Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
in regie proprie primesti 60%(restul reprezinta tva si impozit) din devizul cu care este de acord euroins.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corsablue, la CASCO apare cotatie malus si daca asiguratorul se indreapta in regres impotriva vinovatului/asiguratorului vinovatului?
Intreb, ca chiar nu stiu
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Inca o chestie. Cum devizul de la CASCO va fi mai mare decat cel de la RCA, vinovatul(cel cu dacia) va suporta din buzunar diferenta. Ar fi pacat sa mai dea 1000lei saracul.
  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
jE a scris:corsablue, la CASCO apare cotatie malus si daca asiguratorul se indreapta in regres impotriva vinovatului/asiguratorului vinovatului?
Intreb, ca chiar nu stiu



Asta m-ar interesa si pe mine pentru ca nu-mi convine dupa ce ca pierd timp si bani cum pe drumuri sa mai creasca si CASCO anul viitor.

P.S.Da, am fransiza la casco.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
B295CRS a scris:Multumesc de info, astept si raspunsul lui kosfunny, daca are timp sa ma indrume pe unde sa umblu si cum sa fac sa fie bine!
P.S. Poti vorbi cu "tu" -> " am doar 18 ani .... "


Imi pare rau pentru ghinionul tau, si in ce priveste tamponare si in ce priveste asiguratorul !

In ce priveste folosirea politei Casco eu nu as recomanda-o decat daca:
1. Ai mai avut deja deschis vreun dosar (oricum vei primi mallus si sigur vei schimba asiguratorul)
2. Polita Casco este la inceput si fara fransiza . In cazul asta este posibil ca asiguratorul tau sa aiba timp sa recupereze banii de la Euroins si astfel nu va mai fi luat in calcul dosarul de dauna la reinnoirea politei . Ne e o regula dar aprope toti asiguratorii procedeaza asa.

Cum l-am sfatuit si pe colegul Bogdan cand a avut dosar la Carpatica te sfatuiesc si pe tine ca in cazul in care iti permiti sa bagi masina in serviceul tau preferat , sa platesti reparatia si sa ceri banii de la Euroins. La cea mai mica intarziere, reclamatie la CSA. Vei primi banii daca dosarul este in regula !
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
kosfunny ai un PM.

Multumesc.
  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
merci de raspunsuri.
Cam ce ar trebui sa contina dosarul acela?! Chitanta de la service si mai ce ?!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Deviz de reparatie chitanta ca ai platit si fa copie la ele in caz de ti se strica cevva sa ai garantie la lucrare.
ah si un cont in banca unde sa iti vireze banii si atepti 2 3 4 saptamani Smile daca ai noroc si nu prinzi sarbatori intre!
Skip ads

  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Bogdan@@@ a scris:am promis ca revin cu detalii despre cum si ce am facut cu masina pentru a ajuta pe cei care vor avea nevoie de infomatii.
Am reparat masina pe banii mei. acum 3 zile am luat-o din service. astazi am facut un dosar pe care l-am dus la firma asiguratoare si am solicitat returnarea banilor.
Dosarul contine urmatoarele
1.Factura;
2.Chitanta;
3.Deviz service
4.Constatare+reconstatare daune
5.cerere tipizata
6.factura tractare(masina nu a fost deplasabila in urma accientului)
Am inteles ca raspunsul trebuie sa il primesc in 10-15 zile lucratoare.
o sa postez daca si cum am rezolvat cu recuperarea banilor.
Salutare.


Am vazut aici cam ce trebuie, toate astea se elibereaza de la service?!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
B295CRS a scris:merci de raspunsuri.
Cam ce ar trebui sa contina dosarul acela?! Chitanta de la service si mai ce ?!


Pot fi mai multe lucruri, de la caz la caz .

Suna-ma dupa 18 la 0752.632.862 , simplu de retinut 075 AM DAUNA
  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Va salut, mi-am gasit masina lovita in parcare, un opel astra g, am reusit sa il gasesc pe cel care mi-a lovit`o, abia dupa 4 zile. Acum o sa mergem la asigurarea lui sa imi faca acea constatare. Cum s-a petrecut accidentul: cand a parcat cu botul masinii lui, mi-a lovit puternic botun masinii mele. Spoilerul fata, a sarit un pic din laterale, insa nu a cazut de tot si si-a revenit, nu este indoit, este doar ciobit. Insa in spatele lui, bara aceea ce protectie este indoita destul de tare, spre radiatorul de aer conditionat. Ce ma sfatuiti sa fac cand ajung la asiguratorul lui? Eu vreau neaparat reparatia sa fie efectuata la service Opel, oficial/reprezentanta. Vreau sa imi schimbe de tot bara fata, care este lovita/ciobita. Problema o reprezinta insa radiatorul de aer conditionat, pe care l-am schimbat cu putin timp in urma, pentru ca era spart. Acum el fiind presat de acea bara, cu toate ca are ventilatorul acela in fata, nu imi va ceda? Am cum sa ii oblig pe cei de la asigurare sa il schimbe si pe acela? Dupa ce service`ul imi face reparatia, si nu imi schimba si radiatorul de aer conditionat, mi se defecteaza acel radiator, am cum sa ii trag la raspundere? Sa demonstrez ca datorita accidentului s-a stricat? Va multumesc.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cum ti-am raspuns si pe MP conteaza mult asiguratorul . Daca e vorba de Carpatica , Euroins sau Astra nici sa nu te gandesti ca o sa iti faca decontare directa la reprezentanta mai ales ca e fabricatie 2000. Cel mai bine ar fi sa iti platesti tu reparatia undeva unde sa se faca reparatia la un standard ridicat de calitate si sa recuperezi ulterior de la asigurator. Am avut recent un caz cu un coleg pagubit pe Carpatica si in vreo doua sapt a recuperat banii integral . Posturile lui sunt tot pe acest topic !

PS Ar fi bune si niste poze sa vedem cam ce ar trebui facut cu adevarat la masina !
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fi atent cand se face constatarea sa scrie tot ce e stricat. Dupa reparatie, cand semnezu devizul de lucrari, semnezi si o foaie ca incetezi orice pretentie. Asa ca dupa, nu mai ai ce face. Daca sunt afectate structurile de rezistenta ( prinderi ) piesele se schimba ( siguranta circulatiei ). Daca radiatorul are semne de lovitura de la incident, se repara sau schimba. Nu cred ca merita chinul sa repari la reprezentanta, la o adica esti la mana lor, pot sa zica ce ar fi mai bine sa ne dai in judecata sa uti repari masina , mai simplu e sa mergi la service ul care ti l recomanda asiguratorul - eu asa am facut si am scapat cu 4 drumuri - unul la asigurator si unul la servuce sa las comanda de piese, apoi sa las masina, apoi sa iau masina.

In plus, daca tu ai parcat in loc nepermis, ai sanse sa iei culpa comuna, si atunci intra si rca ul tau la bataie. De asta zic , zi mersi ca iti repari masina si gata.

Plus ca dupa 4 zile e cam tarziu. Nu prea da bine la asigurari. In cazul tau era de preferat sa fi mers la politie in.24 de ore.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrem sa ajutam sa incercam totusi sa nu dezinformam. Hartia in care se stipuleaza renuntarea la alte pretentii se numeste cerere de despagubire si nu te obliga nimeni sa o semnezi in alb.
Referitor la culpa comuna pe amiabil in protocolul semnat de asiguratori se stipuleaza cazul in care se da culpa comuna.

Cazul 4.2 se aplica atunci cand A este in stationare neregulamentara sau oprit neregulamentar in statie , si anume :
a.) In zonele urbane , daca se dovedeste ca nu este:
-intr-un amplasament prevazut in acest scop
-de-a lungul trotuarului
-parte pe drum , parte pe trotuar , longitudinal

In concluzie , chiar daca esti parcat sub semnul de interzis, daca esti paralel cu trotuarul sau de-a lungul acestuia , jumatate pe el , jumatate pe carosabil NU SE DA CULPA COMUNA.

Daca intr-un sir de masini parcate REGULAMENTAR de-a lungul trotuarului tu ai masina parcata IN SPIC si parte din aceasta iese in afara sirului ocupand o parte de banda de circulatie PRIMESTI CULPA COMUNA daca esti lovit de cineva care circula pe banda respectiva .
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
kosfunny ma poti ghida sau sa imi zici aproximativ cat ma costa CASCO sau un site sau ceva calculator aprximativ de casco la un anumit model de masina indiferent de marca model si tipul caroseriei ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vectra sri, ce vrei tu nu exista...
Spre diferenta de RCA, unde se ia in calcul, din partea masinii, cam numai cilindreea, la CASCO se ia in calcul valoarea masinii. Adica pretul de nou al masinii (cf catalog) cu dotari, minus uzura, rezulta valoare asigurata. Rata de CASCO e un procent din valoarea in cauza. La care se mai aplica reduceri daca esti client fidel, daca achiti totul in avans, etc.
Deci un calculator aproximativ de casco pentru un model indiferent de model (contradictie in termeni), marca si tipul caroserie nu se ezista...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
intrebam deoarece eu am astra bertone cabriolet si cu siguranta e mai scump si ma gandesc ca va trebui sa ma duc la o firma sa imi faca un calcul aproximativ ma gandeam ca poate exista ceva calculator gen timbrul de mediu sa imi fac o idee cam cat ma costa sa imi fac un casco in caz de accident fara furt si alte chestii in plus Razz ... oricum ms de informatii
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cel mai simplu, te duci in Iulius sau in Polus, sunt niste brokeri de asigurari, ii pui sa iti faca niste simulari...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
asa voi face ms de ajutor
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vectra sri a scris:kosfunny ma poti ghida sau sa imi zici aproximativ cat ma costa CASCO sau un site sau ceva calculator aprximativ de casco la un anumit model de masina indiferent de marca model si tipul caroseriei ?


D-mi te rog datele tale si ale masinii pe privat !
Pentru Casco nu sunt relevante calculatoarele online .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR