Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat


Mufa este undeva sub ventilator (pozele 2-3), se desface ridicand urechea si tragand cu putere (eu am dat bara jos ca nu aveam spatiu dar era vara). In pozele 4-5 se vede mufa desfacuta. Rulezi glaspapirul cat latimea lamelei il turtesti sa fie drept si il folosesti ca o pila dreapta. Cureti lamelele de ambele parti ale mufei.
Skip ads

  • gp6722

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 2001 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pentru alti posesori de Zafira cu motor 1.6.
La 100 km/h in treapta 5, motorul sta la 3000 si ceva de rotatii, si incepe sa fie deranjant, ca sa nu vorbesc cum e la 120 km/h. E normal? Si la voi se intimpla la fel? Incep sa cred ca cineva a schimbat pe masina mea cutia de viteza si a adaptat alta. Nu cred ca cei de la Opel au facut-o asa. Mitsubishi Colt cu motor de 1.1 se mai manifesta asa. Dar pt o masina mica, cu motor mic, folosita preponderent in oras, e normal asa. Stiti cumva un cod de cutie de viteza sa pot sa verific la mine? Numai bine.
  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
la 1.4(Z14XE) si 1.8(Z18XE) la 100 km/h in tr. 5 au fix 3000 de ture
banuiesc ca si la 1.6 e la fel
  • gp6722

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 2001 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc. Eu ma gindeam sa-mi schimb Zafira cu un una cu motor de 1.8. Inseamna ca trebuie sa iau ori 2.2, ori OPC. Nu se potriveste cutia cu 6 trepte de pe Zafira B?
Skip ads

  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si daca si la 2.2(Z22SE) e la fel ce faci atunci? Laughing
cu ce te deranjeaza daca merge mai turat? da muzica mai tare Very Happy

zafira B are cutie cu 6 trepte la benzina?
  • gp6722

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 2001 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
E prea turat. Mi se intimpla din reflex sa calc ambreiajul si sa vreau sa schimb. Sa merg la drum lung e un chin. Sau sa merg pe autostrada 1000 km, la turatie si mai mare?
Sigur si mototrul de 1.8 e asa turat?
Stiu ca pe Zafira B exista cutie 6 trepte. Nu stiu daca pe benzina sau diesel. Oricum am zis la suparare de schimbat cutie. Mai bine schimb masina decit sa fac manareli.
  • adrian_holtea

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dupa un timp o sa te inveti. Eu merg, de obicei, cu 110 km/h adica 3500 rpm (acolo are cuplu maxim) iar pe autostrada cu 4000-4500rpm adica intre 130 si150. Motorul se simte bine si nu da semne ca ar fi prea turat. Incearca si cu alt motor, la care 3000rpm inseamna 120-130km/h si tureaza-l la 4500-5000rpm sa vezi cum "guita" si te roaga sa-l lasi mai usor.
Eu asa merg cu masina si am 124000km (cumparata la 92000) si nu am nici un fel de probleme. Exceptand inevitabilul consum de ulei.
  • gp6722

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 2001 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
adrian_holtea a scris:Dupa un timp o sa te inveti....

Nu ma pot obisnui. Ori de cite ori ies inafara localitatii ma gindesc sa-mi schimb masina. Circul cu ea pe la 80-90 km/h, ca sa ma simt bine. Avantajul e ca ma pot bucura mai mult de peisaj. Nu-mi imaginez cum e sa merg ore bune cu 4500 rpm pe autostrada.
Poate cineva sa confirme ca si motirul de 1.8 e la fel?
Skip ads

  • dorinelulopelist

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa iti faci probleme asa merge toata lumea care are opel ca al tau:100 km/h cu 3000 rot/min.Masinile asa au fost calculate cu aceste motoare ecotec care se descurca cu aceste turatii mai inalte decat te-ai astepta.De ce crezi ca se aude atat de des de turbinele care "cad " la 1.9 ? Pentru ca se folosesc turatii foarte mici chiar si pentru motoare diesel iar mandrul proprietar de 1.9 iti spune:stii a mea consuma 4.8(uneori si 4.5) la drum intins dar dupa max 3500 km se duce turbina ...
De exemplu am avut un Wartburg 353 fabricatie 1965, motor in 2 timpi,capacitate cilindrica 998 cm, viteza constructiva 145km/h, 4 viteze, ungere prin amestec , greutatea nu o mai stiu dar oricum era construita pe sasiu nu pe punti si era clar mai grea decat un logan sa zic si mergeam fara probleme cu 90-100km/h in treapta a 4-a
  • nmbcatega

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut, sunt proaspat posesor de Opel Zafira A motor Z16XE, recent l-am inmatriculat, si acum incepe lungul drum a-l micilor rectificari de stare functionala, ce sa-i faci ....asa este o masina SH, becuri arse, magareli pe la martori, schimb distributie, ulei, filtre etc.!
Discutam cu cineva pe tema schimbari antigelului urgent!
Masina are un antigel verde(asa pare) si mi-i s-a spus sa trec urgent pe antigel roz!
Acum ma pun sa-l schimb.... asta este.
- Cati litri intra intr-un motor Z16XE?


P.S. Am trecut de VW la Opel !
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos ,si multi km fara evenimente , la motorul 1.6 lichid de racire 5,9 litrii la motorul 1.6 16 v iti trebuie 6,7 litrii
  • nmbcatega

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos! Laughing
Skip ads

  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nmbcatega a scris:P.S. Am trecut de VW la Opel !


blasfemie Very Happy
cum e trecerea?(depinde si de la ce VW ai trecut la zafira)
  • nmbcatega

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
VW Polo , am trecut de la tricicleta direct pe autobuz!
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si cum e ? Very Happy . Asa e ca stai mai lejer si e mai bun opelul decat VW ?Very Happy Nu e acelasi lucru dar te simti altfel ,are ceva aparte , sa ai grija de ea ca vad ca e euro 4 ,a mea e euro 2 si e deja bulgaroaica Smile) de azi
  • nmbcatega

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ce sa zic sunt doua masini total fiferite si fiecare bune in felul lor!
Cat despre Zafira, am deja facuti cu ea cam vre-o 2000 de km si vad ca a dispatur o gradatie si jumatate de pe joja de ulei, cred ca p GPL papa mai mult ulei, asta este si parerea unor amici de a-i mei care au mai avut experienta cu motoare pe Gpl!
Adica am luat masina si avea trei gradatii peste minim, si acum mai are doar una si jumatate, cred ca s-a dus vre-o 350-400g de ulei!
In rest motorul este unul dintre cele mai silentioase vazut de mine, cateodata chiar ma sperie cat de silentios este, stau in masina si ma uit la bord sa vad daca s-a oprit sau merge!
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
de papat papa ca asa am inteles ca trebuie Very Happy dar daca pui gm e 70-80 lei bidonul de 5 litri si nu se simte , mai bine mai pun ulei decat sa am probleme Smile) eu in 6000 km am pus 500 ml de ulei si nu mi se pare mult ,si motoul are 258K cu toate ca sunt sigur ca are 100k peste
  • nmbcatega

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Unde gasesti bidon de ulei de 5l cu 90 de lei GM original?
Vreau si eu...!De care este 5 w30?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
in bucuresti atat costa ,intre 70-90 ron bidonul de 5 l ,10W 40 la orice magazin de pise auto import (ex; magazinul de pe calea giulesti la piata sau magazinul de pe str turda pana in intersectie cu ion mihalache ),eu asta il folosesc pt ca masina mea are 250k km ,si inca nu sunt sigur cu toate ca banuiesc ca are 350k Very Happy
si apropo uleiul GM e original si nu e contrafacut pt ca e mult prea ieftin ,de restul uleiurilor stiu sigur cum se fac Very Happy se importa bidoanele noi de afara castrol motul elf si altele ( china) si aici pun ulei Bunica Smile) in el
  • nmbcatega

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
mercy pt raspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR