Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am primit recent prin posta un plic cu un card de cumparaturi ”Euroline” si o scrisore-contract in care reiesea ca aveam pe card 2000 lei si trebuia sa fac nu stiu ce adresa sa ii am disponibili. Din istoricul meu de imprumutat nu-mi aduc aminte sa fi avut ceva cumparat cu ajutorul lor. Nu am dat importanta cardului pana acum deorece nu am facut acea adresa prin care aveam acces la bani, desi imediat dupa sosirea cardului am incercat sa ii contactez fara succes sa le explic politicos ca nu am nevoie momentan de ei.
Acum cateva zile am observat un plic de la ei, in care, fara a se explica ca e factura, adresa de instiintare sau orice altceva reiese ca deja am bani de cheltuit.

O postez:

Am incercat sa ii sun si de la inceput au fost agresivi, ca de altfel si eu. Mi-au solicitat datele personale pe care le-am oferit cu greu, intreband de ce vor datele daca nu am contract cu ei, apoi au inchis pe motiv ca nu discuta cu nimeni in afara de inputernicitul contului.

Ideea e ca vreau sa scap de ei, rezumand, se pare ca am bani de cheltuit fara sa fi solicitat asta.
Mail spre rezolvare la cine trimit, OPC sau alta institutie de se ocupa de supravegherea a astfel de sobolani?

Din observatie atat online cat si zonal, altii au de platit bani la ei fara sa fie chiar imprumutati la ei. Ma tem sa nu ajung in situatia asta.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, reclamatiile trebuie depuse la Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului (ANPC) si Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) avand in vedere ca inteleg ca nu v-ati dat acordul sa va deschideti acel card.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi strategie o au si cei de la Cetelem... iti trimit cardul acasa cu XXX lei pe el... dar cardul nu e activ... ca sa ti-l activeze, trebuie ori sa ai deja un credit la ei, se reface calculul si daca te incadrezi in scoring, iti deblocheaza cardul si te poti folosi de bani (cu niste dobanzi de te doare capul) .... sau, daca n-ai mai avut de-a face cu ei, ca sa-ti activeze cardul, trebuie sa trimiti actele pt credit...
sau ceva de genul asta...
din cate stiam, ERB-ul tine de BancPost ... si oricum sunt pe aceeasi mana si cu aceleasi strategii de marketing.

PS: se vede ca e treaba BancPost-ului din ultimele randuri: "1% Bonus pt retragerile de numerar la oricare ATM BancPost din tara"
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
D-le doctor, asa voi face, multumesc.(problema e ca eu nu retin sa fi avut contact cu ei, dar... este si posibil sa ma insel)

Cipiotul, la mine acel card/linie de credit pare activ, fara sa fi solicitat eu asta. Probabil acum suma de acolo se va duce in jos datorita comisionelor.


Ieri dupa 16.00 am vrut sa ii sun sa le zic ca nu pot scoate banii de pe acel card Very Happy poate asa vorbeau mai frumos , dar e3vident ca nu au raspuns.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cardu se activeaza automat la prima folosire (e la fel la toate bancile). Am si eu la ei un asemenea card, e activat, dar nu-l folosesc, astfel incat nici nu platesc nimic, spre deosebire de altii care dupa activare, chiar daca nu-l folosesti platesti lunar sau anual taxa de intretinere. Ele sunt bune la promotii cu rate fara dobanda sau in benzinarii, supermarket-uri, insa ideea este sa nu scoti niciodata numerar (ei asta asteapta, zic ca pote omul e tentat si-l prind). Insa la orice folosire (cardul EFG), automat intra si dobanda care se plateste lunar (parca 3 ron) pe perioada in care ai sa le inapoiezi bani. Dupa ce ai achitat, nu se mai platesc cei 3 ron.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Este bine sa verificati daca mai aveti rate/card-uri la banci.
In momentul cand considerati ca ati terminat ratele mergeti imediat la banca respectiva cu cardul si solicitati "inchiderea" contului si returnarea cardului. Mai solicitati sa va dea un inscris din care sa reiasa faptul ca v-ati achitat integral fata de banca si sa fie specificat clar ca nu mai aveti datorii fata de banca de niciun fel. Semnata, stampilata si datata si pastrati acest document cel putin 5 ani.
Va scriu acest aspect deoarece am avut si eu o situatie asemanatoare si desi am mers la banca sa inchid si sa returnez cardul(la ING), zi in care am si solicitat acest document(care mi-a fost si inmanat), am primit anul trecut o instiintare ca am datorii(suma nu era mare) la ei. Eu am inchis contul si am adus cardul la banca in 2011. Am mers cu documentul acela la banca si am solicitat sa vorbesc direct cu Directoarea bancii. I-am aratat documentul emis de banca, stampilat, datat si semnat, a facut verificari peste verificari si intr-un final sa isi ceara scuze ca a fost o neintelegere.
Mama lor cu bancile lor cu tot. Mai bine mananc pane goala decat sa mai aud de vreun credit.
Numai bine.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si eu detin un astfel de card, de vreo 7 ani si sunt multumit. Momentan limita de credit de pe el a ajuns la 9000 lei. Retrageri de numerar am facut cu mici exceptii (2 sa 3 ) si sume mici (100 ron), dobanda e undeva pe la 30 % / luna, dar pe extrasul de cont apare o suma mai mica de restituit. E util la cumparaturile efectuate in rate, pentru ca sunt fara dobanda. E pretul de pe raft + comisionul lunar (3 lei). In plus, tipul de card pe care il am poate fi folosit in strainatate, pentru retragere moneda din tara respectiva. Aici (probabil) lucrurile sunt un pic mai complicate.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Lucrezi pentru ei ? Very Happy
Nici acum nu am reusit sa scap de ei...
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
...daca astia e hoti...providentu' ce-i ?
nu lucrez la ei
pentru "dezabonare" incearca la bancpost sau pe site...http://www.carduleuroline.ro/
sau foloseste-l la cumparaturi in rate fara dobanda
...cica...poveste...a primit cineva (tot asa, prin posta) un card cu ceva credit pe el. a scos omu' banii si gata !
fata de alte carduri (card avantaj, cetelem...) cred ca e singurul cu care cumperi in rate fara dobanda.


Ultima modificare facuta de marin70 la Joi 25 Jul, 2013 10:25 am
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu m-am "dezabonat" fara niciun fel de problema si de la EFG euroline si de la CardAvantaj ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA, mie chiar mi se pare incredibil ce ti s-a intamplat, tupeul lor si faptul ca nu poti rezolva. Bafta in continuare si sper sa rezolvi.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
fa si plangere la institutiile mentionate mai sus ca altfel tu scapi de ei dar incearca cu altii si tot asa... dar daca merg in control aia nu stiu daca mai fac protii din astea cel putin o perioada...
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
marin70 a scris: In plus, tipul de card pe care il am poate fi folosit in strainatate, pentru retragere moneda din tara respectiva. Aici (probabil) lucrurile sunt un pic mai complicate.

orice card de debit/credit eliberat oriunde in lumea asta poate fi folosit la extrageri. N-ai sa gasesti niciodata nicaieri bancomate care sa elibereze alta valuta decat cea a tarii. Exceptie fac cardurile de debit nationale, insa alea sunt foarte rare si vin in general combinate cu un card international.

Angi tre sa faca reclamatie exact cum i s-a zis mai sus. Asta e prelucrare de date cu caracter personal fara acordul tau.
Inainte sa faci reclamatia esti obligat insa sa te adresezi in scris celor carora vrei sa le faci reclamatie (scrisoare recomandata cu confirmare de primire) si daca in termen de 30 de zile nu primesti raspuns ii reclami. Poti de asemenea sa ii reclami chiar si daca ai avut credit la ei, atat timp cat nu ti-au cerut acordul express pentru a face asta sau daca refuza sa termine cu chestiile astea dupa ce le-ai cerut.
Daca esti interesat iti pot trimite procedura prin email (cel de pe care mi-ai dat mailul cu opcomul) de cand le-am facut eu reclamatie celor de la Orange care ma exasperau cu sms-uri cu promotiile lor de 2-3 ori pe zi, chiar si dupa ce i-am sunat de 3 ori ca sa inceteze, iar intr-un final mi-au zis ca daca nu-mi convine sa imi mut cartela ca nu se vor opri.
  • georgelapusneanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Rugaminte! am mare nevoie de o copie fata – verso dupa hartia pe care a venit lipit cardul din anii 2006, 2007 georgelapusneanu@yahoo.com
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR