Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
am observat de ieri ca tot imi scadea nivelul antigelului, si dupa investigatii amanuntite, am observat ca pierderea era la "borcan". Mai exact in partea superioara a recipientului de antigel/apa, au aparut niste mici gaurele, prin care in momentul in care ambalez masina, incepe sa iasa apa ca dintr-o arteziana in miniatura. A mai patit cineva asa ceva? Oare pot lipi/astupa cu ceva aceste mici orificii? Sau trebuie sa imi procur un alt "borcan"? Eu ma gandeam sa-i trag o lipeala cu poxilina, dintr-aia de se foloseste la reparat tevi la instalatiile de caldura. O fi bine sau ma trezesc cand mi-e lumea mai draga ca se dezlipeste de pe borcan, si imi voi fierbe motorul?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
DA, se intamla frecvent. Am inteles ca nici nu se mai gasesc vase de expansiune ... Eu as incerca sa-l lipesc cu o rasina epoxi.
  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
L-am lipit cu poxilina si pentru inceput se poarta foarte bine; sunt curios in timp cum o fi. Oricum am vorbit cu cineva care desface niste Frontere si mi-am comandat un second la 100 lei. E normal sa se fisureze asa "borcanele"? Care ar fi oare cauza?
  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
stelea a scris:DA, se intamla frecvent. Am inteles ca nici nu se mai gasesc vase de expansiune ... Eu as incerca sa-l lipesc cu o rasina epoxi.


Nu am inteles exact la care dintre intrebari mi-ati raspuns.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se intampla frecvent ca borcanele sa se fisureze in zona busonului. Si la mine au aparut fisuri, dar nu strapunsese. Mi-am luat vas nou, dar am constatat ca si la asta au aparut fisuri. Daca cel second nu are fisuri, atunci e O.K., desi 100 lei e cam mult. Cauza fisurarii ... compozitia materialului, oboseala indusa de peresiune, temperatura si vechime.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
si mai adaug eu ceva... unii strang busonu ala de parca ar fi un prezon de roata... si dupa ce ca e vasu crapat, il afecteaza si mai mult...
Concluzia tot una e: material prost... la Dacia nu se intampla...
  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Se intampla frecvent ca borcanele sa se fisureze in zona busonului. Si la mine au aparut fisuri, dar nu strapunsese. Mi-am luat vas nou, dar am constatat ca si la asta au aparut fisuri. Daca cel second nu are fisuri, atunci e O.K., desi 100 lei e cam mult. Cauza fisurarii ... compozitia materialului, oboseala indusa de peresiune, temperatura si vechime.


Este singurul pe care l-am gasit, pe unul nou mi s-a cerut 500 lei Shocked
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Maxim 200, mai ales ca NU este nou, este doar nefolosit. Eu am dat 200 pe unul original GM si tot au aparut fisuri. Este deja invechit d.p.d.v. al anului de fabricatie.
Skip ads

  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Pai in cazul asta, se pare ca au incercat sa ma intepe rau cei de la respectiva firma; aveau afisate pe situl lor doar busoane, am sunat sa vad daca au si "borcan" si mi-au spus ca imi aduc doar pe comanda cu 500. Se pare ca la noi (RO) inca se merge pe ideea "l-ai prins in nevoie, arde-l ca n-are incotro". Sunt dezgustat ...
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pune de pe alta masina.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
exact cum zice bozo. pune de alta masina. asa am patit si eu. mi-am luat de la dezmembrari, cu 25 sau 30 de lei unul de chevrolet aveo din 2011 care e ca nou, si l-am fixat foarte bine cu niste coliere din alea de plastic - "soricei" cum li se mai spune. de vreo 8 luni de cand il am, timp in care am si fiert motorul de doua ori (deci a fost presiune si temperatura jaf acolo) nu are absolut nici o problema. singura problema cand te duci in dezmambrari e sa iei de pe masini cat mai noi (recomand dupa 2006 -2007) si sa gasesti cu trei iesiri din alea parca. atat.
  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
areuca a scris:L-am lipit cu poxilina si pentru inceput se poarta foarte bine; sunt curios in timp cum o fi. Oricum am vorbit cu cineva care desface niste Frontere si mi-am comandat un second la 100 lei. E normal sa se fisureze asa "borcanele"? Care ar fi oare cauza?


Exact pana astazi a rezistat! S-a dezlipit si iasa apa de dedesubt. Deci mitul cu poxilina "BUSTED"! Sa vad de unde o sa gasesc niste rasina epoxidica cum a zis Stelea ...
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si al meu dadea putina apa si l-am lipit cu picatura... a tinut cateva luni... acum curge iar, dar nu ma deranjeaza... e vara, completez cu apa si la iarna ma gandesc serios sa il schimb... nu inainte sa mai injur odata calitatea josnica a materialului...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu inþeleg de ce vã complicaþi atât cu poxilinã ºi alte chestii. v-am zis, e foarte simplu si extrem de eficient sa pui de alta masina...
daca nu aveþi chef/timp sa umblaþi prin dezmembrãri puteþi comanda direct unul nou de chevrolet aveo si mai mult de vreo 70 de lei nu cred sa fie. si e NOU din toate punctele de vedere.
  • areuca

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1995 Sport c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Si al meu dadea putina apa si l-am lipit cu picatura... a tinut cateva luni... acum curge iar, dar nu ma deranjeaza... e vara, completez cu apa si la iarna ma gandesc serios sa il schimb... nu inainte sa mai injur odata calitatea josnica a materialului...


Cred ca Bogdan are MARE dreptate; da` asa suntem noi, ne place sa ne incurcam de pomana, sa ne complicam in loc sa gasim solutii simple Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR