Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • 3mir7

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Sunt nou pe forum si noul posesor al unu astra j 1.7cdti. Problema e ca din portbagaj imi lipseste kitul de pana sau roata de rezerva. Acum as vrea sa achizitionez o roata de rezerva si as vrea sa stiu daca cineva are de vanzare vreuna sau stiti unde as gasi una la un pret rezonabil. Dimensiunile dintre prezoane sunt 5x115.
Va multumesc.
Skip ads

  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ce diametru ai la jante?Daca ai jante pe 17'mai greu gasesti de tabla pt roata de rezerva,pe 16 gasesti cu 250 ron.
  • BaBaie

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Sunt si eu in aceeasi situatie, masina mea fiind Zafira Tourer (C). Am kit cu smecta de se baga in roata da 19". Dat fiind faptul ca voi trece pe roti de 17" vreau sa pun si roata de rezerva, Cartea masinii spune ca nu am voie roti mai mici de 17", drept urmare....un sfat, o idee...
  • alexus24

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Si eu am aceeasi problema,nici roata si nici chit!
De unde putem procura?
Multumesc.
Skip ads

  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pe 17 eu nu am auzit sa existe jenti de tabla
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am eu de 17" de tabla. Se cheama jante structurale si cu tot cu capacele originale au aspect de aliaj.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
eu mi-am cumparat de pe revizieopel.ro janta de dimensiuni reduse iar anvelopa de la o vulcanizare ca nici eu nu aveam decat kit reparatie.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegul yodus. Da-mi te rog prin mesaj personal locatia de unde ai luat cauciucul pt roata de rezerva temporara.Nu prea gasec. De noua e foarte scumpa . Eu am cauciucuri 205/60r16. Iar janta este 4j16 cu 5cu 105 . Eventual poate stii tipodimensiunea cauciucului. Multumesc.
Skip ads

  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutare . Chiar nu mai da nimeni niciun raspuns pe topicul asta ? Toate cele bune
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu se prea comenteaza ca se gasesc greu rezerve de dimensiuni reduse 5x115.r17.
eu am gasit pe olx ...dar te sfatuiesc sa cupmperi pe r16 daca gasesti ,pentru ca aia de 17 nu o sa stea prea bine in gaura aia din portbagaj...eu o tin desumflata ca sa intre bine acolo.
daca te ajuta cu ceva iti pun poza cu ea. Eu a trebuit sa mai alezez putin gaura mare din centru ca nu intra pe butuc la masina.

.
  • dedey3

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salutare, am si eu o intrebare.....nu am roata de rezerva, vreau sa pun una de 16'',dar mai trebuie pus ceva pe acolo, sau dat jos? Ce modificari trebuie facute? Ca eu am doar kit de reparatii si vreo 2 compartimente acolo jos, nu am nici cric si cheie pt roti. Multumesc.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Iti trebuie suportul asta cu cric si roata de rezerva...
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare....nu trebuie decat sa scoti mocheta aceea in care sta acum compresorul....sub ea ai sa vezi ca este gaura de roata( sa stii ca nu intra roata normala acolo....trebuie sa cumperi din aia subtire).
Eu in gaura aia am pus o bucata de pasla,asta ca sa nu frece roata tabla si sa se vada urat apoi sau sa apara rugina in timp.
Eu cricul l-am bagat in interiorul gentii de la roata de rezerva alaturi de trusa medicala....si sta foarte bine( asta daca nu vrei sa mai dai banii si pe suportul ala de cric.)
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca vrei neaparat roata de rezerva mica (la mine a avut pasla sub roata din fabrica), arata asa, ai si dimensiunile:
Pe suportul ala ar trebui sa mai vina o surubelnita cu 2 capete si o chinga de remorcare.
  • dedey3

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2014

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pt ajutor
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va salut, vreau sa cumpar un Astra J Sports Tourer (Caravan), nou. Trebuie sa dau comanda la dealer. Rotile standard ale masinii (pe care nu vreau sa le schimb) sunt de otel, pe 16". Intrebare: daca voi comanda si roata de rezerva normala, imi incape roata de rezerva in gaura din portbagaj? Sau incape doar o roata de 16" ingusta? Multumesc.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut negociator. Eu am modelul de auto pe care vrei Sa-l cumperi adica astra j ST 1.6 16 valve. Am luat-o cu roata de rezerva normala adica 205/60r16 care incape fix in locasul din portbagaj. Acum in locul ei am gpl-ul si un chit de pana . Concluzia daca pui gpl pe auto ia-o cu roata de rezerva temporara pt ca ocupa putin in portbagaj altfel roata normala te ajuta tot timpul.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Iti multumesc, Alex Mih. Nu ma tenteaza sa pun GPL. Inteleg de la tine ca o roata de 16", identica cu rotile normale ale masinii, intra in locasul din portbagaj. Am intrebat asta pentru ca unul dintre dealerii Opel mi-a spus ca o roata cu latime normala reduce volumul portbagajului (adica ridica podeaua portbagajului).
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut . Eu am varianta astra combi adica astra ST. Si nu ridica deloc podeaua porbagajului.Roata de rezerva este normala ,din tabla. Daca vrei sa te edifici ne putem vedea in Buc sapt asta . Sper ca ai facut drive test cu auto. Sau mai multe detalii p e mesaj personal.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru amabilitate. Da, sunt din Bucuresti si poate chiar o sa te deranjez intr-o zi ca sa- ti vad Astra. Masina ta ce an de fabricatie are ? Si intr-alta ordine de idei, de ce spui ca ar trebui obligatoriu sa fac drive test? Pana acum am avut Corsa, tot pe benzina, si m-am descurcat cu ea foarte bine. Crezi ca nu m-as putea adapta la Astra Caravan ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR