Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • sorintuduce

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 1999 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2017

  • Mesaj Privat
ma poti ajuta cu o identificare mai exacta? sau poti sa-mi spui unde gasesc ce si cum despre zafira mea cu seria: wolotgf75y2148909? mersi
ma intereseaza si o carte de iintretinere chiar. Acolo unde vad si tipul de ulei recomandat si intervalul de km de schimbat+alte consumabile si intervalele lor. Ca sa nu mai zic de un amarat de bec daca mi se arde eu nu stiu ce sa-i zic la ala de la magazin sa-mi dea (H4/H7 sau P21 sau p21w etc)
Skip ads

  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sorintuduce a scris:Florin38, zi-mi te rog tu ce recomanzi pt motorul meu? z18xe, 1.8 benzina. 5w30 sau 10w40. GM sau Castrol?
Personal optez pt orice firma care nu manca uleiul. Insa acum, ca trebuie sa investesc vreo 1000ron in revizie, ma uit si la 20ron.
Asa ca o sa iau un 5w30 GM, vad cum merge si daca se consuma, apoi o sa trec la Castrol.
Insa pe viitor as vrea sa stiu parerea unuia care a trecut prin asa ceva, sa stiu ce se recomanda de catre fabrica pt motorul asta.


Eu am folosit si GM, si Castrol, 5w30. Pe Castrol mi-a consumat dublu decat pe GM.
Acum am bagat 5w40 Castrol EDGE, ca n-am gasit GM. Sa vedem cum se comporta.

Bafta !
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Nu sunt eu in masura sa-ti recomand un ulei anume. Eu personal as alege 5w30 dar trebuie sa tinem cont si de stilul de condus: agresiv, sportiv, batraneste.
Tu trebuie sa probezi si sa vezi ,si sa cauti sa fie un ulei original nu contrafacut. In general din toate cunostintele mele care folosesc Gm sunt multumiti si cei care nu folosesc Gm folosesc Motul.
  • sorintuduce

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 1999 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mersi tuturor de raspunsuri. Batraneste conduc.O sa vad ce iau si cum se comporta
Skip ads

  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu folosesc motull 5w40, am 6000 km fãcuți și a. Consumat 500 ml. Sunt foarte mulltumitt
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
[quote="DanX"]
sorintuduce a scris:Florin38, zi-mi te rog tu ce recomanzi pt motorul meu? z18xe, 1.8 benzina. 5w30 sau 10w40. GM sau Castrol?
Personal optez pt orice firma care nu manca uleiul. Insa acum, ca trebuie sa investesc vreo 1000ron in revizie, ma uit si la 20ron.
Asa ca o sa iau un 5w30 GM, vad cum merge si daca se consuma, apoi o sa trec la Castrol.
Insa pe viitor as vrea sa stiu parerea unuia care a trecut prin asa ceva, sa stiu ce se recomanda de catre fabrica pt motorul asta.


Eu am folosit si GM, si Castrol, 5w30. Pe Castrol mi-a consumat dublu decat pe GM.
Acum am bagat 5w40 Castrol EDGE, ca n-am gasit GM. Sa vedem cum se comporta.

Bafta ![/quote


Salut. Pânã la urmã cum s-a comportat Castrol-ul Edge 5w40? A mancat mult din el motorul? Mã intereseaza mai ales pe sosea, la drum întins.
Mulțumesc.
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am o Zafira 1.8, motor Z18XE din 2001.
Ce spuneti, e bun asta pentru o spãlare de motor?
La 60 lei 5l, macar la asta sa fie bun....


  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma m-am hotarat sa fac schimbul de ulei la Zafira. Am pus un flacon de Engine Flush e la Liqui Moly in uleiul vechi, am lasat motorul sa mearga asa 10 minute si apoi am dat uleiul afara. Am pus apoi ulei Havoline Ultra S 5W-40 (Dexos2) luat de la Carrefour (am cumparat la promotie 4+1 litri cu 90 + 25 lei) + filtru nou Mann. Totul ok, nu bec presiune aprins sau clipitor, motor silentios. Sunt multumit.
Astept sa vad in timp daca papa ceva din el.

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu unul nu cumpar ulei/piese din Supermarket... bine doar din prostie sa fi ramas fara ulei la mine, iau un 1L.
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am mai multa incredere in ei decât în cine știe ce service sau magazinas de cartier. Uleiul era de firma, sigilat, și în termen.
Prețul a fost bun, nu plãtesc în plus transport, am luat de pe eMag Liqui Moli și cred cã era contrafacut (l-am aruncat).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR