EUR.

Din pacate nu am carte tehnica la ea. daca poate cineva sa ma ajute, ii raman recunoscator.
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
racorazvi a scris:Salut la toata lumea.

Tocmai m-am intors din Germania cu o frumoasa Opel Agila din 2001, cu toate dotarile...

Felicitari.


racorazvi a scris:

Din pacate nu am carte tehnica la ea. daca poate cineva sa ma ajute, ii raman recunoscator.


Da o adresa de e-mail si o sa ai.

Adrian
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Loghin reny daca tot esti din iasi.. am eu o agila sa iti arat spre vanzare... poti vb si cu Dan sa o vada si el..
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=14282
  • selrom

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut
vreau sa va cer sfatul in legatura cu un opel agila
vreau sa cumpar o masina opel agila la pretul de 5650 euro adusa din germania,neinmatriculata iar in acest pret de 5650 euro este inclusa si taxa de prima inmatriculare (este platita de cel care a luat masina din germania),problema este ca are 98500 km la bord si este din 2002 iar la parbrizul din fata are 2 gauri mici rotunde.
as dori sa stiu cit costa inlocuirea de parbriz in cazul in care crapatura aceea inainteaza si daca se merita sa o cumpar la acesti bani ,eu am inteles ca la 100000 de km trebuiesc inlocuite mai multe piese destul de scumpe,as vrea sa stiu ce piese sunt vulnerabile la rulajul pe care il are masina(pompa,sonda,motor,etc)
astept cit mai multe sfaturi
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
I-AM ADUS LUI TATA UN AGILA DE 1OOOCM CU 2700 ,SI AVEA 85OOOKM.FISIE LA 130KM/H LA FEL CA A MEA 1200CM,APOI SE VEDE DIF.ESTE F MULTUMIT DE EA.
  • a_burn

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Adrian, te rog frumos, trimite-mi si mie manualul. Nu stiu sa trimit mesaj privat, asa ca am sa scriu aici adresa de mail:
sd_romania@yahoo.com
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit printre noi a_burn !
Ai manualul pe mail.
Daca vrei sa trimiti mesaj privat ai "plicul" intre profil si masina, te duci cu cursorul pe el si spune fiecare ce face...
Pentru inceput citeste ce este scris la Agila si Corsa, vei gasi multe !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR