Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • vlad0n3

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, detin un opel corsa B fabricat in 1999, 3 usi, cutie hidramata, aprox 57 000 km reali adus in anul 2009, prim proprietar in romania. Masina nu a facut nicio problema pana acum, insa de ceva vreme a aparut un zgomot ca de toba sparta in partea din fata a masinii, initial am crezut ca e fisurata toba de evacuare insa dupa ce am ridicat-o pe un elevator am constatat ca toba e in perfecta stare de functionare plus ca zgomotul se aude chiar si dupa ce o scot din viteza. Mentionez ca incepe sa se faca auzit undeva la 70 km/h si creste direct proportional cu viteza atingand apogeul in jur de 100 - 110 km/h. De asemenea mentionez ca zgomotul se aude in timp ce rulez in linie dreapta si creste in momentul in care virez la stanga la drum intins, scazand din intensitate in momentul in care virez la dreapta. Am fost la un mecanic am urcat-o pe elevator si am accelerat in modul "DRIVE" pana la 100 km/h dar suspendata acel zgomot nu se mai aude. Respectivul mecanic mi-a zis ca ar putea fi 2 lucruri: un rulment la una din rotile din fata sau problema ar putea fi chiar din cutia de viteze ceea ce ma sperie ingrozitor pt ca toata lumea stie cat de scumpa e intretinerea unei astfel de cutii. Va rog daca ati intalnit sau daca stiti ce ar putea fi sa ma ajutati ca nu reusesc sa gasesc cauza si zgomotul e foarte suparator, plus ca sunt sigur ca la un moment dat o sa cedeze.

Va multumesc anticipat !
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mecanicul a tras si el de roata sa vada daca e rulmantul poate capatul de planetara si-a dat asa pur si simplu cu parerea .Daca e cutia de ce face numai pe o parte a masini si nu pe amandoua partile cred ca ai nimerit la un mecanic care nu avea chef de munca.Eu cred totusi ca este rulmantul.
  • vlad0n3

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
a invartit pur si simplu de roata, si m-a urcat pe elevator sa o rulez putin in viteza ca sa vada daca se aude ceva, in rest....vorba ta nu cred ca avea chef de munca.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR