Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • sorin.palagheanu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut, am o astra g 2002 benzina 16 16v si imi consuma benzina la greu. Am facut testul cu rezervorul gol si am mers cu 8 litri de benzina 58km. Tin sa mentionez faptul ca masina functioneaza impecabil si nu scoate fum. Nu am observat absolut nici o simptoma care sa imi dea de banuit. Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat daca a-ti patit si voi asa ceva. Multumesc anticipat
Skip ads

  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. Ai vreun bec aprins la bord ? Eu banuiesc ca e sonda lambda, au patit-o multi prieteni care au aceeasi motorizare ca a ta. Cere o sonda de la un cunoscut si fa-i o proba.
  • reguts

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
am avut si eu in bord sonda lambda , dar nu`mi consuma in halul ala ... sa zic ca undeva la 100km cu vreo 2-3 L in plus Smile maxim ... e de la altceva cu siguranta
  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Se poate duce lejer la 11-12 l % cu o sonda defecta. Nu ar strica sa incerce, nu il costa nimic. Doar 10 min. de munca.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Testul de consum se face extern cu plin-plin.
  • sorin.palagheanu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Nu am nimik aprins la bord, poate fi de la bujii sau de la clapeta de acceleratie?
  • olteanu1978

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Daca era de la bujii, se aprindea martorul in bord. De la clapeta, daca e necuratata nu se aprinde nimic. Dar nu merge in parametri optimi.
  • gioconnors

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua !e primul meu post... bine v am gasit ! care sonda lambda influenteaza mai tare consumul ? prima sau a doua ? mi a dat un prieten o sonda(prima) de peugeot cu dauna totala la 30000 de km , cu acelasi motor ca al meu 1.4 16 v . este compatibila sonda cu cea de pe masina mea?la mufa nu este !as dori sa o schimb ca masina are deja 200 000 de km in bord si nici o sonda nu a fost schimbata .masina consuma ca un elicopter rusesc 14-15 in oras,adevarat ca la ore de varf trafic maxim !este vreo diferenta constructiva intre prima si a doua sonda ?de ce intreb ... am eroare de a doua sonda si ma gandeam... daca nu o schimb macar pe prima cu cea de peugeot !
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cauta si tu pe google ce valori trebuie sa dea cele doua tipuri de sonde, eventual verifica si compatibilitatea codurilor, iar in functie de asta poti stabili daca se potriveste sau nu.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu zic ca nu se potriveste sonda de peugeot..
prima sonda influenteaza consumul.. a doua monitorizeaza catalizatorul
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca mecanic e la fel pune fara rezerve.
Referitor la consum, daca un Matiz de 0,8l si 700kg papa 8l tu cu 1,6l si trecut bine de o tona cat ai vrea ?
  • gioconnors

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns !
pot sa o inlocuiesc doar pe prima cu cea de peugeot(care este tot prima ) sau chiar si pe a doua ? de ce intreb ... deoarece am eroare de sonda a doua .am facut testul cu pedalele care l am citit aici si imi da eroare pt a doua sonda . intreb de 2 ori cu riscul de a va irita dar cu siguranta de a nu gresi .oricum daca nu se potriveste in locul celei de a doaua am sa o schimb oricum pe prima caci masina deja a sarit de 200000 de km .
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe sonda 1 sau 2 exista 2 tipuri de erori, incalzire sau raspuns.
Sonda 1 poate da peste cap pe 2.
  • gioconnors

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
deci pot sa am eroare de sonda a doua cu toate ca e defecta prima ? dar pana la urma a doua sonda o pot inlocui cu cea de cea de peugeot care este prima ?constructiv sunt diferente intr prima si a doua sonda ? sau ele dau valori doar legate de pozitia lor !is diferite dpvd constructiv prima de a doua ?la un magazin de piese auto mi a zis ca nu este nici o diferenta constructiva intre prima si a doaua , ceea ce ma indoiesc
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
constructiv sunt diferente poate in lungimea cablului.. in rest n-ar trebui sa fie
  • gioconnors

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
merci de raspuns ! vad ca avem acelasi tip de motor . poti sa mi spui ce consum ai in oras ?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu e concludent ce consum am eu in oras.. n-am facut niciodata.. dar e mare oricum (in jur de 9-10) In afara ia in jur de 6
oricum corsa are caroserie mai usoara deci si consum mai mic.. si depinde si de stilul de condus...
Consumul se face plin la plin....
  • gioconnors

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nu stai rau !nu stiu cat are astra dar corsa are 1055 kg . majoritatea timpului conduc cand e cel mai mare trafic ; in intervalul 8-16 prin oras si am ajuns si la consum de 14 15 litri la suta ceea ce mi se pare cam mult !o sa umblu si la stilul de condus !singura eroare e 0136 .evacuarea e noua deci nici o sansa sa scape pe undeva !ma gandeam sa bag sonda asta de peugeot in locul celei de a doua sa vad ce se intampla !
  • alex_sre

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea,am si eu o problema cu corsa c 2002 1,2 benzina ,consum mare de benzina si bubuituri in toba de esapament, numai dupa ce am procurato mi sa aprins beculetul galben(robinetul), am vazut pe aici ca mai multi au probleme si am incercat sa rezolv singur. Am curatat EGR , debitmetru,sonda lambda 2 dar nimic. Dupa metoda cu frina si acceleratorul am urmatoarele erori 0141 0141 0340 1405 0130. Distributia am puso la punct cu trusa KM, era putin deviata. Va rog sa ma ajutati.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alex
_____________________
P0141
O2 Sensor Heater Circuit Malfunction (Bank 1, Sensor 2)
A code P0141 may mean that one or more of the following has happened: open or short to ground in the wiring harness O2 heater circuit wiring high resistance O2 heater element resistance is high Internal short or open in the heater element Note: Typically a failed catalytic converter does not cause this code. You're more likely to see a P0420 code for a failed converter.

_____________________
P0340
Camshaft Position Sensor Circuit Malfunction
This indicates that a problem was detected in the camshaft position sensor circuit. Since it says circuit, that means the problem could lie in any part of the circuit - the sensor itself, the wiring, or the PCM. Don't just replace the CPS (camshaft position sensor) and think that will definitely fix it. Symptoms

____________________

Si tot asa. Continua tu sa cauti restul codurilor
Hai, sa ai spor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR