Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Cristi a fost dat afara din casa de un proprietar pus pe "smecherii".
L-am gasit in strada, cu sacii de haine aruncati pe trotuar. L-am ajutat , am reusit impreuna sa ii mutam lucrurile intr-un loc sigur. Ii dorim mult noroc mai departe, e un baiat de nota 10! www.taxigratis.ro



Skip ads

  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Felicitari !
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se aude ceva cu contul?
Sa simtim si noi ca participam alaturi de tine in tot ce intreprinzi....
Sincer chiar imi doresc ca macar asa sa pot ajuta si eu. Sunt enorm de multi oameni chinuiti care in multe cauze merita o mana.
Felicitari si tot respectul pentru implicare.
  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daca doriti sa va implicati financiar, puteti gasi toate datele aici : http://taxigratis.ro/vreau-sa-ma-implic.html

Multumesc.
Skip ads

  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am adus mici modificari site-ului : site-ul era construit in html , l-am reconstruit in .php (simplu, cu sectiuni separate pt header,sidebar,footer) si alte modificari in materie de design.

Orice sugestie este binevenita. Multumesc.

TAXIGRATIS.RO
  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Manifest TAXI GRATIS : Fapte, nu vorbe!

Împreunã cu Leon Adama ,am pictat (momentan în sectorul 6 , urmeazã ºi celelalte sectoare) imaginea primarului Rares Manescu pe asfalt, peste .. gropi!

Asocierea imaginii dânsului cu gropile din Bucureºti reprezintã un precedent, prin aceastã acþiune sperând sã-i aducem în atenþia publicului pe cei responsabili de întreþinerea infrastructurii rutiere, dacã dânºii prin propria lor iniþiativã nu iºi îndeplinesc promisiunile.

Plãtim taxe, impozite, accize. Vrem fapte, nu promisiuni!

Dorim sã atenþionãm într-un mod vizibil situaþia gravã existentã în acest oraº din acest punct de vedere. Cei mai defavorizaþi sunt bãtrânii, persoanele nevãzãtoare, bicicliºtii ºi in fond, noi toþi. Ne-am sãturat sã ne punem în pericol vieþile, atât ale noastre cât mai ales a celor din jur, cãlcând în gropi, ocolind crãpãturi imense, încãlecand borduri peste care nu putem trece.

Aratã cã îþi pasã! Promoveazã ºi tu articolul mai departe! Prin unitate, construim o capitalã aºa cum ne dorim! (Adresa gropilor: sub Podul Grant, Bvd. Iuliu Maniu 160, Aleea Istru 2)

POSTAREA originala de pe FACEBOOK : https://www.facebook.com/Taxi.Gratis.ro
























  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut!

Am realizat zilele trecute un video interviu pentru The Right One. Am discutat despre proiectul Taxi Gratis, motivele care stau la baza infiintarii proiectului si despre noua campanie (cea prezentata mai sus), "Fapte, NU Vorbe".


  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Ai un blog, un site personal sau poþi promova prin altã modalitate proiectul TAXI GRATIS? Îþi punem la dispoziþie materialele grafice,respectiv orice alt tip de informaþie îþi este necesarã.

Scrie-ne pe office@taxigratis.ro. Prin unitate,schimbãm lucrurile în bine! Multumim !
Skip ads

  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Cu sprijinul celor de la Kanal D, am creat un material video despre proiectul nostru, el fiind difuzat la Stirile Zilei.


  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Facem fapte bune de dimineaþã! #taxigratis #spitalulmonza www.taxigratis.ro



  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pe 23 Decembrie, circulând prin sectorul 3 cu maºina, l-am observat pe o bancã de lângã ºosea pe domnul din imagine. Þinea mâna la piept, în partea inimii, miºcându-ºi parcã în delir piciorul. Am coborât geamul, l-am întrebat daca este bine, mi-a rãspuns cã da, tocmai luase un tratament ºi urma sã îºi revinã. Neîncrezãtori în ceea ce spune, am parcat maºina în locul cel mai apropiat disponibil ºi am plecat dupa el. L-am gãsit tot pe bancã. Am aflat cã se numeºte Vasile, cã este din Iaºi ºi tocmai fusese externat din spital (Fundeni), în condiþiile în care ar fi trebuit sã fie operat la inimã (suferea de Stenoza mitrala), dar datoritã fondurilor insuficiente alocate de Minister, a fost amânatã operaþia (mai exact, Ministerul Sãnãtãþii nu alocase sumele de bani pentru astfel de operaþii ºi dânsul ar fi trebuit sã vinã cu bani de-acasã,în condiþiile în care a fost programat pentru operaþie ºi a stat în spital o perioadã). Se afla pe banca respectivã deoarece a fost prins de controlor in RATB , dat jos la prima staþie (undeva pe str. Lucreþiu Pãtrãºcanu) ºi amendat. Neavând altã variantã, a început sã meargã pe jos , pânã i s-a fãcut rãu ºi s-a aºezat pe o bancã. (avea astfel de crize de 4-5 ori pe zi ! urma un tratament cu glicerinã)
Fiind amendat, plãtind pe loc 50 ron ºi neavând îndeajuns de mulþi bani la el pentru tren sau microbuz, plãnuia sã ajungã aºa cum putea pânã la Piaþa Presei Libere, dupã care sã-ºi încerce norocul la ºoferii care merg spre provincie, în speranþa ca pe parcurs poate sã ajungã pânã la Iaºi, cu multiple autoturisme.
Trebuie sã menþionez cã toate aceste detalii mi le-a spus cu o extraordinarã demnitate ºi tãrie, de parcã ar fi reprezentat un nimic acest drum ºi problemele pe care le avea erau minore (tremura din toate incheieturile ºi de-abia putea sã se ridice de jos).
Mi-am dat seama cã nu minte exact din aceste motive. Cu toate cã avea multe probleme ºi rãmase ºi fãrã bani, era demn în continuare ºi îºi cerea scuze încontinuu pentru deranjul creat.
Consultându-ne, am hotãrât sã-l ajutãm. L-am transportat pânã la Gara de Nord, i-am cumpãrat un bilet de tren cãtre Iaºi ºi ne-am asigurat totodatã cã are ºi caþiva bani în plus pentru mâncare/apã, pânã ajunge acasã.

Am rãmas profund impresionaþi de onestitatea, tãria de caracter ºi demnitatea acestei persoane. Dacã întalniþi astfel de cazuri, nu fiþi indiferenþi! Existã oameni care mor pe stradã ºi nimeni nu le aruncã nici mãcar o privire!


  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Ai facut omului o bucurie de Craciun!La fel iti doresc si eu tie,Craciun Fericit!
Skip ads

  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru gandurile bune!

Copiii abandonati merita si ei sa simta spiritul sarbatorilor. De Craciun, le-am facut o vizita celor 7 copilasi de la casa de copii "Adapostul de zi si noapte pentru copiii strazii Casa Noastra". Am intalnit aici baietei si fetite cu varste cuprinse intre 2 si 13 ani, majoritatea abandonati de parinti pe strazile Bucurestiului, de la o varsta frageda. Cadourile pe care am reusit sa le oferim le-au inseninat ziua si chiar daca nu am fost costumati in Mos Craciun, au simtit cu siguranta, macar partial, ca au sosit sarbatorile. Am ramas profund impresionati de maturitatea si bunul simt de care au dat dovada. Traumele la care au fost supusi de mici i-au maturizat foarte mult, iar astfel de gesturi (chiar si o vizita din cand in cand) le aduce acum un strop de bucurie in suflete. Daca doriti sa ii vizitati si voi, adresa completa este: Sector 3, strada Rotunda, nr. 9, punct de reper Policlinica Titan. (pentru alte detalii, ma puteti contacta oricand la nr. de telefon 0785728749)









  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!

Iti urez sarbatori fericite si sa sper sa te intalneasca Mosul si pe tine si sa iti dea in primul rand multa sanatate pentru ca este darul cel mai de pret si tu ai dovedit de foarte multe ori ca acest dar stii sa il oferi mai departe si sa aduci macar o raza de lumina in viata celor pe care i-ai ajutat.
Din pacate anul acesta in urma unei probleme in familie am fost "nevoit" sa fac si eu niste gesturi in sensul de a ajuta niste oameni si am descoperit cat de bine te simti in urma unor astfel de actiuni cand vezi ca un gest mic din partea ta, pentru un om aflat la nevoie, conteaza mult. Neavand posibilitatea sa fac astfel de gesturi zilnic si asa cum faci tu, ma consider la un nivel inferior si raman doar cu multumirea ca la nivelul meu cineva a apreciat acele lucruri pe care le-am putut oferi. Nu vreau sa ma laud cu asta ci doar sa spun ca te inteleg mai bine ce simti si ce te tine conectat la aceasta activitate mai mult decat caritabila.

Multa sanatate!
  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru gandurile bune!

Salutare si la multi ani !

In aprilie anul acesta proiectul Taxi Gratis implineste 2 ani de existenta. Pentru cine nu a citit descrierea lui, prin intermediul proiectului ofer benevol transport gratuit in Bucuresti persoanelor cu probleme financiare si de sanatate (se incadreaza aici indeosebi oameni cu probleme locomotorii,cu handicap,nevazatori, persoane suferinde de cancer,leucemie si alte cazuri asemanatoare). Am reusit in acest interval de timp sa ajut multe persoane, am ascultat multe povesti de viata, cele mai multe dintre ele fiind dramatice. O parte din suferinta acestora este cauzata de autoritati in mod constient, neexistand un suport logistic adecvat pentru persoanele care sunt neputincioase si nu se pot descurca pe cont propriu. Transportul chiar reprezinta o problema pentru aceste persoane. Neavand rude sau prieteni la care sa apeleze, cei mai multi dintre ei fiind in varsta, le este chiar imposibil sa se deplaseze la spitale sau clinici medicale pe cont propriu. Nu au resurse financiare (unii dintre ei au pensii de cateva zeci/sute de ron) si au nevoie de sprijinul nostru. Imaginati-va persoane in carje, unii dintre ei cu membre amputate sau suferind de diferite boli foarte grave iesind din spitale, deplasandu-se pe cont propriu, traind un calvar pentru ca nu au alternativa. Incerc sa ii ajut pe cei mai nevoiasi, cu problemele cele mai grave, pentru ca si timpul meu, respectiv resursele mele financiare sunt limitate. Pentru a dezvolta mai departe initiativa si a ajuta cat mai multe persoane este nevoie de implicarea fiecaruia. Doar prin unitate putem schimba lucrurile in aceasta tara. Apelez la spiritul vostru civic si la bunavointa voastra, pentru ca impreuna putem face mult bine unor persoane cu adevarat neajutorate. Vizitand pagina de mai jos, puteti gasi cateva metode prin care puteti ajuta si voi la continuarea proiectului. Ma bucura foarte mult orice idee pe care mi-o transmiteti , aici sau pe e-mail (office@taxigratis.ro), iar daca este nevoie, putem stabili chiar si intalniri, pentru discutii. Fiecare implicare conteaza enorm! Voi posta si aici datele mele de contact.

http://www.taxigratis.ro/vreau-sa-ma-implic.php

email: office@taxigratis.ro
telefon: 0785 728 749

Va multumesc!
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O idee pe care cred ca am mai spus-o o data si care ma gandesc ca ar putea fi viabila, cred ca ar fi sa faci o fundatie in care cat mai multa lume sa directioneze 2% si am inteles ca mai este o chestie cu vreo 20% din profitul firmei care se poate redirectiona. Mergand pe exemplul SMURD-ului care functioneza si pe aceasta varianta dar cred ca mai au si alte surse pentru ca mi se pare prea mare institutia, cred ca se poate face o chestie de genul dar mai mica. Adica o "institutie" care sa aiba o finantare si care sa poata chiar avea angajati niste soferi. Acum nu imi dau seama exact cat s-ar putea strange pe cailea astea cu redirectionarea. Dar ma gandesc la faptul ca venind banii de aici se poate extinde si in acelasi timp se poate mediatiza mai mult, astfel se va creea imaginea ca merge si poate si mai multi vor redirectiona. Daca ar fi asa "roz" cum gandesc eu acest lucru s-ar rezolva doua lucruri: 1. S-ar ajuta oamenii ca si acum, insa inca niste oameni ar avea de lucru, ramanand ca tu sau altcineva doar sa coordoneze activitatea. Nu stiu cine ar putea face astfel de calcule pentru a vedea daca s-ar putea sustine astfel. Eu sper sa fie un punct de plecare si poate mai vine si altcineva cu alte idei si poate chiar va functiona.
Momentan nu gasirea celor care au nevoie mi se pare o problema ca asta prin mediatizare, s-ar gasi mai multi oameni care au nevoie de ajutor, insa daca o mediatizam mai mult si vor fi prea multi oameni cu nevoi si cred totusi ca va depasi limitele tale asa cum ai spus si cum banuiesc ca deocamdata nu vin prea multe resurse din exeteriorul proiectului.
  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul tau.

Ideea infiintarii unui ONG (asociatie,nu fundatie deoarece este prea costisitor) o am in minte de ceva timp, insa infiintarea presupune niste cheltuieli pe care nu mi le permit in momentul de fata. Este insa cea mai buna solutie pentru a dezvolta mai departe proiectul,in felul acesta pot obtine mai usor diverse colaborari. Incerc sa strang niste bani pentru a face asta, insa este dificil pentru o singura persoana implicata. Multumesc!
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna Alex,

felicitari pentru ceea ce faci, imi exprim din nou aprecierea fata de tine. De asemenea ma bucur ca ai urmat sfatul userilor de pe acest forum si ai creat un cont pentru donatii.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult de atat momentan, dar iti urez mult succes in continuare.
  • Leni

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
apropo, ai reusit sa o repari pana la urma?
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut Alex,

Am o propunere. Eu lucrez la o agentie de publicitate, care preia anunturi pentru un ziar. A venit zilele acestea la mine un domn care a lasat spre publicare urmatorul anunt:

CÃUTÃM o doamnã singurã în vârsta care nu are pe nimeni ºi ar dori sã locuiascã la þarã cu noi, în comuna Sohatu, jud. Cãlãraºi oferindu-i toate condiþiile: camerã mobilatã, baie, mâncare asiguratã absolut totul. Relaþii la telefon 0762.805.439 sau 0242/51.70.61.

gandindu-ma ca poate nu este foarte clar anuntul, l-am intrebat mai concret despre ce este vorba.

In principiu este vorba despre un ajutor reciproc dar mai mult umanitar din partea omului. Domnul are o casa la tara unde locuieste insa cand mai pleaca la oras vrea sa ramana acolo cineva de incredere pentru ca are gospodarie(animale, livada, curte). Asigura toate conditiile, ca persoana sa locuiasca acolo ca si un membru al familiei, doar vor sa se asigure ca atunci cand ei pleaca de acolo sa stie ca ramane cineva "de-al casei". Vor o persoana singura pentru ca s-au gandit la un singur loc si pentru o persoana singura ar fi si un ajutor in sensul ca in primul rand ar avea unde sa locuiasca, sa se hraneasca si nu ar mai sta singura.

Ma gandesc la faptul ca tu iei contact mai des cu cazuri sociale si poate intalnesti pe cineva care ar putea fi in aceasta situatie.

E valabil si pentru ceilalti colegi care citesc aceste randuri si poate cunosc vreun asemenea caz. Anuntul fiind public si publicat deja in ziar si pe site, nu trebuie decat sa ia legatura cu domnul.

Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR