Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Masina este un Opel Vectra B2 2001 cu motorizare Z16XE. Numar de kilometri in momentul inlocuirii kit-ului de distributie 191000.



Kit de inlocuit:
-rola mica de ghidaj INA -72lei
-rola mare de ghidaj INA -78lei
-rola intinzator INA -118lei
-pompa apa AIRTEX -115lei
-curea distributie CONTITECH -100lei

Aveti mai jos schema de dispunere a kit-ului de distributie:



Este bine sa aveti acest dispozitiv de blocare role ca sa scutiti timp. Noi nu l-am avut.



In speranta ca o sa va fie de folos si daca s-a omis ceva adaugati dumneavoastra.

Multumesc StefanTolos.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cu placere, ksper.

La un moment dat in filmare, spun ca trebuie sa blocam volanta, dar eu in cap aveam fulie. Very Happy

Sincer, se poate si asa, dar mai bine sa ai trusa KM si recomand ca acest tutorial sa fie luat sau asimilat cu ce facem noi, nu ce trebuie sa faceti si voi.

Toate cele bune.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca intervin, dar tot zici ca nu a mai fost desfacut niciodata, asta inseamna ca in 191.xxx km nu s-a schimbat distributia niciodata? Per total foarte bun tutorialul! Stima Respect!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Lovrin , intr-adevar asa am specificata deoarece masina este achizitionata la 82000km si este a fratelui meu. Masina nu a avut carte service(sau cel putin asa a vandut-o omul) si am aratat in video ca pasta si suruburile erau intacte. Pasta de blocare cel putin ne-a facut mare probleme mai ales la rola intinzatoare. Sunt mai mult ca sigur ca nu a fost umblat la distributie deoarece piesele(curea-rola ghidaj mica-rola ghidaj mare-rola intinzator) au marcaj GM-Germany si pe rola intinzatoare scrie Opel.
Skip ads

  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai tu ai zis in video ca masina are 191.xxx, nu 82.xxx! De aceea m-am mirat! Oricum si tata pe y17dt a mers cu o dostributie aproximativ 150.000 de km si inca nu prezenta urme de uzura dupa spusele celui de la service (nestiinde de cand nu a fost schimbata)! Eu la z14xe nu cred ca am curajul asta!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Masina, a fost cumparata de fratele meu cand avea 82000km si acum are 191000km(putin peste). Sper ca m-am facut acum inteles.
  • adirobert34

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Mare atentie cand desfaceti surubul de la rola intinzatoare,daca este stricat hexagonul interior,nu bateti prea tare in el mai bine incercati sa-l apucati cu un cleste sau sa- l incalziti cu lampa ,se poate sparge pompa de ulei,deci grija unii au patito Crying or Very sad Ar fi bine sa puneti alt surub la remontare ceva cu hexagon exterior sau alt fel care poate fi scos mai usor ca cel din set.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu ieri distributia(curea Conti si role Ina), pompa apa(Hepu) si simeringurile axe came si vibrochen(Victor Reinz). Las aici codurile pieselor in caz ca are cineva nevoie si preturile aferente.

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR