Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
As fi tentat sa folosesc un aditiv de motorina pe timp de iarna pentru ca la noi motorina este indoita cu apa ca sa ajunga la tota lumea.! Dar inca ma mai documentez ca nu am folosit nicio data.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
folosesc eu - NON STOP.
fiecare 35-40 de l de motorina `primeste` 50ml de premium aditiv
regret ca nu am cum sa va demostrez cum merge masina.
inca in romania motorina de la pompa e la 60-70 % din cei p-afara.iar eu caut sa o aduc la 100% si reusesc .
[ pentru cei care sunt reticienti,ii rog sa ignore mesajul meu]
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Folosesc si eu aditiv pt motorina de la Lioui Moly.Chiar astazi cand am facut plinul am pus acest aditiv in rezervor .Am inceput sa l folosesc de 1 an de zile , si pot spune ca nu am avut nici o problema cu masina sau cu sistemul de injectie.Singura conditie este si pe care eu o folosesc , o data pe an --curat, verific rezervorul daca este mizerabil.Stiu ca poate pare mai aiurea , dar eu cand alimentez cu motorina , inainte de a pune pistolul in gura de la rezervor ,pun o pilnie cu site duble si pistolul in acea pilnie si ,la ultima verificare a rezervorului (iulie2010), pot spune ca nu am gasit nici un pic de mizerie.Dar asta implica sa port mai mereu(atunci cand alimentez) pilnia dupa mine.Filtrul de motorina l am schimbat in Mai (odata cu consumabilele) si am pus GM , dar tinand cont ca marea majoritate a drumurilor le fac numai in oras , si ma apropii de 6000km , prefer sa schimb din nou filtrul de motorina , sa pun filtru curat oadata cu motorina de iarna.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Gabi - daca chiar ai de gand sa schimbi filtrul ala de motorina; nu-l arunca, l-as folosi si eu sa vad cum merge masina cu filtru GM Smile))

Mersi
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Gabi - daca chiar ai de gand sa schimbi filtrul ala de motorina; nu-l arunca, l-as folosi si eu sa vad cum merge masina cu filtru GM Smile))

Mersi


nu foloseam nici eu GM filter, dar dupa ce mi-a zis GABIOPEL ca ar filtra la 2 microni, mi-am luat si eu
intr-adevar merita toti banutii.cu observatia ca la mine sta ca si uleiul 20.ooo
idem la mia Madre [ zafira 2.0dti]
datorita aditivilor,sistemele de injectie sunt in permanenta foarte curate.
  • RCarlos

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
uleiul e aditivat de fabrica...si motorina la fel
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@victor soare
zi si mie ce aditiv foloseti pt motorina?
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cool .


Ultima modificare facuta de colbert la Mie 15 Dec, 2010 5:06 pm
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
[.Singura conditie este si pe care eu o folosesc , o data pe an --curat, verific rezervorul daca este mizerabil.Stiu ca poate pare mai aiurea , dar eu cand alimentez cu motorina , inainte de a pune pistolul in gura de la rezervor ,pun o pilnie cu site duble si pistolul in acea pilnie si ,la ultima verificare a rezervorului (iulie2010), pot spune ca nu am gasit nici un pic de mizerie.Dar asta implica sa port mai mereu(atunci cand alimentez) pilnia dupa mine.Filtrul de motorina l am schimbat in Mai (odata cu consumabilele) si am pus GM , dar tinand cont ca marea majoritate a drumurilor le fac numai in oras , si ma apropii de 6000km , prefer sa schimb din nou filtrul de motorina , sa pun filtru curat oadata cu motorina de iarna.[/quote]
Asta e cea mai sfanta solutie. Poti pune mama aditivului daca motorina e proasta si celelalte chestii pe care le ai enumerat nu sunt verificate si schimbate la timp! Very Happy
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@colbert

stiu cand trebuie schimbate filtrele si de obicei folosesc motorina premim care e mai scumpa tocmai pentru ca este aditivata,nu ma intereseaza ca tu nu folosesti e treaba ta eu l-am intrebat pe victor ca el foloseste un aditiv pentru motorina
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@colbert

stiu cand trebuie schimbate filtrele si de obicei folosesc motorina premim care e mai scumpa tocmai pentru ca este aditivata,nu ma intereseaza ca tu nu folosesti e treaba ta eu l-am intrebat pe victor ca el foloseste un aditiv pentru motorina

Dar de la ce te luat ca eu nu ti am zis nimic! E parerea mea personala referitoare la aditivii de motorina. Nu te a intrebat nimeni pe tine daca te intereseaza ca eu folosesc sau nu asa ceva:
Era un raspuns la ceea ce a zis@gabiopel
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@colbert
nu m-a luat de la nimic daca raspundea-i lu gabi trebuia sa pui @gabiopel si nu vad logica ca el are ultimul post il are Mie 20 Oct, 2010 8:20 pm
fara sa citezei pe cineva inseamna ca raspunzi la ultima intrebare si aia era a mea
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@colbert
nu m-a luat de la nimic daca raspundea-i lu gabi trebuia sa pui @gabiopel si nu vad logica ca el are ultimul post il are Mie 20 Oct, 2010 8:20 pm
fara sa citezei pe cineva inseamna ca raspunzi la ultima intrebare si aia era a mea

Daca erai atent si citeai tot vedeai ca lui i am raspuns! Respect!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Motorina buna, un rezervor curat , consumabilele schimbate la timp si de buna calitate , eu pe acest principiu merg.Toate consumabilele le schimb la 10.000km sau la an , ulei castrol edge turbo diesel 5w40 , filtru motorina --numai GM , iar celelalte filtre numai MANN.Iar legat de motorina Petrom sau Rompetrol.
  • JOHN_13

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut! nu stiu dak s-a mai discutat!ce aditiv de motorina folositi?dak folositi?ce rol are aditivul de motorina si cu ce ne ajuta? Question
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@john_13 ti-am mutat intrebarea la locul potrivit. Citeste ce s-a scris in acest topic si sigur gasesti raspunsul la intrebare. Spor la citit Wink
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc aditiv, dar acesta provine de la depozitul de carburanti si parca este nebuna masina asa trage. Nu stiu daca folosesc doza corecta deoarece unii spun ca se baga 5 ml/10 litri altii spun ca se baga 2ml/10 litri. Mai foloseste cineva acest aditiv care oricum ar trebui sa ajunga in mototrina dar defapt se baga prea putin.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sec233ast a scris:Si eu folosesc aditiv, dar acesta provine de la depozitul de carburanti si parca este nebuna masina asa trage. Nu stiu daca folosesc doza corecta deoarece unii spun ca se baga 5 ml/10 litri altii spun ca se baga 2ml/10 litri. Mai foloseste cineva acest aditiv care oricum ar trebui sa ajunga in mototrina dar defapt se baga prea putin.


si cum spune-ai ca s-ar numi ?
sant mai multe tipuri,ce-i drept unele foarte concentrate la care trebuie sa respecti musai dozajul.de ex 50ml la 45-50 l diesel.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate nu stiu numele doar ca asta ar trebui sa ajunga in motorina de la pompa. Se aditiveaza direct cisterna in depozit. Sigur mai sunt care au facut rost de acest aditiv si cunosc dozajul corect. Oricum masina merge de nu o recunosti spun asta deoarece am folosit si alti aditivi comercializati pe piata si pot sa aspun ca nu am sesizat mare lucru.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@sec233ast
aceeasi senzatie am avut-o si eu cand am folosit metabond megasel
ei recomanda in primi 200l sa folosesti 20ml la 40 l de motorina iar apoi sa scazi dozajul la 10 ml la 40 de motorina, am folosit dozaj dublu si masina rupea asfaltu
sa nu folosesti aditiv peste doza recomandata ca poti distruge injectori
majoritatea folosesc keropur ca aditiv pentru motorine
http://www.performancechemi...e/keropur/effects
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Folosesc aditiv :
Da 30%
Nu 69%
189 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR