Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Pai am tot ce poate avea astra g dar fara ac.am 2 airbaguri,geamuri el ,trapa,alarma de fabrica cu ultrasunete,computer bord, ceasuri albe,oglinzi electrice incalzite,am vazut ca sunt si mufele de tc si incalzire scaune,pe bandoul lateral al usii scrie Sportive.
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ai ca am gasit doua poze din timpul montajului. Este o mufa cu 4 pini, respectiv 4 fire


  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Cand am desfacut m-am uitat de ea ca stiam cum arata dar nu am vazut-o.zici ca e pitita pe acolo sau cum desfac ar trebui sa fie la vedere.....?
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu e chiar la vedere. Impingi putin de ornamentu de la coloana de la volan (asta daca ai volan reglabil). In zona in care apare in pozele de mai sus o gasesti. Daca observi la mine ornamentu e impins la maxim spre bord. Ma repet o gasesti lipita cu un scoci de hartie.
Skip ads

  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
L-am impins la maxim dar nu am vazuto'.ziceai ca e infasurata cu scoci de hartie,prinsa de celelalte cabluri?sau sta atarnata acolo...
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
E prinsa de celelalte cabluri cu un scoci de hartie, o banda de un deget de groasa.
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ok o sa ma uit mai atent.in cazul in care nu e acolo ce pot face?
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Tragi fire prin mufa X2 asa cum am facut si eu... e ceva de munca. Mi se pare absurd sa ai mufa pentru modul si sa lipseasca restul instalatiei. Concluzie, trebuie completata instalatia electrica a masinii cu partea lipsa.
Skip ads

  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu noi provleme...se pare ca tempomatu' meu se incapataneaza sa imi dea de furca. Prima problema e modulul tempomat de pe omega.el saracu e bun...dar are sufa cu vreo 20 cm mai scurta.daca e vreun coleg care are altul cu sufa prea lunga pt el sa zica. A doua problema e instalatia.am desfacut juma de bord si nici urma de mufa pt maneta.in schimb,cu greu,am gasit undeva sub tabloul de sigurante si se pare ca vine din mufa aceea cu multe fire ce vine din compartimentul motor,O MUFA asemanatoare cu cea pt modul de langa baterie,numai ca in loc de pini mufa asta are papuci.precizez ca sunt tot 9 la numar,si in aceeasi ordine asezati in mufa. Sa fie oare mufa in care ar veni mufa de la instalatia pt pilot din habitaclu? Nu am nici mufa pt swich ambreiaj iar switch'ul de la frana are doar 2 fire. Este vreun coleg care dezmembreaza sau are instalatia de interior pt pilot pt astra g? orice parere ar fi bine venita si apreciata.multumesc
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ce trebuie sa fac ca sa postez o poza cu o mufa?
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
intri pe postimage.org, incarci poza, copiezi link-ul si il postezi aici
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
http://postimg.org/image/fti3gqotv/ asta e mufa de care vorbeam mai devreme.
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Mai bine faci instalatie separata numai pentru pilot, conform schemelor prezentate, duci fire catre maneta si switch-uri si aia e. Vezi tutorialul lui ahappyuser https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=106535
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ce am intrebat eu...ce ai raspuns tu.
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
in schema aceasta ce reprezinta cerculetele alea 2 cu x pe ele ?
http://postimg.org/image/vpov1brz1/
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
schimb modul pilot automat cu cablu(sufa acceleratie) relativ scurt,cu modul pilot cu cablu mai lung.doreste cineva?
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
io_buzau a scris:ce am intrebat eu...ce ai raspuns tu.


Eu ti-am raspuns ca o concluzie la toate postarile pe care le-ai avut.
Hai totusi sa ne respectam, si sa vorbim mai civilizat, daca nu iti sunt de ajutor ma retrag din discutie.

In orice schema electrica cerculetul cu X pe el reprezinta un bec (ai invatat la fizica inca din clasa a VII-a). Cele doua cerculete sunt becurile de la stopurile pe frana.

Mufa cu 9 pini care ai prezentat-o nu stiu la ce foloseste, in orice caz pentru pilot nu e.

Firele care vin in cabina pentru pilotul automat, trec prin mufa X2, nu le mai cauta prin alte locuri ca pierzi vremea.

O alternativa usoara, este montarea unei instalatii separat, doar pentru pilot.
Alternativa grea, dar mai eleganta si frumoasa, este trecerea firelor necesare pentru maneta si switch-uri prin mufa X2.

O solutie la sufa prea scurta, ar fi montarea modulului mai aproape de clapeta de acceleratie, cat sa iti ajunga sufa.
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am impresia din ce am vazut eu ...mufa despre care vorbeam are fire ce vin din mufa x2 .imi cer scuze daca te-ai simtit ofensat in vreun fel. ma intrebam daca nu cumva acea mufa...tot cu 9 pini...si asezati exact la fel....nu este de fapt o mufa in care se introduce mufa instalatiei pt pilot di habitaclu....asta era marea mea dilema....iti multumesc pt raspunsuri....poate sunt si altii care stiu despre mufa in cauza..
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa ma uit la mine sa vad daca gasesc o mufa de genul celei prezentate de tine si sa masor, sa urmaresc ,daca se duc ceva fire din ea catre maneta si switch-uri, dar abia in week-end, in timpul saptamanii nu am timp. Daca erai din C-ta te ajutam si ii dadeam de cap, mare inginerie nu e. Vezi daca culorile firelor coincide cu cele din mufa modulului.
  • io_buzau

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
accesul la ea e foarte dificil.practic am dat de ea...stateam pe spate...sub bord,cu capul sub pedale,am rabatat pe fata panoul de sigurante si era prinsa cu un scoci de hartie si un fel de banda izolatoare.daca faci asta pentru mine...adica sa te uiti...iti raman dator Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR