Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Aveti idee unde as putea rectifica si eu chiuloasa la masina ? Am avut pierderi mari de ulei , pe care le-am rezolvat , erau de la baie ... crapase. Dar imi umezeste putin in colt unde e garnitura de chiuloasa si baietii de la service mi-au recomandat sa-i fac o rectificare , si daca as putea undeva la Bucuresti...








Skip ads

  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
sau ar fi mai indicat sa cumpar una SH in stare buna ? garnitura am cumparat-o noua acum 3 sapt cand si am montat-o , dar trebuie neaparat sa rectific chiuloasa ca sa scap si de picatura aia de ulei care ma macina :d
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ia vezi daca cumva nu pierde pe la capacu de la chiulasa,la mine asa era si sa revolvat prin strangerea lui
  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ok. Am sa verific maine ... dar nu cred , banuiesc ca daca era de la capac vedeau zmeii aia de la service . Multumesc pt raspuns Nicu!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
este cam incomoda pozitia de vazut trebuie sa te uiti de jos in sus ca sa vazi daca pierde ulei
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
O garnitura de slaba calitate poate sa faca probleme. Tot la fel de bine poate sa nu-ti fi strans mecanicul chiuloasa cum trebuie. Daca si dupa strangerea ei la cuplu tot iti supureaza, daca as fi in situatia ta, as incerca sa cumpar o garnitura GM si sa-i mai dau o sansa chiuloasei. Cunoscutii mei care si-au reparat masinile la firma din link-ul de mai jos s-au declarat multumiti de prestatii.
http://www.strungarieauto.ro/wp/contact/
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Era un service de rectificat pe langa Autogara Filaret, pe traseul tramvaiului 7.
  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
OK. ms tuturor pt sfaturi , am gasit unde s-o fac la mine in oras. Sper sa iasa bine. Poimaine ma duc cu chiuloasa Smile
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu zic sa te uiti f. bine daca chiar scapa ulei pe acolo...
poate nu e necesara rectificarea.. poate ajunge sa schimbi doar garnitura
  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
garnitura am schimbat-o acu vreo 2-3 saptamani, e noua! poate sa nu fie stransa bine ... cine stie Smile oricum maine tot ma duc cu ea sa mi-o rectifice
  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ca sa mai scriu ceva in thread-ul asta , n-a mai fost nevoie de rectificare...pur si simplu nu a fost stransa bine de asa zisul mecanic...am scapat de consumul si pierderea de ulei . am ramas doar cu putinul fum albastrui care-l mai da masina si cam atat.
pace si dragoste!
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Bine ca nu s-a ovalizat chiulasa de la strangerea incorecta la cuplu a prezoanelor... Intotdeauna la piesele mecanice ale motoarelor trebuie sa se respecte ordinea si cuplul de strangere in caz contrar apar probleme.
Skip ads

  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@XEP: Da , asa mi-a spus si cel de la service-ul unde am dus masina ultima oara...tocmai asa cred ca a facut mecanicul lu' peste care mi-a facut chiuloasa... probabil dupa 5-6 beri la bord a inceput sa stranga la ea ca si cum ar strange o jucarie ... ca tot am scapat de probleme mari cu uleiul , vreau sa va cer parerea : e o idee buna sa pun filtru sport K&N pe masina ? dauneaza la ceva? am citit si pe aici ce mai zic unii baieti si parerile sunt impartite. cam asta am de gand in primavara asta ... filtru sport, bucsaraiele pe fata , placute pe spate(pt ca astea-s cam duse), folie OMOLOGATA Smile) si cam atat...
Pace si dragoste!
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu se merita filtrul sport din cauza raportului pret-performante etc.
Adica:
- Pretul mediu pentru un filtru K&N este undeva la 200 RON (filtru conic).
-Puterea castigata = aproximativ 0 Smile
-Din contra referitor la performanta VARA, este foarte probabil ca performantele masinii sa fie afectate in MINUS deoarece filtrul va fi amplasat in locul carcasei originale iar masina bineinteles va trage aer cald. Cunoscandu-se faptul ca temperatura ridicata din admisie slabeste randamentul motorului ...
-Filtru sport se vrea permisiv dar de fapt se imbacseste relativ repede .. trebuie sa-l cureti ..bataie de cap pentru nimic.
Filtrele sport sunt cat de cat utile la benzinarele-turbo dar fara o modificare gen priza de aer nu prea au beneficii importante.
La motoarele aspirate pana in 2.5 L capacitate cilindrica sunt fix pix.
Sfatul meu ? De 200 RON iti cumperi vreo 4-5 filtre de aer normale sa le ai pe urmatorii 60 000 km Smile sau iti iei un set de placute fata spate etc Smile.
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am probleme cu o chiuloasa, am rectificat-o pentru ca avea o gropita ca sa spun asa chiar la marginea pistonului sub garnitura de chiuloasa si imi baga presiune in sistemul de racire si ulei in apa. Dupa cum spunea , am rectificat-o iar mesterul care a facut-o a spus ca nu poate sa se bage atat de mult ca sa scoate de tot respectiva imperfectiune pentru ca altfel ar fi rebut. A luat din ea 0,14. A ramas o imperfectiune acolo de cativa microni, intrebarea e daca as putea sa bag ceva adeziv metalic sau asa ceva care sa reziste acolo. Am inteles ceva de electropasta, sau rasini epoxidice. Orice idee e bine venita. Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR