Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • nipon91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
oh, inca ceva catalizatorul meu este scos si cand smuceste se mai aude un sunet in catalizator niste pocnituri, dar nu mereu.
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
pocniturile alea in catalizator sunt de fapt rateuri. Benzina nearsa se autoaprinde pe esapament, iar asta se intampla knd scanteia este proasta sau amestec bogat . parerea mea este ca bobina nu da scanteie cum trebuie..
  • nipon91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
bobina de fapt da curent la bujii sau cum e ? as putea incerca sa iau o bobina de la o masina identica Very Happy sa vad cum se comporta
  • nipon91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
imi puteti recomanda un service bun in IASI ? multumesc
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Din ce am citit si din disctuiile avute iti recomand
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=107080
  • nipon91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
o sa fac o vizita la service, multumesc pentru timpul acordat Smile o sa revin cu informatii, ce si cum a fost.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nipon91 a scris:EGR-ul a fost curatat si testat electric, pistonasul din interior lucreaza aveti idee pe la ce turatie se activeaza EGR-ul ? As putea sa imi dau seama daca e din cauza lui poate nu se deschide la turatia necesara..


~ 4000 de ture la x16xel.
  • cosmin12345

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut stiu ca topicul este din 2013 dar am si eu un zafira care prezinta aceleasi simptome .Cand o accelerez pica in nas pe urma iarasi merge iarasi pica in nas si tot asa .Pana acum sa schimbat distributie filtre pompa benzina relee pompa , releu ecu motor , si nu mai stiu ce as putea incerca sa fac. EGR schimbat cu unul nou , la fel se manifesta .

Zafira 1.6XE 2001

Multumesc
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
contacte in pedaua de acceleratie
  • cosmin12345

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut , am incercat si aceasta varianta, am incercat si cu alt calculator de pe vectra B .Motivul pt care am incercat cu alt calculator este ca switch de ambreiaj era intotdeauna activ.Cu noul ecu este inactiv always .

Alte variante ?
  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si eu tot x16xel am si am avut aceasi problema ...smucea in orice treapta,se accelera greoi si in trepte,mergea in 3 pistoane,cam 2 jumate
Am curatat egr,clapeta de accleratie,schimbat bujiisi tot asa

Pana la urma am incercat cu alta bobina de inductie......piesa pe care trebuie sa o scoti ca sa schimbi bujiile....are 4 furtunase care intra pe capul bujiilor....la mine 2 furtunase erau imbatranite si scapa curent pe acolo......
Scoateti capacul cu ecotec etc.....apoi o sa vedeti in mijloc piesa asa,aveti 4 suruburi parca si apoi apasati cu degetele pe marginea furtunului ca atunci vedeti dc e crapat....nu trebuie sa fie rupt sau altcv


Spor!
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
ace-as problema o am si eu are momente cand se incalzesste la plecare din rampa sau de pe loc se pune in nas , parca ar merge in trei bujii si cand o acelerez brusc incepe si palpaie de tras trage foarte bine astept raspunsuri va rog
Skip ads

  • ARobertAlexandru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salutare lume ! Aceiasi problema o am si eu cu Opelul meu Astra G -CC- 98 . Nu trage , smuceste in orice treapta,se accelera greoi si in trepte,nu accelereaza . Am schimbat de recent Bujiile care erau praf/topite si sonda lamda universala de la Denso luata dupa cod motor X16XEL .Mecanicul a schimbat sonda desi pe tester apare tot erroare la sonda lamda .a incercat sa lege firele si in alt fel cu mufa originala in 4 fire 2 negre 1 gri 1 alb .... dar in zadar pe tester aceiasi problema . Acum nu stiu ce sa fac sa cumpar alta sonda lambda la acest model am inteles ca are doar 1 . Sa iau una cu mufa originala ? Sau problema este din alte cauze ? Tin sa precizez ca EGR-url l-am curatat clapeta de acceleratie , schimbat tot la ea filtrele necesare . schimbul de ulei , Am in bord Check Engine ... semnul este ca un fulger incercuit . Astept cu nerabdare un sfat bun si uitil ! Va multumesc !
  • VCirja

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1998 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Pai su cum ai rezolvat problema pana la urma?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR