Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un opel astra h 1.3 cdti. Problemele sunt urmatoarele: sunt momente cand masina trage ff bn ( rare ) adica simnt undeva la 2000 de turatii simt ca trage si motorul este silentios dar in general este f lenesa pana in 2800 de turatii cand intra turbina ( zbiceste ) si motorul este mai zgomotos plus ca lasa un fum alb din ce am obs eu in special in treapta 2 dar nu mereu...am fost sa mi schimb distributia si le am spus baietiilor (autoclass) craiova sa mi curete egr au pus test pe masina nimic turbina functioneaza in parametrii normali singura eroare ( fugitiva ) a fost la debitmetru . Am incercat altul sh dar nu a fost nici o diferenta . Daca ma puteti ajuta cu o parere sau sfat ! Am uitqt sa mai precizez....sunt momente cand calc aceleratia si pur si simplu turatia urca ff lent dar nici motorul nu se tureaza....multumesc astept pareri opinii.
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa ai EGR -ul blocat pe deschis. Nu este obligatoriu sa ai cod de eroare pe bord. Încearcã sã-i faci o curãțare, gãsești pe forum un tutorial destul de explicit.
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut! In primul rand, turbina ar trebui sa intre undeva la 1800 de ture si sa incepi sa o simti. Stii cumva daca a fost umblat la ea? Daca e reconditionata?
In al doilea rand, iti consuma cumva antigel? Sau sunt pete maronii in vasul de expansiune?
  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Egr a fost curatat acum cateva luni...s a simtit o mica diferenta . Turbina nu stiu daca a fost umblata la ea a fost adusa din austria....sa ii fac o curatare la turbina ?
Skip ads

  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Si da cam pe acolo se simte turbina cand vrea ea....iar cand nu vrea simt putin pe la 2200 si zbicitura pe la 2800
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Din câte ai relatat tu, eu cred ca problema vine fie de la geometria turbinei, fie de la actuator. Cel mai bine ar fi sa cauți un service care recondiționeaza turbine și sa te adresezi lor. Cei de la Avd turbo București am înțeles ca sunt profi. Dã-o jos și trimite-o la o verificare și reglare. Dacã nu ai alte erori ce apar pe tester, nu prea are de la ce sa fie.
La 1.3, poți sa scoți mufa de la egr și sa verifici dacã mai face. Insa din punctul meu de vedere, egr-ul nu are nicio legãturã. Doar dacã îți "da în nas" ar trebui sa te gândești la egr.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai curatat doar EGR-ul fara sa cureti si galeria de admisie nu ai facut mare lucru.Asa am facut si eu si dupa 6 luni am dat jos galeria si am curatat-o(are un con care intra in galerie, acolo se aduna mizeria). Fa o diagnoza cu un op com si vezi ce diferenta ai intre presiunea ceruta de ECU si ce baga turbina.
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dacã era galeria înfundata nu trãgea, nu se tura peste 3000 de ture. Nu prea vad legãtura simptomelor lui cu cele pe care le da o galerie înfundata.
Skip ads

  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Cel care mi a curqtqt egr mi a zis ca nu este nevoie sa curete si admisia pt ca este curata...nu trage pana nu intra turbina...sunt momente cand trage f bn...funul ala alb din ce am vazut eu de la ce este ?
  • Bogdan101996

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Poți sa ii cureți și esapamentul,tot asa face. Același motor il am si eu, si am avut mii de probleme din prima zi de cand l-am luat. Acum, cu turbo nou,filtru nou,distribuție noua,senzor Map nou,sonda landa noua, filtre noi,egr-clapeta-galerie curãțate de 2 ori, tot asa pleaca in treapta 1. Asa e conceput motorul. Da,in treapta 2 cand intra turbo te baga in scaun la propriu. Trebuie sa te obișnuiești cu el.
  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am uitat sa spun..uneori mai simt un miros intepator la teava de esapament
  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Eu ma refer si la treptele superiare...intelegeam daca mereu trage asa...dar nu mereu...uneori trage ff bn bine cat poate acest motor.
Skip ads

  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Turbo tati! Aia e problema cu fumul alb și cu faptul ca nu îți trage.
  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
La turbina ma gandeam si eu...am auzit si eu de ei ai am ibteles ca sunt profi. Din ce am inteles ma costa cam 1000 de lei plus 200-300 lei datul jos plus schimbul de ulei si filtru...
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Atât te costa recondiționarea. Insa dacã e înfundata și trebuie doar reglata scapi mai ieftin. De dat jos ar trebui sa fie în jur de 150 ron
  • mihaicraiova

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Ma uitai acum si parca este si putin scazut niv3lul la ulei...poate sa fie blocata si sa manance ulei ?
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Blocata nu, insa e posibil sa bage nitel ulei în admisie. Vezi furtunul ala din partea dreapta a motorului, lângã baterie.. Desfa-l și vezi dacã e mânjit de ulei.
  • Bogdan101996

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2015

  • Mesaj Privat
E o firma buna de recondiționat in București, pe mine m-a costat 1400 lei cu tot cu drum,in 2 zile vine inapoi, garanție parca 14 luni sau 12.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
mihaicraiova a scris:La turbina ma gandeam si eu...am auzit si eu de ei ai am ibteles ca sunt profi. Din ce am inteles ma costa cam 1000 de lei plus 200-300 lei datul jos plus schimbul de ulei si filtru...

Ti-am zis sa pui mai intai un op com sa vezi ce diferenta ai intre presiunea ceruta si cea pe care o baga turbina.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
alxblade a scris:Blocata nu, insa e posibil sa bage nitel ulei în admisie. Vezi furtunul ala din partea dreapta a motorului, lângã baterie.. Desfa-l și vezi dacã e mânjit de ulei.

Nu stiu cate gasesti sa nu aiba furtunul de la intercooler manjit de ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR