Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.Maneta pt pilot automat are vreo rezistenta inauntru?eu vreau sa folosesc in loc de maneta 2 butoane normal/deschis pt functia I si R,iar un buton normal/deschis pt functia O, ....si la mufa de la switchi-ul de la pedala de ambreaj sa leg firele intre ele,acesta find un contact normal inchis. Oare o sa functioneze asa?
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Maneta are niste contacte care pot fi facute separat. Gasesti pe forum detalii. Legat de switch-ul de ambreiaj cred ca acolo este invers. Parerea mea este ca firele nu ar trebui sa fie legate pentru ca ar inchide bucla si astfel nu ai putea sa activezi functia. Practic iti da semnal ca ai pedala apasata. Daca gresesc rog colegi sa ma corecteze
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Din cate vad in schema la ambreaj este contact normal/inchis, si la apasare se intrerupe circuitul si se dezactiveaza,la fel ca butonul reset de pe maneta.
O sa vad saptamana viitoare cand i-mi soseste motorasul.Mai am timp sa ma documentez Smile .
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.Am montat motorasul pt pilot automat si nu functioneaza.In loc de maneta am folosit 2 butoane pt functiile I si R iar pt functia O am facut punte itre pini A si B,switch -ul de la pedala de ambreaj nu lam montat doar am facut punte intre cele 2 fire.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
In seara asta si maine o sa ma apuc sa mai lucrez la al meu si iti dau detalii despre cum functioneaza butonul O, switch-ul ambreiaj si cel de frana. Citeste topicul lui ahappyuser si vezi ca la un moment dat are niste explicatii in engleza si niste conditii intre pinii din mufa ce intra in motoras. Verifica si vezi care se indeplinesc si care nu.

Intrerupatorul de la frana l-ai schimbat? daca nu si acolo trebuie facut un strap intre doua fire, in cazul in care il ai pe cel cu 2 pini si nu pe cel cu 4. Indicat ar fi cel cu 4 pini, dar vad ca faci economie la piese Very Happy
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am verificat mufa de la motoras exat cum explica ahappyuser in acel topic si I-mi da valori bue intre pini,la contactul de la frana am mufa cu 4 pini si switci cu 2 pini(un circuit), si am facut punte intre ceilalti 2 pini.Cred ca nu este motorasul bun.O sa pun si restul de piese dupa ce o sa-l vad functional.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Vad ca te-ai lamurit Smile. Eu doar ce am venit din teste cu al meu. Merge super tare... Parca nu imi vine sa cred, cat de curand fac un tutorial, inca mai am de lucrat la el mici detalii ca sa il fac asa cum vreau eu.
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cum as putea sa probez motorasul?
Skip ads

  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
CSN a scris:Ce rol are aceasta "mufa" portiune de pe cablu motorasului de CC


Mufa are rolul de a regla distanta cablului la clapeta acceleratie.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Foarte buna observatia asta, va trebui sa vad cum ma avantajeaza si pe mine (vreau sa mai intind cablul putin).
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Este foarte simplu:se ridica in sus de clapeta de la imbinare,se intinde la distanta dorita iar apoi se apasa clapeta in jos si gata.(asta daca nu ai incercat pana acuma Smile )
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Foarte tare.!.... Multumim ,un amanunt foarete important.
Toate cele bune.
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu am terminat. Va prezint si tutorialul promis https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=123276
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru reusita.Fooarte bun tutorialul......Pana la urma i-am dat si eu de cap la al meu,acuma functioneaza foate bine.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari @CSN. Ai calcat pe urmele lui @happyuser, un pionier in adevaratul sens al cuvantului. Incaodata felicitari si poate in viitor un MID, asta ca sa vezi consumul instant Smile
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi.doresc sa imi montez tempomat pe o astra g din 98,x16xel si intampin urmatoarea problema.Am cumparat de pe o omoga modulul cu cablul pt. acceleratie,maneta cu butoanele si switch'urile pentru pedale. Precizez ca intre baterie si aripa am mufa pentru modul,la clapeta de la acceleratie este deja acea decupatura dreptunghiulara pentru cablul modulului,dar nu am reusit sa gasesc langa volan mufa in care ar trebui sa conectez maneta. Acestea fiind spuse,va cer ajutorul sa ma indrumati cum sa trag firele de la modulul abs pentru maneta.Am vazut diverse scheme pe forum dar nu ma pricep sa identific ceva.M-ar ajuta foarte mult daca imi spuneti ce fire si in care pini vin conectate,eventual niste poze concrete si daca pilotul are vreo siguranta corespunzatoare in panoul de sigurante. Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru eventualele greseli.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Uitate peste tutorialul meu si o sa vezi unde e amplasata mufa pentru maneta. Daca ai mufa pentru modul, mi se pare imposibil sa nu ai mufa pentru maneta. Uita-te in TIS ca sa vezi cum sa iti faci instalatia electrica. In periaoada 1998-2002 astra g are destul de multe precablari, eu zic sa mai cauti, in zona coloanei de la volan, de obicei e prinsa intr-un scoci de hartie.
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ok.iti multumesc pentru raspunsul prompt.o sa desfac iar si o sa caut mufa mai atent.cat despre Tis... Il am dar nu pot instala decat pe xp si din pacate eu am windows 7.o sa te anunt daca o gasesc(mufa).toata stima
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Lasa-mi pe privat o adresa de mail si o sa iti trimit mai multe poze sugestive care le-am facut eu cand am montat maneta, poate te ajuta cumva .

Cum stai la volan e pozitionata pe partea stanga mai spre bord, prinsa intr-o bucata de scoci de hartie de unul din manunchiurile de cabluri care trec pe acolo. Mai mult ca sigur o ai. Ce dotari ai pe masina, ma gandesc ca daca e cheala totusi poate lipseste mufa asta.
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
io_buzau@yahoo.com. Nu stiu cum sa iti trimit pe privat.daca am incalcat vreo regula postand aici adresa mea imi cer scuze si rog sa se stearga.multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR