Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • franco_polcom

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Iese daca rotesti spre stanga, trebuie sa iasa. Nu ai rotit corect sau suficient. Incearca totusi si nu forta ca poti distruge soclul.

PS Sensul spre stanga se refera la cum ai desuruba.


ok am rezolvat.......eu trageam de un soclu ceva linga aripa (nu stiu ce este).......ambele becuri erau arse....sal
Skip ads

  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am o problema cu proiectoarele de ceata. Vreau sa stiu daca este legal sa-mi pun proiectoare pe o Agila,daca ea nu are din fabricatie. Mentionez ca ar fi ceva lacasuri pentru ele,dar vreau sa fiu sigur. Un prieten si-a pus pe un wolsvagen,nu avea lacasuri,si l-au taxat vreo 200lei plus plimbatul la RAR si politie. Astept raspuns!
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma intereseaza acest aspect dar am cam lasat-o moarta. Locasurile pe spoiler sunt, trebuie doar decupajul facut. In spate sunt mufele care asteapta. Acum nu stiu ce tip sunt aceste proiectoare si daca s-ar potrivi si de la alte marci. Parerea mea este ca dupa modificare trebuie trecut pe la RAR ca sa le prinda la rubrica "modificari ce nu afecteaza utilizarea autoturismului" si binenteles poza de rigoare. Nu stiu la Politie in acest caz daca trebuie mers. Dar daca va puneti voi poate atunci aflu si eu Smile
  • george_gopo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
de curand s-a ars un bec de la proiector(AGILA) si nu stiu cum se da jos...trebuie data jos bara cumva?
:d
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se poate si fara sa demontezi bara, putina indeminare si miini mai subtiri.
  • george_gopo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
as vrea sa stiu cum se scoate...se trage,se roteste ca nu as vrea sa il stric(e scumpicel)...are vreo clema ceva sau surub?
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mi-am pus pe Agila proiectoare,dar nu am releul pentru ele(soclu este), si nici butonul cu contacte din bord(mufa si loc este) . Unde se gaseste asa ceva...pe la dezmembrari?
  • dragosmihai

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! Am o Agila din 2001 , i-am pus proiectoare, am comandat butonul original pentru aprinderea proiectoarelor , l-am montat in locasul lui si surpriza :becurile nu se aprind. In cutia cu sigurante si relee din 6 relee ultimele doua lipsesc . Sa fie acesta motivul pentru care proiectoarele nu se aprind ? Daca da va rog sa-mi spuneti care din aceste doua relee trebuiesc montate si eventual unde le-as putea gasi. Daca as face rost de schema electrica ar fi super. Multumesc si astept raspuns.
Skip ads

  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mi-am pus pe Agila proiectoare,dar nu am releul pentru ele(soclu este), si nici butonul cu contacte din bord(mufa si loc este) . Unde se gaseste asa ceva...pe la dezmembrari?
  • csongi

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@ dragosmihai
@ andrei arian

Cititi cu atentie topicul de la inceput! Aveti wiring diagram pe pagina anterioara. Mai cautati si pe forum, ca gasiti raspunsuri. Uitati-va de exemplu aici, pt. info despre relee, tutorial montare etc.: https://www.clubopel.com/vie...proiectoare+astra

Nu asteptati sa va pice totul mura-n gura Smile
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am pus saptamana trecuta pe masina Philips X-treme power si pot spune ca merita toti banii (95 lei/set). Am renuntat la ideea de a pune xenon si din motive financiare si din motive pur tehnice. Mi se pare aiurea sa pui xenon intr-un far care este proiectat pentru H4. Nu ca m-ar fi deranjat pe mine asta, dar cred ca i-ar fi deranjat pe cei care circula din sens opus.

Am o singura problema. Fata de narva bat un pic cam jos pe faza scurta si as vrea sa le mai ridic putin. Stie careva de la care rotita se ridica si care este sensul de rotatie pentru ca nu vreau sa le dereglez rotind de dispozitivul de reglaj orizontal.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
De unde le-ai comandat ?
Din ce am citit despre ele ar fi trebuit sa mareasca faza scurta nicidecum sa o micsoreze.
Sigur trebuie sa se regleze de undeva din pacate am reinstalat windows-ul si nu am mai instalat tis-ul iar masina
nu o am la indemana.
Skip ads

  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Le-am luat de la Lukoil si intradevar bat cel putin la fel de sus ca celelalte. Problema e ca eu am pus pe spate 185/60/14 si de'aia imi bat in jos.
Adevarul e ca vad asa de bine ca nici nu simti nevoia sa schimbi de pe scurta pe lunga. Lumina este alba si deosebit de puternica avand in vedere ca sunt 55/60W.

Eu stiu de unde se regleaza dar nu stiu care este pentru vertical si care pentru orizontal. Am pus intrebarea pentru ca ma gandeam ca poate stie careva exact, ca sa merg la fix sa nu mi le dereglez ca nu le mai dau de cap.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Fa semn cu marker pe rozeta reglaj si rotesti cate una, cu jumatati de tura, de care sa tii cont. Vezi cum se regleaza (sau deregleaza) Nu-ti place, revii la pozitia initiala.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Rozeta dinspre aripa este pentru reglare verticala, iar cea dinspre interior este pentru orizontala. Personal nu as umbla prea mult deoarece exista niste conditii de incarcare a masinii si presiune in pneuri pentru reglare corecta. Voi face un post imediat ce am timp. Incearca totusi, tinand cont cam cat rotesti ca sa stii de unde ai plecat. Comutatorul din bord cu care reglezi inaltimea va sta pe 0.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca ar merge reglate avand masina goala (eventual doar cu sofer) asezata pe o suprafata dreapta si cu comutatorul din bord fixat pe undeva la mijloc pana se obtine o faza scurta convenabila (ca lungime).
Orice alte variatii vor proveni in majoritate din incarcarea pe spate a masinii si vor putea fi corectate din butonul din bord.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am umblat doar la rozeta de reglare pe vertical. Am facut semn cu marker, am acoperit pe rand ambele faruri si am dat exact o rotatie completa. Doua mi s-a parut cam prea sus, cu toate ca as fi putut rezolva asta din comutatorul din bord.
Pusa cu fata la perete la aprox. 6-7 metri la o rotatie completa s-au ridicat cam 10 cm. Mentionez ca aceste distante sunt aproximative.

Multumesc Mihdoi, Petrecila si PL500 pentru sfaturi. Mi-au fost de folos.

Off topic: Am observat ca se discuta din ce in ce mai putin la sectiunea Opel Agila. Oare sunt ocupati agilistii? Afectati cumva de criza? Sau au reusit cu ajutorul "Club Opel" sa-si rezolve toate problemele la masina si acu' nu au ce probleme sa dezbata?
Sincer ma bucur ca sunt "agilist" deoarece Agila este o masina cu personalitate, iar agilistii persoane sociabile si altruiste.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am ridicat si eu in seara asta farurile mai sus putin, tot cu o rotire. Pentru ridicare se roteste in sensul acelor de ceasornic, cum privesti din masina. La mine s-a mai ridicat spatele ca am schimbat amortizoarele si probabil de asta statea putin mai sus.
  • andrei arian

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
E normal sa fie o diferenta intre farul dreapta si cel stanga? ma refer la bataia fazei....la mine farul din stanga bate mai jos decat cel din stanga,cred ca ar avea logica.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
DA, e absolut normal. Cel de la centrul drumului bate mai scurt ca sa nu ii orbesti pe cei din contrasens iar cel din dreapta bate mai lung sa-ti arate santul, biciclisti carute samd
Cred ca voiai sa zici ca cel din stanga mai jos decat cel din dreapta...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR