Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Poate postez in sectiunea gresita, dar va voi prezenta un mic ghid cum sa repari piciorul patului daca acesta s-a rupt. Acesta este ghidul incepatorului (ca mine de altfel).

Scule necesare:

Sula sau surubelnita cu cap mic si ascutit sau orice alta scula cu varf ascutit care nu se flambeaza la forte, surubelnita tip cruce mica si medie, capsator lemn, capse de diferite marimi(in functie de preferinte eu unul am ales capsele de 8mm, un suc de preferabil sa fie cu E-uri, un radio pentru a tine companie, si cateva bucati de lemn ramase de la alte lucrari gen ridicat cosmelii sau construit terasa la casa etc, suruburi dulgherie de marimi diferite(eu am folosit de 8 cm lungime),vincluri, un cleste, ruleta/metru croitoresc/liniar,un patent obisnuit, cleste papagal, decupir+/firez, masina de gaurit/masina de insurubat, prelungitor cablu, coala a4 si pix/creion pentru desenat schita si facut inventarul celor necesare pentru a duce lucrare la bun sfarsit, o mana de ajutor, tigari pentru fumatori/ciocolata pentru nefumatori.

Pasul 1: se depisteaza sursa problemei precum si tipul lemnului si starea acestuia, se analizeaza, se intocmeste inventarul cu piesele pe stoc precum si cele ce trebuiesc cumparate

Pasul 2: se scot capsele ce tin materialul pe lemn cu ajutorul sulei/surubelnitei si se vor extrage cu patentul




dupa ce s-a decopertat o portiune de 40%-50%, cu ciocanul se va lovi usor piciorul pana cand acesta este desprins complet de restul patului, cu clestele se vor scoate cuiele din picior




Pasul 3: se va masura piciorul, lemnul de care a fost fixat precum si noua piesa ce va veni pusa:




Pasul 4: cu decupirul se va taia bucata ce va veni adaugata conform masuratorilor ochiometrice






Pasul 5: in cazul in care lemnul de care a fost sustinut piciorul este crapat/rupt fie vom folosi placa de metal pentru imbinarea celor 2 parti, fie vom insuruba 2 suruburi inainte




dupa




Pasul 6: se va pozitiona piciorul si bucata de lemn taiata astfel:




Pasul 7: se va fixa piesa de adaos cu vinclurile aferente sau se vor da 2 suruburi alta pe o parte si pe alta




Pasul 8: acum se va fixa piciorul patului




si il vom prinde definitiv in 2 suruburi




Pasul 9: se va ranforsa piciorul cu un viclu (operatiune optionala)

Pasul 10: se va trage inapoi materialul si se va capsa.

Cu ajutorul unor scule cumparate/imprumutate si cateva idei(20 de minute am tot facut schite) poti face la nevoie cam ce ai nevoie, sa chemi dulgherul costa bani multi + programare si sa nu vorbim ca va lucra in graba si prost.

Rezultatul a fost peste asteptarile noastre, acum ambele picioare fiind mai rigide decat au fost la inceput acum multi ani cand patul a fost facut la comanda.



edit by StefanTolos Wink
14-Mar-13 2:11:04 PM
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@Horaa, un capsator pentru lemn la ce pret se mai invarte, restul le mai am prin casa. Ma pregatesc de lucrare la o dormeza.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iti pot spune si eu despre capsator, am vrut si eu sa-mi iau, undeva la 30 de lei cu capse cu tot.


Ultima modificare facuta de StefanTolos la Sam 16 Mar, 2013 2:34 am, modificat de 2 ori in total
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:
@Horaa, un capsator pentru lemn la ce pret se mai invarte, restul le mai am prin casa. Ma pregatesc de lucrare la o dormeza.


capsatorul de lemn se poate inlocui cu, cuie mici de cativa cm lungime, in sine capsatorul ce l-am utilizat eu este in jur de 30-35 lei, dar eu l-am gasit in piata de vechituri cu 10 lei (domnul ce il vindea credea ca era stricat deoarece nu ii mai mergeau capsele din cauza uneia rupte in interior)
Skip ads

  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
frumos tutorial. Am intrat de curiozitate ºi am fost plãcut impresionat.
  • opel4evar

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Dar ce ai facut in pat de lai rupt?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
e, si tu acuma...
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Nu era patul lui...era al EI ! Smile
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
defapt gresiti toti, patul era al parintilor, si in fiecare dimineata la echipare se puneau fix pe acel colt, care a cedat dupa o lunga utilizare, problema este ca, patul meu este asemanator lor si deja a inceput sa se cracaneze un picior, trebuie sa schimb si eu pozitiile din cand in cand
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cwl mai simplu si mai eficient e sa tai toate picioarele!
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cate operatiuni nu sunt pe langa casa omului... hai sa facem DIY la fiecare, pe CO.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Surprised asa ceva...
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=111886 aceasta a fost o bucata din topic, pana cand a fost mutata, daca doriti o sectiune de tutoriale non-auto sau in vecinatatea domeniului auto lasati 2-3 cuvinte pentru ca mr opel sa poata lua o decizie
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR