Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Anul trecut pe vremea aceasta mi-am schimbat placutele si discurile de frana din cauza unor probleme. Tot anul mi-au huruit la franare si se pare ca sunt ovalizate discurile (probabil pentru ca ma duceam la spalatorie dupa ce mergeam cu masina).

Anul acesta, odata cu revizia m-am hotarat sa schimb dinou discurile si placutele de frana (si sabotii pe spate ca trebuiesc schimbati) si m-am decis sa pun ceva calumea.

M-am decis la firma ATE. Doream sa va intreb daca preturile sunt bune si daca merita.

O sa cumpar urmatoarele:

1 x Filtru ulei MANN - 34 Ron
1 x Filtru aer MANN - 47 Ron
1 x Filtru Combustibil MANN - 38 Ron
1 x Filtru polen MANN - 46 Ron
1 x Ulei 5W 30 5L GM - 117 Ron

1 x Set saboti ATE - 153,37 Ron
1 x Discuri frana fata ATE - 344 Ron
1 x Set placute frana fata ATE - 150 Ron

Total: 929,37 Ron

Si ma mai costa manopera 300 Ron.

Doream sa va intreb daca ce am selectat eu este bine si daca ati recomanda schimbat ceva.

Am dorit sa cer o parere inainte de a face aceasta schimbare deoarece costa destul de mult.
In ultimii 2-3 ani am schimbat o groaza de placute de frana pentru ca nu erau bune (odata chiar am ramas fara frane in panta la viteza de 170 Km/h, nu as vrea sa mai repet experienta asta). De aceea as dori sa pun ceva bun si care sa ma tina.


Precizez ca am un Opel Astra G din 2007, 1.7 CDTI.

Multumesc.
Skip ads

  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca faci o alegere buna sa iei produse de la ate
  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Asa am auzit si eu, ca sunt cei mai buni!


P.S. Am uitat sa specific, voi schimba si licidul de frana tot de la ATE.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Ai PM
O seara buna
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ce cautai cu frana in panta? LA 170 mi se pare normal sa nu tina fiind in panta.
  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eram in depasire si a trebuit sa reintru in coloana. Nu am franat brusc sau puternic!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
300 lei manopera, sincer nu vad nimic aici din ce nu ai putea face acasa, sa zicem si cu ajutorul unui prieten! Acum fiecare stie mai bine ce si ce nu poate! Preturile la piese is ok!
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Iti trebuiesc chei, timp, vreme frumoasa (sau un loc bun) si sa te pricepi la mecanica. Nu mai zic, ca daca ai scut iti trebuie o rampa/canal.
E ceva.
Skip ads

  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
De fiecare data cand am facut cate o modificare/reconditionare la masina am cascat ochii si nu am pierdut nimic din ce a facut mecanicul. Plus ca imi place mecanica si chiar vroiam sa fac singur treaba asta ...

Problema este cum zice si UNHleaSHD, nu am sculele necesare si trebuie sa o ridic destul de multicel avand in vedere ca am scut de protectie (asta pentru a schimba uleiul). In rest m-as fi descurcat si fara asta ...

Dar problema erau sculele, nu am necesaru pentru a desface toate surublelele Smile


Poate pe viitor (cand imi va permite si timpul sa fac singur manevrele astea) voi cumpara o trusa si voi incerca sa ma descurc singurel, fara service Smile

P.S. Daca imi montam singur placutele de frana si discurile pierdeam garantia. Ceea ce nu doresc pentru ca tipu de la care cumpar piesele mi-a garantat ca timp de 1 an jumate indiferent de ce se intampla le va schimba!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da, adevarul e ca iti trebuie un minim de scule la faza cu franele, dar la restul, nu am sa uit niciodata cum am dat 25 lei sa imi inlocuiasca filtru de motorina!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cele mai bune discuri si placute sunt Brembo si chiar si cele GM sunt foarte bune. Eu am EBC (le gasesti in sectiunea publicitate) si le-am pus in 2009 si am facut de atunci 60.000km si placutele sunt la jumate plus ca discurile sunt abia frecate putin...
  • avram1987

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
eu am gasit discuri Brembo la 105 bucata la service direct cu garantie 1 an, am vazut pe net k sunt si la 190 setul
Skip ads

  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta am fost si eu si m-am ingrijit in sfarsit de masina Smile

Am facut toate schimbarile enumerate mai sus si am facut si geometria! Sunt foarte incantat de masinuta iar marca ATE mi-a pus un zambet pe buze, a meritat investitia!

Acu mai am o singura problema pe care nu prea stiu cum sa o rezolv. De ceva timp la viteze mai mari apare bine cunoscuta problema de a intra aer pe la usi (in general la sofer).

Tot atunci cand am facut schimbarile la masina m-am apucat si am uns TOATE chederele cu glicerina boraxata (tot aici pe forum am citit). Dar nu e mare diferenta acu, inafara de faptu ca chederele arata mai bine (aerul tot intra).
Am intales ca exista si un spray pentru chedere si ma gandeam sa le scot doar pe cele de la geamuri, sa le spal si dupa aia sa le dau cu acest spray! Ar fi o idee buna sau fac o gresala?

Voi v-ati mai lovit de problema asta? Cum ati rezolvat?

Multumesc


P.S. De pe masina am scos niste discuri Brembo si placute TWR-Lucas schimbate anul trecut. Atat discurile cat si plcutele cred ca se pot rezolva la strungar pentru a fi folosite.
La fier vechi nu doresc sa le duc ca imi dau 10 Ron pe ele si nu merita. Asa ca daca e cineva dispus sa le ia si sa incerce sa le faca sa ma contacteze! Nu contra cost, ci o bere Smile
Discurile sunt in 4 prezoane.
  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Tavicu a scris:Buna ziua,

Anul trecut pe vremea aceasta mi-am schimbat placutele si discurile de frana din cauza unor probleme. Tot anul mi-au huruit la franare si se pare ca sunt ovalizate discurile (probabil pentru ca ma duceam la spalatorie dupa ce mergeam cu masina).

Anul acesta, odata cu revizia m-am hotarat sa schimb dinou discurile si placutele de frana (si sabotii pe spate ca trebuiesc schimbati) si m-am decis sa pun ceva calumea.

M-am decis la firma ATE. Doream sa va intreb daca preturile sunt bune si daca merita.

O sa cumpar urmatoarele:

1 x Filtru ulei MANN - 34 Ron
1 x Filtru aer MANN - 47 Ron
1 x Filtru Combustibil MANN - 38 Ron
1 x Filtru polen MANN - 46 Ron
1 x Ulei 5W 30 5L GM - 117 Ron

1 x Set saboti ATE - 153,37 Ron
1 x Discuri frana fata ATE - 344 Ron
1 x Set placute frana fata ATE - 150 Ron

Total: 929,37 Ron



De unde ai preturile astea? ce magazin?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR