Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • orpheu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat

Material:Imitatie de piele alba
Timp 4-5 ore


Ultima modificare facuta de orpheu la Mar 23 Apr, 2013 10:49 am
Skip ads

  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Frumos lucrat ; 4-5 ore nu avea cum, sunt multe ornamente de dat jos, la mine nu a vrut sa iasa pana nu am slabit si centurile de pe stalp, nu aveam tubulara de 21.... cheia de buji e articulata si am reusit sa o "rup".
Mi-am zis ca de alt plafon nu ma mai apuc Smile. mi-a iesit frumos dar e greu de lucrat cu material textil cu burete. o sa pun niste poze dupa ce fac rost de suportii de la parasolare ca ....s-au copt, crapat si acum stau intr-o rana Smile. felicitari ptr noul plafon.
  • orpheu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc!
A durat maxim 5 ore nu mai mult iar la centuri eu le-am dat jos a durat mai mult curatarea plafonului de butretele vechi si intinderea prelandezului pe suprafete + spalarea ornamentelor ...
Ps. si eu mi-am rupt unul din suporti de la parasolar dar azi mi-am cumparat unul de la dezmembrari cu 5 lei:D
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am observat ca la pasager era putin atarnat Smile ornamentele le-am luat si eu in casa ca apa cu dero face minuni . chederul de la trapa spalat cu spuma de pantofii si albit ca nou, la turela nu am insistat ca imi era frica sa nu pice . buretele l-am rezolvat cu o perie rotativa de sarma la bormasina cu turatie fff mica .unde mi-a parut suspect am dat preventiv cu putin chit cu fibra sa fiu eu linistit;1,5 L prenandez de la bison ..... ff scump Smile 30 lei cutia si intra 2 .30 lei ml de material ....; totusi am scapat ieftin. nu am optiune sa atasez poze ca deja am coborat sa fac si eu 2-3 poze la plafon. am pus la garajul meu o poza Smile
Skip ads

  • orpheu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pff eu am folosit doar o cutie de prenanadez tot Bison dar l-am intins bine pe ambele suprafete si material 2/1.140m.
Felicitari si tie pentru noul plafon:D
  • avolocaru

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Este frumos dar sunt curios cat va tine. Am facut si eu o operatie similara acum cativa ani. Pentru ca plafonul este dintr-o fibra nu foarte compacta, se va desprinde in timp.
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
e cam rasfirata fibra dar cu 2 maini de prenandez ...pensulat bine eu zic ca este treaba buna, unde a fost putin mai "lipsa" eu am bagat kit pe baza de fibra cateva puncte sa aiba pe ce adera lipiciul.
  • Andrei JBX

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 X16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut, am vazut si eu acum pozele de la plafonul tau, a iesit super...anul trecut am retapitat si eu plafonul de la f-ul meu dar combi, in vinilin negru, a iesit bine, cu mici cute ca deh...nu's profi, iata o poza, insa nu am una din interiorul masinii (momentan) Razz intrebarea este cum ai reusit fara cute Rolling Eyes
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pun si eu o intrebare: nu mi s-a desprins tapiteria de pe plafon, in schimb se aude ca naiba de parca a-si avea o tabla intre plafonul si tapiteria propriuzisa....la top tiinand cont de faptul ca este Vectar B caravan Diesel parca imi bate ineva cu o tigaie in plafon....
Aveti idee ce este sub plafonul interior? sunt petice de antifonare, cabluri sau elemente de ranforsare?
Ce naiba s-ar fi putuit desprinde,ca sa faca atat de mare zgomot?
  • Andrei JBX

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 X16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, din cate stiu eu, cand am demontat plafonul masinii mele imi amintesc de un cablu lung pe care l am vazut si cred ca era cel de la antena radio, insa acel zgonot de "tigae" cum l ai numit tu nu cred provocat de un cablu, ci mai degraba de o capsa metalica, ce nu mai sta la locul ei, insa cel mai bine incearca sa dai jos si sa vezi cu ochiul liber...spor la treaba Wink
  • livaque93

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am tapitat si eu un astra f combi si a iesit ok, intr-un loc nu e lipit prea bine dar nu se observa iar dupa ce am facut mi-am dat seama ca trebuia sa dau cu prenadez si pe vinilin nu doar pe plafon pentru ca acolo unde sunt forme nu s-a lipit perfect.
Sper sa tina.

  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Și eu sper sa tina... Prenandezul e de contact, pensulezi lași sã se zvânte , lipești. Nu e super glue... de ce nu ai citit înainte si te-ai grãbit?
Skip ads

  • livaque93

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Pana acum vad ca se tine, nici nu mai miroase a prenadez.
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
O sã ținã... ca nu e BMW sã ai demaraj sã rãmânã textila în urma Smile bãga benzen si ulei la vreme și bucura-te de batranica
  • livaque93

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Da, asa este Smile).
  • killerlynnx

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Astazi l-am demontat si eu si l-am curatat foarte bine de buretele vechi Nu ma pot decide ce adeziv sa folosesc. Am vazut ca exista un adeziv special in state 3M Headliner & Fabric adhesive, din pacate in Europa nu are corespondent (ceva asemanator ar fi 3M 77 Spray Adeziv, dar rezista doar pana la 60°C si are timpul de intarire foarte scurt). O alta solutie ar mai fi de la Tesa Spray Extra Strong (rezista pana la 100°C, insa intervine aceeasi problema, timpul de intarire scurt si aderenta initiala mare, astfel daca ai gresit nu mai poti corecta!).
Ma gandesc sa folosesc Bison KIT (rezista pana la 70°C) sau Moment Kraftkleber (rezista pana la 110°C, dar trebuie aplicat pe ambele parti). As vrea sa stiu daca la Bison KIT mai poti corecta eventualele greseli si daca se preteaza pentru material textil cu burete pe parte interioara. Moment Universal (Kraftkleber) a folosit cineva? Aveti idee daca se poate intinde si cu trafaletul?
  • killerlynnx

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Astazi l-am demontat si eu si l-am curatat foarte bine de buretele vechi Nu ma pot decide ce adeziv sa folosesc. Am vazut ca exista un adeziv special in state 3M Headliner & Fabric adhesive, din pacate in Europa nu are corespondent (ceva asemanator ar fi 3M 77 Spray Adeziv, dar rezista doar pana la 60°C si are timpul de intarire foarte scurt). O alta solutie ar mai fi de la Tesa Spray Extra Strong (rezista pana la 100°C, insa intervine aceeasi problema, timpul de intarire scurt si aderenta initiala mare, astfel daca ai gresit nu mai poti corecta!).
Ma gandesc sa folosesc Bison KIT (rezista pana la 70°C) sau Moment Kraftkleber (rezista pana la 110°C, dar trebuie aplicat pe ambele parti). As vrea sa stiu daca la Bison KIT mai poti corecta eventualele greseli si daca se preteaza pentru material textil cu burete pe parte interioara. Moment Universal (Kraftkleber) a folosit cineva? Aveti idee daca se poate intinde si cu trafaletul?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR