Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Maneta de cc de la astra g merge si pe corsa c?- practic maneta de semnalizare e identica?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu nici vorba, manetele sunt identice doar la exterior. cea de corsa are o mufa mica cu 4 pini cea de astra G are o mufa mare cu mai multi pini. si functionarea lor este cat se poate de diferita.
  • cibo

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De ce nu postati exact pentru toata lumea cum anume se face, sau care sunt costurile sa il faceti voi (daca nu se poate divulga secretul), bineinteles cu mentiunea clara ca nu merge pe anumite modele? Ma intereseaza si pe mine (z13dt) si cu siguranta sunt mai multi in situatia mea. Multumesc!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe corsa C z13 dt merge, s-a mai mentionat. Pretul il ai pe PM.
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salut!
pentru cine vrea sa-si faca singur maneta,care ar fi valoarea rezistoarelor si ordinea , schema, etc?
corsa d 2007 1,2 benzina bcm 13142240, fir intre mufe pus de mine ,contact ambreiaj din fabrica si verificat bec bord cu opcom
  • donferi

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Combo 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe Opel Combo Z16SE se poate si cat ar costa?
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu modul sau tempomat pt Corsa C Z12XE, va rog mult de tot?!
  • yodanutz01

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salutare. pe o Corsa C, an 2002, motor 1.0 merge pus CC ?
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pe o Corsa C Z14XE cutie automata AF13, se poate monta cruise control pe ECU original? In catalogul din 2002 cruise control apare doar pe motorul 1.8i si modelul SRi.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Raspund tot eu, se poate, activat cu opcom in ecu motor si bcm. Alta intrebare: mufa din maneta, cum ati conectat al 4-lea fir? Nu stiu ce fel de conector mama sa cumpar/caut.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Gata montajul si la masina mea. Cel mai frumos a fost ca n-am nevoie de intrerupator la ambreiaj. Din pacate masina nu a fost cablata cu al patrulea conductor din maneta la bcm. Drept pentru care l-am tras eu, cam in vreo 4 ore. Pe scurt, trebuie demontat: cochilie bord ceasuri, maneta veche de semnalizare, maneta de stergatoare, capacele de la axul volanului, plasticele de sub volan, spre plasa de bord si mai exista un capac deasupra pedalelor. La motor se scot: cheder din partea de sus, stergatoarele date jos, se scoate protectia de plastic ce acopera motorul stergatoarelor, motor ansamblu stergatoare, se muta din locasul lui rezervorul de apa spalator parbriz. Apoi se scot cele 7 suruburi care acopera bcm, chiar sub parbriz. odata scos capacul, cu rabdare, se scot toate mufele mari si bcm-ul, care se pune undeva intr-un loc ferit, cel mai bine in portbagaj. ansamblul suport pentru mufe si relee e din 2 bucati, prinse impreuna de carcasa in 4 clipsari, se misca de ele si se ridica platoul. Cu grija se scot mufele, atentie ca au tot felul de blocaje, clipsuri care trebuie scoase cu mare grija. la final, ar trebui ca mufa neagra de la bcm dinspre portbagaj sa fie accesibila in spate. se scoate un clips alb din lateral, mic apoi o bucata maricica alba care blocheaza toti pinii sa nu iasa. mare grija aici sa nu fortati firele ca altfel ies si vezi bucurie. Am folosit conductor de 0.5 mm patrati. Pentru mufare cel mai bine este sa folositi pini de la mufa de alimentare a floppy discurilor. se potrivesc perfect, si la bcm si la maneta. doar ca va trebui sa cositoriti capetele (nu atingeti pinul, se taie din firul existent) si apoi ori le acoperiti cu varnis (protectie termocontractibila), eu am dat cu banda izolatoare si apoi am avut o protectie din fibra de sticla care am folosit-o pe tot traseul. odata mufat in bcm, se poate continua traseul catre bord, folositi cu incredere clipsuri. odata ajunsi la volan, se alege un traseu cat mai apropiat de cel original. La mufa manetei, se taie clipsul existent, se desface mufa, are un capac in lateral care da un acces mai usor la pini, se introduce acelasi model de pin, iarasi cositorire si protectie. La final un clips si apoi se monteaza la loc tot.
Eu am patit-o urat cand sa montez capacul la bcm. e un surub cu o pozitie cam incomoda, mi-a scapat surubul sub carcasa bcm, greu l-am scos. de aceea, va sfatui sa folositi chei/surubelnite magnetice. Cu tot cu recuperari de suruburi, mi-a luat cam 4 ore toata operatiunea.
Apoi cu opcom se activeaza cruise in ecu motor si bcm, se seteaza ceasuri si codul la cass si gata de drum. Inca ceva, sa nu puneti contactul cu bcm si mufe scoase. eu am mai miscat de volan dar numai cu cheia in pozitie intermediara. Din pacate n-am avut timp de poze si nici iluminarea n-a fost grozava.
  • marius11

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
la 1.3 cdti cum stiu daca e precablata pentru tempomat ? mufa care intra in maneta trebuie sa aiba 4 fire?!...am verificat cu op-com , are clutch switch
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nimic mai simplu, da jos maneta de semnalizare, uita-te la mufa de pe masina cate fire pleaca (daca sunt 3, iti lipseste unul). Poti sa te uiti si in mufa de pe masina cati pini ai. Daca ai 3, trebuie sa mai tragi unul. O surubelnita cu torx si in 5 minute maxim ai aflat.
  • marius11

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de info,acum e simplu trebuie sa vad cate fire intra in mufa..daca sunt 4, imi trebuie decat maneta cu CC si activare.Martorul din bord care indica, ca tempomatul functioneaza se va aprinde?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu exista bec de tempomat in bord la corsa C.
  • marius11

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=9jfGMqZABY4

poate nu au cele car nu vin echipate din fabrica cu tempomat
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La manualul meu de utilizare nu am gasit acel indicator. Nici pe bord vazut din spate/fata nu am gasit acel bec. Probabil ai dreptate dar cine stie ...
  • marius11

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:Nimic mai simplu, da jos maneta de semnalizare, uita-te la mufa de pe masina cate fire pleaca (daca sunt 3, iti lipseste unul). Poti sa te uiti si in mufa de pe masina cati pini ai. Daca ai 3, trebuie sa mai tragi unul. O surubelnita cu torx si in 5 minute maxim ai aflat.


azi m-am uitat si am decat 3 fire, ciudat desi e 1.3 cdti si are swich la pedala
Imi poti spune de unde trebuie sa trag al 4-lea fir?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
De la mufa manetei la body control module pinul 2, la motor, in partea stanga a masinii, chiar sub parbriz in colt, sub un capac negru mare de plastic.
  • marius11

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Completare cu informatii la postul lui liviu2004 din 26 Aug, 2012 12:10 am
1.localizare BCM(Body Control Module)


2. demontare capac BCM Box Cover
3. scoatere BCM removeBCM
4.acces la mufa mama a BCM (cea dinspre portbagaj) connector
5.cablare pin2 BCM la mufa tempomatului pin4 retrofit tempomat corsa c
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR