Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tot la consum m-am gandit si eu cand am montat aceste becuri cu led dar se pare ca nu exista, momentan, alta rezolvare decat cu rezistente. Eu sunt multumit de faptul ca led-urile au o lumina mai puternica decat un bec normal.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut, a reusit cineva sa modifice releul sau rãmânem tot la rezistente?
  • georgemmx

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare la toti colegii de pe forum! am dat intamplator de acest topic, dupa ce mi-am pus si eu pe pe Astra G a mea, leduri P21Y, cumparate de pe binecunoscute site-uri. M-am lovit de problema ca frecventa de semnalizare era alta decat la becurile obisnuite. M-am gandit ca o sa rezolv cu rezistente pe fiecare bec in parte, dar nu a mers. Am studiat un pic releul de semnalizare care este dublu in cazul meu (galben la culoare) si am ajuns la concluzia ca se poate '' pacali'' cu 2 rezistente de 4.7 ohmi/25 w puse in paralel pe comanda pentru becuri din releu. Am procedat asa , si de vreo 5 mii de km merg perfect; ideea este ca aceste rezistente trebuie puse pe radiator-degaja caldura foarte mare ; au si ele radiator dar nu face fata. Realizarea practica consta in montarea pe radiator a celor 2 rezistente cu 2 terminale legate la minus (masa caroseriei), iar celelalte 2 terminale legate la punctele 8 si 3 din releu conform schemei din fig. nr 2(se va folosi tub termocontractabil si fire sanatoase mai grosute. Atentie la ledurile de pe fata ca au o inclinatie speciala a pinilor de montaj (si trebuiesc mufele din soclul becului inversate-au polaritate diferita), la cele de pe spate sunt obisnuite; si cam asta este tot. Suplimentar am montat si becuri pentru pozitie si stop/frana-dar se anuleaza pilotul automat deci mai bine le lasati pe cele originale; la luminile de marsariere se pot pune leduri albe-sunt mai luminoase, de asemenea la ceata se poate pune led(bec cu led-se intelege). Pentru cine are neclaritati il pot ajuta cu sfaturi practice. O zi buna tuturor si sper sa va descurcati.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR